Výsledková sezóna: Naváží americké firmy na dva silné kvartály?
|

Výsledková sezóna: Naváží americké firmy na dva silné kvartály?

Analytici očekávají od amerických společností za druhé čtvrtletí růst zisků o zhruba 20 %. Firmy obchodované na burzách v USA mají přitom za sebou dva kvartály, během nichž se jim dařilo v nebývalé míře překonávat právě analytické odhady.

Americké akcie Výsledková sezóna Burzovní almanach

Během uplynulých dvou výsledkových sezón dokázaly americké firmy výrazně překonat odhady trhu, a to navzdory tomu, že analytici díky daňové reformě netypicky zvyšovali svá očekávání.

Od roku 1999 bylo 62,1 % výsledkových zpráv na úrovni zisku nad odhady trhu. Poslední dvě čtvrtletí byla ale v tomto ohledu mimořádně úspěšná.

Firmy překonávaly nejen predikce na úrovni ziskovosti, ale také na úrovni tržeb. Podíl firem, které utržily více, než se čekalo, byl za poslední dvě čtvrtletí nejvyšší od čtvrtého kvartálu 2004.

Poslední graf ukazuje průměr podílů firem, které překonaly ziskové odhady a predikce na úrovni tržeb. Silnější, než byla poslední dvě čtvrtletí, byly z tohoto pohledu naposledy čtvrtý kvartál 2003 a první kvartál 2004.

Příštích několik týdnů ukáže, kam se v uvedených grafech zařadí druhé čtvrtletí 2018. Investoři si již zvykli na to, že firmy oznamují lepší než očekávaná čísla. Pokud by aktuální výsledková sezóna v tomto směru zklamala, lze vzhledem k dalším rizikům v čele s obchodními válkami předpokládat, že by akciový trh jako celek ztrácel.

Zdroj: Bespoke Investment Group