Avast loni vydělal 169,6 milionu USD, navrhuje vyplatit finální dividendu 11,2 centu na akcii

Vývojář antivirového softwaru Avast loni dosáhl čistého zisku 169,6 milionu USD, o rok dříve vykázal čistý zisk 248,9 milionu USD. Upravený čistý zisk se ale společnosti zvýšil na 360,2 milionu USD z 322,3 milionu USD. Avast se zveřejněním výsledků uvedl, že navrhne vyplacení finální dividendy 11,2 centu na akcii splatné v červnu.

Image
Avast - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Celkový objem upravených fakturací (částka placená za poskytované služby včetně předplatného pro následující roky) se zvýšil o 1,2 % na 922 milionů USD. Upravené tržby (část fakturací spadající do roku 2020) stouply o 2,3 % na 892,9 milionu USD. Tahounem růstu byl hlavní spotřebitelský segment, který představoval 78 % tržeb firmy. Počet platících desktopových zákazníků stoupl o 7,9 % na 13,6 milionu.

V přímém spotřebitelském segmentu se loni tržby zvýšily o 10,6 % na 699,7 milionu USD, zatímco v segmentu malých a středně velkých podniků se meziročně snížily o 2,4 % na 48 milionů USD.

Avast - fakturace a tržby za rok 2020
Avast - fakturace a tržby za rok 2020

Upravený zisk EBITDA společnosti loni stoupl o 2,6 % na 495,5 milionu USD a upravená EBITDA marže se zvýšila o 0,2 procentního bodu na 55,5 %.

Avastu se opět podařilo významně snížit zadlužení, čistý dluh klesl firmě ke konci prosince meziročně o 18 % na 725,6 milionu USD, na konci roku 2019 byl 884,5 milionu USD. Ke konci letošního roku tak firma operovala s poměrem čistého dluhu k upravenému provoznímu zisku EBITDA na úrovni 1,46.

Avast - výsledky za rok 2020
Avast - výsledky za rok 2020

"V roce, kdy se lidé obraceli k technologiím, aby udrželi své životy i práci v chodu, hrál Avast významnou roli v zabezpečení dat a soukromí zákazníků. Jádro podnikání a naše klíčové silné stránky se nemění. Nadále efektivně využíváme rozsahu a propracovanosti své platformy na trhu spotřebitelských produktů a produktů pro malé a středně velké podniky," uvedl výkonný ředitel Avastu Ondřej Vlček.

Společnost uvedla, že navrhne vyplacení finální dividendy 11,2 centu na akcii. Spolu s mezitímní dividendou 4,8 centu tak celkově akcionářům za loňský rok vyplatí 16 centů na akcii. Loni vyplatila v souhrnu 14,7 centu na akcii (hrubý dividendový výnos okolo 3,6 %). Na finální dividendu budou mít nárok investoři, kteří budou akcionáři společnosti k 14. květnu 2021. Akcionáři si budou moci zvolit vyplacení dividendy také v britských librách místo amerických dolarů.

Ve výhledu společnost uvedla, že pro letošní rok očekává organický růst tržeb mezi 6 a 8 % a organický růst fakturací při spodní hranici tohoto rozpětí. Upravená EBITDA marže by podle společnosti měla ve srovnání s letošním rokem zůstat víceméně beze změny, a to navzdory nárůstu provozních nákladů v souvislosti s plánovanou migrací z firemních systémů do cloudu a v souvislosti s vyšší mzdovou inflací. Avast by si měl zachovat silné cash flow díky menším kapitálovým výdajům a nižším úrokovým nákladům.

"Za samotné druhé pololetí oznámil Avast meziroční růst tržeb o 3 % na 459,8 milionu USD, což bylo asi 0,6 % nad konsenzem. Provozní zisk EBITDA meziročně vzrostl o 3,1 % na 254,1 milionu USD, a byl tak asi procento nad konsenzuálními odhady. EBITDA marže na úrovni 55,3 % byla 50 bazických bodů nad konsenzem. Výsledky celkově hodnotíme neutrálně. Výhled fakturací pro první polovinu roku 2021 je ale opatrný," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Organický růst tržeb loni činil 7,9 %, nicméně zrušení segmentu Jumpshot na začátku loňského roku růst srazilo na 2,3 %. Výsledky považujeme celkově za mírně pozitivní vzhledem k lepšímu upravenému čistému zisku a dividendě a výhledu na solidní cash flow i v letošním roce," doplnil analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"Avast opět zveřejnil velmi silnou sadu výsledků. Sledované linky hospodaření meziročně solidně rostly. Z našeho pohledu jsou ale ve shodě s konsenzem i naším očekáváním. Bez překvapení je i výhled na tento rok," napsal analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

Během konferenčního hovoru management komentoval pomalejší růst fakturací za druhou polovinu roku 2020 (+5 % bez zahrnutí kurzových vlivů) a snížená očekávání pro první polovinu roku 2021. Důvodem jsou zejména snahy firmy o zkracování délky předplatného z výrazně zvýhodněných několikaletých plánů na jednoleté plány. Podle finančního ředitele byl ve druhém pololetí negativní dopad asi 1,5 % a obdobný se projeví ještě v první polovině roku 2021. Ve druhé polovině roku se již ale očekává zlepšení a návrat k růstu ve vysokých jednotkách procent.

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Podle tržeb je Avast druhou největší antivirovou firmou na světě za společností NortonLifeLock.

Zdroj:
Avast, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Software
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat

Videotéka

14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat