Vyšší americké výnosy: Čas na defenzivu, říká expert
|

Vyšší americké výnosy: Čas na defenzivu, říká expert

Americké dluhopisy v posledních dnech zaznamenávají růst výnosů. Pozor na expozici vůči riziku, říká Andrea Iannelli z Fidelity International. Přeloženo, čas na zlepšení kvality portfolia investic.

Americké státní dluhopisy Dluhopisový trh Státní dluhopisy Úrokové sazby Výnosy Americká ekonomika Investiční strategie Investiční tipy

Aktivita v sektoru služeb v USA na nejvyšší úrovni za 21 let, silná tvorba pracovních míst v soukromém sektoru podle zprávy ADP, sice slabší tvorba míst, ale nejnižší míra nezaměstnanosti za bezmála 50 let, a k tomu všemu přesvědčivý Jerome Powell v čele Fedu zpřísňujícího měnovou politiku. Na americké vládní dluhopisy příliš silná kombinace, trh si žádá vyšší výnosy.

Desetileté i třicetileté americké bondy tak minulý týden prolomily výnosová maxima za několik let. Aktivita obchodníků byla patrná i na krátkodobém konci výnosové křivky, investoři totiž započítávají další plánovaná zvýšení sazeb ze strany americké centrální banky.

Vyšší výnosy dluhopisů znamenají, že některé jiné investice již nebudou tak atraktivní jako v době, kdy vládní bondy nenabízely prakticky žádné úroky. Energie na akciovém trhu vyplývající z daňové reformy navíc postupně opadne a sílící dolar a vyšší výnosy budou dále vyvíjet tlak na rozvíjející se trhy.

Společně s napjatými spready na kreditním trhu a malou odměnou za úvěrové riziko v době vysokého zadlužení v korporátním sektoru to podle Iannelliho znamená, že by se měli investoři v rámci diverzifikovaných portfolií zaměřit na zvyšování kvality držených aktiv. Býčí trend na trzích se totiž jednou otočí, na což je potřeba se připravit včas.

Zdroj: Fidelity International