Vztah mezi recesemi a tržními krachy
|

Vztah mezi recesemi a tržními krachy

O příchodu recese již nikdo nepochybuje. Aby se jí jednotlivé ekonomiky i celý svět vyhnuly, musel by se stát doslova zázrak. Očekávaný propad hospodářství si vybírá daň i na akciovém trhu, ostatně jako téměř vždy v historii.

Recese Korekce na trzích Americké akcie Burzovní almanach

Mezinárodní měnový fond na konci března předpověděl, že pandemie nemoci COVID-19 způsobí letos recesi světové ekonomiky, která by mohla být horší než ta vyvolaná finanční krizí v roce 2008. Podobně pesimistický je i ředitel Světové obchodní organizace Roberto Azevedo. Ten také prohlásil, že hospodářský pokles a úbytek pracovních míst vlivem šíření koronaviru budou horší než během recese v roce 2008. Recesi předpovídají všichni, americké banky se navíc předhánějí v pesimistických scénářích pro USA, které jsou stále nejtěžší vahou v globálním ringu.

Recese za standardních podmínek rozhodně nebývají dobrou zprávou pro akciové trhy. Například během té z let 1929-1933 se americký akciový trh zřítil o 86 %, během recese z roku 2001 spadl o 49 % a během recese z let 2007-2009 přišel o téměř 57 % hodnoty.

Ale ne každá recese je pro akciové trhy totální katastrofou. Recesi z roku 1945 doprovázel pokles cen akcií na Wall Street jen o 10 % a například 10měsíční recese z let 1953 a 1954 byla na akciovém trhu zrcadlena 15% poklesem.

Obavy z dopadů šíření koronaviru a opatření zaváděných v rámci boje s nákazou srážely americké akcie v jednu chvíli o více než 30 %. Recese tu sice ještě není, investoři ale její příchod do cen na burzách dávno promítli. To, co vypadá na první pohled jako apokalypsa, ale nakonec nemusí být až tak špatné.

Recese či jejich očekávaný příchod rozhodně nejsou dobré pro akcie, jsou ale skvělé pro investory s dlouhodobým horizontem, kteří na trh posílají peníze pravidelně. Všechny výše uvedené ztráty totiž akcie vždy dokázaly smazat a průběžně se posouvaly na stále nová rekordní maxima. A není důvod si myslet, že tentokrát by tomu mělo být jinak.

Radim Krejčí (Portu): Pokles na trzích je dárek pro dlouhodobé investory, začít investovat právě teď má smysl
Propady na akciových trzích nepochybně řadu drobných investorů vystrašily, něco takového se posledních deset let prakticky nedělo. Právě po výrazných poklesech je ale vhodná doba začít investovat, říká Radim Krejčí, šéf Portu, první automatizované investiční platformy na českém internetu.
Zdroj: A Wealth of Common Sense