Zajímavý firemní dluhopis: MSI rozjíždí další rezidenční projekty
|

Zajímavý firemní dluhopis: MSI rozjíždí další rezidenční projekty

Sázka na rezidenční výstavbu? Jde to i jinak než nákupem samotné nemovitosti, upozorňuje Tomáš Kálal ze společnosti Conseq Investment Management.

Firemní dluhopisy Investiční tipy

Není to ani rok, co jsme se stali hlavním manažerem dluhopisové emise Moravská stavební - INVEST, a.s. V listopadu a prosinci 2016 získala společnost prostřednictvím diskontovaného dluhopisu bezmála 250 milionů korun. Investoři ji tak pomohli k tomu, aby mohla rozjet stavební projekty v pražském Karlíně a brněnském Jundrově. Od té doby se udělalo hodně práce, oba projekty mají pravomocné územní rozhodnutí a brzy začne výstavba a předprodeje bytů a domů.

Také investorům se musí vývoj líbit, vždyť jen od začátku roku narostla tržní cena dluhopisu MSI o 4,1 %. Byť musejí počítat s tím, že jmenovitá hodnota bude splacena až na konci roku 2021, již za pár měsíců se budou moct přijít podívat na probíhající stavební práce v Praze či Brně. Přesvědčí se tak o tom, jaké firmě pomohli.

Spolupráce se stejným emitentem ale nekončí. V posledních letech je problém získat lukrativní pozemky na území krajských měst, MSI se to ovšem daří. Výsledkem jsou nové projekty a potřeba dalšího financování. Proto již rok po úspěšném úpisu připravujeme další dluhopisovou emisi . Její parametry budou podobné – splatnost je pětiletá, tedy do roku 2022, objem 250 milionů korun, novinkou je ale forma vyplácení výnosu. Tentokrát jde o kupónový dluhopis, který bude ročně vyplácet 5,5 % z investované částky. Investor tedy nekupuje za diskontovanou hodnotu, ale za 100 %, které by také měl obdržet zpět po uplynutí pěti let.

Na co konkrétního potřebuje MSI prostředky tentokrát? Opět bude stavět v Praze a Brně. Tentokrát bude velikostí obytné plochy zajímavější brněnský projekt Palác Trnitá. Přímo naproti Galerii Vaňkovka by v Trnité ulici, tedy přímo v centru Brna, měl vyrůst několikapatrový komplex. Výstavba bude rozdělena do dvou etap. V té první by mělo vzniknout 192 bytů a 6 500 m2 kancelářských prostor. Vítané jsou komerční prostory v přízemí a garážová stání. Očekáváme, že začátkem roku 2018 začne MSI stavět a do roku 2021 bude hotovo, stejně jako bude prodána většina prostor.

Druhým projektem, na který bude směřovat výtěžek z emise, je výstavba rezidenčního objektu v pražské Michli. Celková plocha bytů, které ve svažitém komplexu vzniknou, bude 7 000 m2. Výhodou tohoto pozemku je jeho zasazení uprostřed zeleně, ale zároveň veškerá občanská vybavenost v okolí. Ačkoli výstavba bude zahájena o rok později než v Trnité, dokončení očekáváme také v roce 2021. Prostředky z emitovaných dluhopisů budou také využity ke splátce úvěru od Banky CREDITAS (až do výše 60 milionů korun).

Minimální hodnota investice je v tomto případě 20 tisíc korun a samotný dluhopis je díky veřejné nabídce vhodný i pro drobné investory. Stále by ale mělo platit, že jde o expozici na jednoho emitenta, a proto by tyto dluhopisy měly zabrat maximálně 5 % portfolia. Důležité je, že MSI bude po celou dobu emise dodržovat kritéria na vlastní kapitál a hodnotu dluhu využívanou pro jednotlivé projekty. Například její vlastní kapitál nesmí klesnout pod 18 % celkových aktiv.

Podrobněji jsou tyto kovenanty popsány v prospektu. Pokud budete mít o dluhopisy zájem, neváhejte se na nás obrátit. Nejsnadněji ZDE.

Zdroj: Conseq