Zákon velkých čísel aneb Obří firmy jako oběti svých dřívějších úspěchů
|

Zákon velkých čísel aneb Obří firmy jako oběti svých dřívějších úspěchů

Americká technologická společnost Apple a další firemní giganty se staly zajatci svých famózních úspěchů. Jejich výsledky v nových oblastech jsou na pozadí zavedeného byznysu často prakticky neviditelné, což kazí jejich obraz v očích rozmlsaných investorů.

Zisky Byznys a podnikání Americké akcie

Tabulka ukazuje, že největší společnosti ve svých odvětvích v horizontu deseti let zaostávají za výkonností celého sektoru každý rok v průměru o 3,3 %. "Se zisky podniků je to podobné jako se stromy. Jejich růst se také jednou zastaví," říká Michael Batnick ze společnosti Ritholtz Wealth Management.

Batnick navíc upozorňuje, že čím větší společnost je, tím méně je schopná adaptovat se na nové podmínky na trhu. Stačí se podívat na podniky jako IBM, General Motors nebo General Electric.

"Velké a úspěšné firmy měly, mají a budou mít problém s udržením růstu. Nic neroste do nebe, dříve nebo později začne každý velký podnik brzdit protivítr a jen málokterému se podaří jej překonat," dodává Michael Batnick.

Příběh General Electric a 5 lekcí pro investory
Na začátku milénia byla společnost General Electric investory považována za jednu ze stálic trhu a investice do jejích akcií byla považována za ideální způsob, jak si zajistit zajímavé výnosy a jistou a rostoucí dividendu. Dnes je GE odstrašujícím příkladem pro ty, kdo by snad věřili, že něco trvá věčně.
Zdroj: The Irrelevant Investor