Zapomeňte na staré pravdy. Doba (po)koronavirová přeje investorům schopným myslet "out of the box"
|

Zapomeňte na staré pravdy. Doba (po)koronavirová přeje investorům schopným myslet "out of the box"

Propad cen akcií způsobený pandemií nemoci covid-19 nezasáhl zdaleka všechny podniky. Některé firmy procházejí koronavirovou krizí víceméně nepoznamenané, jiné na ní dokonce vydělaly. To se promítá i do valuací akcií a klade to mimořádné nároky na analytické uvažování investorů.

Investiční strategie Americké akcie Hodnotové investování Ocenění P/E Koronavirus

Walt Disney je tradičně považována za hodnotový titul. Před pandemií covidu-19 se forwardové P/E akcií firmy pohybovalo kolem 16, což bylo pod P/E celého indexu S&P 500. Kathleen Housselsová, která do konce března působila v AXA Rosenberg Investment Management, ovšem věří, že do 12 měsíců může P/E akcií Walt Disney vystřelit ke 110.

Opačným případem by mohly být akcie Netflixu. Jejich P/E se před krizí způsobenou koronavirem pohybovalo kolem 91, podle Housselsové však může do roka klesnout k 60. Housselsová dokonce předpovídá, že vývoj ziskovosti Netflixu bude brzy předvídatelnější než vývoj ziskovosti Walt Disney.

"Tradiční faktory jako růst a hodnota se v době (po)koronavirové stanou na nějakou dobu prakticky bezvýznamnými. A strategie, které investují pouze na základě těchto faktorů, nemusejí ve všech případech naplnit očekávání investorů," varuje Housselsová.

Jak akciový trh (ne)přesně reaguje na dění v ekonomice
Americké akcie (k těm evropským, potažmo českým se dostaneme) z březnových minim dokázaly velice rychle posílit o 30 % a třeba index Nasdaq Composite se v květnu již obchodoval výše než zkraje letošního roku. Přitom ekonomika vykazuje nejhorší čísla za desítky let, v některých ohledech dokonce vůbec nejhorší v zaznamenané historii. Nebo snad ne?

Problematický podle ní může být v příštích čtvrtletích třeba i pohled na cenné papíry Buffettova investičního konglomerátu Berkshire Hathaway. Za první čtvrtletí firma sice vykázala provozní zisk přibližně čtyři miliardy dolarů, kvůli propadu cen akcií, které má v portfoliu, ale na úrovni čistého zisku reportovala záporný výsledek 50 miliard dolarů.

Za další komplikaci považuje Housselsová to, že řada podniků nebude schopná splnit podmínky pro setrvání ve srovnávacích indexech. Vedle požadavků na tržní kapitalizaci totiž společnosti musejí často splnit také požadavky týkající se jejich ziskovosti v určitém období. Skladba indexů se tak může poměrně dramaticky měnit.

"Nestandardní prostředí bude pro investory mimořádně náročné, pro zkušené portfoliomanažery, kteří se dokážou rychle zorientovat, to ale bude skvělá příležitost," uzavírá Housselsová.

Pokles ziskovosti firem vs. růst cen akcií: Mohou mít investoři pravdu?
Zatímco ziskovost amerických firem padá, ceny akcií se po březnových výprodejích odrazily a rostou. Vědí snad investoři něco, co zůstává zbytku světa utajeno?
Zdroj: MarketWatch