Že by ropný vzkaz akciovým investorům?
|

Že by ropný vzkaz akciovým investorům?

Ceny ropy jsou dlouhodobě poměrně spolehlivým indikátorem kondice globální ekonomiky. Sledovaný je v této souvislosti především trend vývoje cen černého zlata. A v posledních měsících tento mimořádně věrně kopíruje vývoj cen amerických akcií.

Americké akcie S&P 500 Ropa Ropa WTI Komodity Korelace investic

Silná poptávka po ropě zpravidla souvisí s pozitivním ekonomickým vývojem a podporuje ceny barelu, což vede k růstovému trendu na trhu s ropou. Totéž platí naopak. Akciový trh má tendenci se vyvíjet víceméně v souladu s trendem na trhu s černým zlatem. A jakkoli korelace není stoprocentní, lze graf cen amerických akcií a barelu ropy považovat za užitečný pomocný indikátor.

Americký akciový index S&P 500 loni v září vystoupal na vrchol a v prosinci dosedl na dno tak rychle, že spadl pod stoupající trendovou linii. Stejně tak cena barelu lehké americké ropy WTI. Letos akcie i ropa naopak zdražovaly s vrcholem na přelomu dubna a května.

Nelze přesně říci, která z uvedených tržních superhvězd je pomyslnou slepicí v neřešitelném dilematu vejce a slepice. Je ale celkem dobře možné, že trh s ropou v posledních týdnech posílá akciovým býkům poměrně srozumitelný vzkaz.

Zdroj: Kimble Charting Solutions