Zeman by bez patřičných úspor a investic zvažoval vetování rozpočtu na příští rok

Prezident Miloš Zeman při sobotním jednání o návrhu státního rozpočtu na příští rok apeloval na úspory. Návrh považuje podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka za málo úsporný a nedostatečně investiční. Bez patřičných změn úspor a investic by zvažoval vetování rozpočtu, uvedl mluvčí na Twitteru. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) schodek 390 miliard korun prezidentovi nevadí, pokud bude v rozpočtu dost peněz na investice. Schillerová po setkání s prezidentem, jeho poradci a premiérem Andrejem Babišem (ANO) v Lánech novinářům řekla, že navrženou částku na investice, zhruba 207 miliard korun, Zeman ocenil.

Ovčáček dále informoval, že prezident navrhl konkrétní druhy úspor a investic. "Prezident republiky upozornil, že bez patřičných pozměňovacích návrhů tohoto typu by zvažoval vetování návrhu státního rozpočtu na rok 2022," uvedl mluvčí. Konkrétní návrhy nezmínil.

Schillerová následně na Twitteru uvedla, že investice proti červnovému návrhu MF navýšilo o 20 miliard korun. Zároveň hodlá v pondělí na jednání s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO) řešit Zemanův apel na vyšší podporu bytové výstavby. "Shodujeme se na nutnosti dalších úspor zejména v oblasti rušení daňových výjimek a ve státní správě," uvedla dále Schillerová.

Základní parametry rozpočtu vláda schválila v červnu. Celkové příjmy rozpočtu MF naplánovalo včetně peněz z EU na 1,486 bilionu korun a výdaje 1,876 bilionu korun. V červnovém návrhu rozpočtu MF označilo investice za jednu z hlavních priorit s tím, že je třeba udržet investice alespoň ve výši 187,5 miliardy korun jako v letošním roce, kdy jsou rekordní.

Ministryně Schillerová dále uvedla, že po podzimních sněmovních volbách by se Zeman chtěl ještě jednou setkat kvůli návrhu rozpočtu po volbách se svými poradci.

Debata se v sobotu vedla i o rušení daňových výjimek. Schillerová v tom nevidí prostor za stovky miliard. "Ale určitě věřte tomu, že tam prostor je. Je tam celá řada výjimek, které zvýhodňují určité skupiny, a je to velmi těžké protlačit v parlamentu, ale já se o to pokusím,“ řekla.

Ohledně úspor ministryně představila Zemanovi plán konsolidace veřejných financí. Podle nejnovější makroekonomické prognózy MF počítá se snižování strukturálního deficitu, což je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu, o 0,5 procentního bodu ročně. Z letošního 6,1 % hrubého domácího produktu by měl klesnout na 4,6 % v roce 2024. V případě úspor, které MF plánuje, by měl deficit klesnout do roku 2024 na 3,9 % HDP. Úspory by se měly týkat provozních výdajů, úpravy spotřebních daní, revize zdanění globálních firem a pokračování redukce daňových výjimek.

Zeman už loni ve sněmovně při prvním čtení původní verze státního rozpočtu na letošní rok vyjádřil rozpaky nad tím, že musí schvalovat výrazný deficit. Původně navrhovaný schodek činil 320 miliard. Současně vyjádřil přání, aby se neplýtvalo. Stejně jako o rok dříve se vyslovil pro zrušení daňových výjimek a úlev, které podle něj představují 380 miliard korun. Upozorňoval také, že investice do spotřeby sice mohou podpořit růst ekonomiky, ale nemají nic společného s růstem produktivity práce, přidané hodnoty nebo konkurenční schopnosti. V dřívějších letech poukazoval jako na zdroje úspor například na dotace na fotovoltaiku nebo na rušení míst úředníků.

Schillerová v sobotu zopakovala, že do říjnových parlamentních voleb nestihne sněmovna zřejmě rozpočet schválit, a to ani v prvním čtení. Po volbách tak bude muset vláda návrh opět schválit a předložit poslancům.

Pokud by parlament rozpočet neschválil do konce roku, stát by začal hospodařit v tzv. rozpočtovém provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

Po dokončení jednání s jednotlivými ministry by se měla Schillerová sejít kvůli návrhu rozpočtu s Babišem. Termín neuvedla. "Rozhodně trvá, že ten schodek je pro mě směrem nahoru nepřekročitelný," uvedla ministryně. Informovala také, že ve vládní rozpočtové rezervě je pro příští rok vyčleněno zhruba šest miliard korun pro řešení případných dopadů pandemie covidu-19.

Schodek nehodlá podle svého dřívějšího vyjádření Schillerová měnit ani na základě lepší makroekonomické prognózy, kterou ministerstvo financí zveřejnilo v úterý. V té MF zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v příštím roce na 4,2 %. Zhruba 30 až 40 miliard korun navíc, které by rozpočet mohl díky lepšímu výkonu ekonomiky získat, hodlá ministryně využít na výdaje. V rozpočtu například počítá s navýšením průměrného důchodu o 797 korun měsíčně, přičemž zákonná valorizace činí 497 korun.

Babiš v rozhovoru pro sobotní Právo avizoval, že bude s prezidentem také hovořit o Bezpečnostní informační službě (BIS), kterou Zeman obvinil z toho, že odposlouchává jeho spolupracovníky. Schillerová novinářům po jednání poradního týmu sdělila, že nemá informace o tom, zda se koná schůzka mezi Andrejem Babišem a Milošem Zemanem ohledně prezidentových obvinění na adresu Bezpečnostní informační služby. Při jednání expertního týmu se o BIS podle ní nemluvilo.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozpočet
Přestat sledovat

Videotéka

3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
30. 11. 2021 10:20
Analytik: Inflace v Česku v roce 2022 zpomalí, k 2% cíli se ale ani nepřiblíží
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
30. 11. 2021 6:34
Semotan (J&T Banka): V roce 2022 se na burzách oddělí zrno od plev, investory bude více zajímat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat