Zlato a akcie čekají velké věci
|

Zlato a akcie čekají velké věci

Prázdniny se chýlí ke konci a návrat investorů z dovolených může (spolu)vyvolat zajímavé, třeba i turbulentnější pohyby cen zlata a akcií. To ale neznamená, že budou všichni investoři z vývoje nadšeni. Co od těchto dvou populárních investic očekávat?

Americké akcie Zlato Technická analýza Komodity

Akcioví investoři se letos podle všeho neřídili pořekadlem Sell in May and Go Away. Namísto toho se postarali o to, že se index S&P 500 postupně vrátil na úrovně lednových maxim. Od začátku května akciový index přidal přes 7 %, přes prázdniny pak asi 5 %. Vypadá to dobře, techničtí analytici ale na grafu vidí dvojitý vrchol.

Horní hranice formace dvojitého vrcholu je na historických maximech z ledna, tu spodní tvoří minima vytvořená v únoru a dubnu. Pokud tedy dojde k odrazu od horní hranice kolem 2 870 bodů a poklesu k hodnotě těsně pod 2 600 a jejímu proražení, index může klesnout až zhruba k 2 265. To by znamenalo vymazání zisků od prosince 2016.

Samozřejmě působí řada proměnných, jež naplnění tohoto scénáře neumožní, ale jeho pravděpodobnost není malá. Z grafu je patrná i skutečnost, že i přes růst ceny ochota investorů riskovat postupně klesá, což nepodporuje scénář pokračování růstu cen akcií.

V případě zlata je situace jiná. Před několika lety byl žlutý kov favoritem investorů, pak se z něj ale stala nejnenáviděnější komodita. Tento stav stále platí, což ukazuje druhý graf. Na něm je zobrazen poměr krátkých pozic otevřených na trhu s futures správci aktiv a manažery fondů.

V polovině srpna dokonce objem krátkých pozic na trhu se zlatem překonal objem dlouhých pozic, což se stalo poprvé od roku 2001, kdy byla cena zlata okolo 275 USD za trojskou unci. Zároveň ale platí, že maxima u SHORT pozic většinou signalizují cenové dno na trhu a možný obrat.

Opačná situace je u komerčních obchodníků (mezi něž patří zejména banky), kteří počet krátkých pozic výrazně omezují. Tento segment trhu je sice neustále takzvaně net short, ale současná hodnota je oproti dlouhodobému průměru (asi 163 000 čistých krátkých pozic) nízká.

Naposledy tomu tak bylo v prosinci 2015, kdy cena zlata vytvořila poslední dlouhodobé minimum na 1 064 USD za unci. Následoval růst o 300 dolarů. Lze tedy čekat rally na trhu se žlutým kovem? Možná ano, ale nikdo neví, kdy začne. Pokud k tomu ale dojde, růst může být výrazný.

Zdroj: WealthManagement.com