Zlato jako alternativní měna: Tento kov je opakem víry v centrální banky, vysvětluje tržní guru
|

Zlato jako alternativní měna: Tento kov je opakem víry v centrální banky, vysvětluje tržní guru

Šéf americké centrální banky Jerome Powell na konci listopadu naznačil, že cyklus zvedání úrokových sazeb může brzy skončit. To vede mnohé investory k názoru, že americký dolar má období posilování za sebou, a tak je potřeba se porozhlédnout po alternativních měnách. Například po zlatě.

Zlato Úrokové sazby Centrální banky Měny Investiční alternativy

Zlato by díky více holubičímu přístupu Fedu (který ale není jistý) mohlo před sebou mít období růstu. Podle některých analytiků je dokonce čeká přímo rally. Podle Treye Reika ze společnosti Sprott bylo víceméně jasné, že Powell dříve nebo později ustoupí tlaku trhu. "Jakmile se trh shodne na tom, že Fed může skončit se zvedáním úroků, dolar se dostane pod tlak a zlato zaznamená erupci," míní Reik.

A není sám. "Pokud růst v USA zpomalí, jak se očekává, zlato bude těžit z růstu poptávky. V ceně je započítána většina očekávaných pohybů sazeb výše," míní analytici z Goldman Sachs.

Chris Weston z Pepperstone Group vidí signál k růstu ceny zlata rovněž na makroekonomické úrovni. "Pokud začnou mít lidé pocit, že nezaměstnanost poroste, dočkáme se v roce 2019 (opět) velké volatility. To bude znamení pro prodej dolaru a nákup zlata," říká.

Dluhy vládnou

Vedle makroekonomické situace je silným argumentem pro investici do reálných aktiv, jako je zlato, i skutečnost, že již tak diskutabilní růst ekonomiky je postaven na ještě pochybnějších základech, a sice na dluzích. A to nejen vládních, ale i firemních a spotřebitelských. Tato situace je dlouhodobě neudržitelná.

Investiční guru Jim Grant v rozhovoru pro magazín Barron's nezapomněl připomenout, že je zlato vlastně fyzická forma peněz, jakkoli to tak lidé mnohdy nevnímají. "Zlato je peněžní aktivum, ne úvěrový nástroj. Je to hotovost, ne slib o platbě. Jedná se o definitivní platbu," zdůrazňuje Grant.

Kromě toho, že je zlato považováno za uchovatel hodnoty, který se podle Granta nikdy v historii nedostal na nulu, má i reálnou hodnotu, již mu odpůrci často upírají. "Zlato je vzácné, kujné, tvárné, krásné a nezničitelné. Hovoří samo za sebe. Jediný pohled na tento kov vám řekne, jakou má cenu. Nepotřebujete počítač, server, elektrickou zásuvku ani návod k použití," říká Grant. "Zlato je opakem víry v centrální banky."

"Pokud žijete v prostředí, kde se deset let udržují tržní úrokové sazby na minimu a rozpočtové schodky dosahují bilionů dolarů, přestože ekonomika prosperuje, neměňte své papírové peníze (nebo jejich digitální ekvivalenty) za zlato. Pokud ale budete mít důvodné podezření, že na tomto předluženém světě není vše v pořádku, udělejte si laskavost a zásobte se reálnými penězi," uzavírá Grant.

Zdroj: SchiffGold