Zlato pod lupou: Dlouho očekávaná korekce je tady, výrazné denní změny mohou pokračovat
|

Zlato pod lupou: Dlouho očekávaná korekce je tady, výrazné denní změny mohou pokračovat

Cena žádné komodity ani jiného investičního nástroje neroste pouze strmě do nebe. Zlato není výjimkou, a tak jsme se v uplynulém týdnu dočkali výrazného jednodenního propadu ceny z historického maxima.

Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice Investiční alternativy Technická analýza

Od poloviny března neprodělal trh se zlatem významnější korekcí. 21. července navíc došlo k významnému prolomení ceny nad 1 800 USD za trojskou unci. Růst kurzu byl v té době doslova vertikální. Primární cyklus se začal protahovat nad svou průměrnou délku a většina technických indikátorů naznačovala silnou překoupenost.

Taková tržní situace bývá zpravidla vyřešena jedním ze dvou způsobů. Buď trh začne po významném růstu stagnovat a pohybovat se i několik týdnů do strany, nebo nastane radikálnější korekce. A srpen 2020 se zapsal do historie právě touto druhou variantou, kdy cena unce zlata během 4 obchodních dnů spadla z 2 075 USD na 1 861 USD.

Hloubka propadu naznačuje, že se mohlo jednat o finální pokles v rámci ukončení primárního cyklu, který začal 16. března 2020, a byl tedy již ve svém 22. týdnu (průměr je 18 týdnů +/- 3 týdny). Avšak pokles k primárnímu dnu trvá většinou 2 týdny, v některých případech až 5 týdnů. Proto nyní není jisté, zda to již bylo směrem dolů vše, nebo nastane ještě jeden pokles pod minimum z uplynulého týdne.

V takovém případě by zlato mohlo otestovat původní průlomové pásmo, které je v oblasti 1 790 až 1 820 USD za unci. Podobná situace nastala v polovině března, kdy také přišel prudký výprodej k 1 450 USD a tato úroveň byla o několik dnů později ještě jednou testována, než se trh opět vydal vzhůru. Pokud by cena zlata propadla až pod 1 670 USD za unci s následným nižším cenovým návratem, byl by to signál, že aktuální býčí trend začíná být v ohrožení.

Není to tak dávno, kdy známý investor Jim Sinclair konstatoval, že přijde moment, kdy se cena žlutého kovu bude pohybovat o 100 dolarů na unci za den. Po minulém týdnu se zdá, že takové období přichází.

Co (také) naznačil prudký propad ceny zlata?
Minulý týden došlo k prudké korekci ceny zlata pod 2000 USD za trojskou unci. Je trh na vrcholu? Obě podstatné hnací síly růstu, tedy nižší reálné sazby a nafukování bilance Fedu, jsou možná u konce s dechem.

Ani zlato v českých korunách nebylo ušetřeno prudkého cenového propadu. Kurz spadl z maxima ze 7. srpna o více než 5 000 Kč na unci. Trh se nyní stabilizuje okolo hladiny 43 000 Kč za unci, přičemž nejbližší podpora je na 41 500 Kč a rezistence u 45 000 Kč za trojskou unci.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.