Zlatý motýl mezi portfolii: Nižší volatilita při solidním výkonu
|

Zlatý motýl mezi portfolii: Nižší volatilita při solidním výkonu

V rámci pravidelných expertních výhledů se opakují dotazy směřující na takzvané golden butterfly portfolio. O krátké shrnutí tématu jsme požádali analytika Petra Lajska ze společnosti Colosseum.

Investiční strategie Volatilita Americké akcie Akciový trh Diverzifikace investic Zlato

Takzvané golden butterfly je portfolio toho typu, které má investorům vynášet prakticky za všech okolností. Při krizi by mělo chránit hodnotu vložených peněz a co nejvíce eliminovat dopady ztrát na trzích. V dobách prosperity by pak mělo toto portfolio nabízet stabilní výnos.

Strategie alokuje peníze do pěti tříd aktiv, a to rovným dílem. Jde  o zlato, velké akciové indexy, index akcií firem s menší tržní kapitalizací, dlouhodobé a krátkodobé dluhopisy.

V historii golden butterfly strategie opravdu plnila svou funkci. Nejhlubší roční propad byl o 10,8 % v roce 2008, průměrný roční zisk je bezmála 8 %. Pro srovnání, například fond Vanguard sledující celý akciový trh zaznamenal nejvýraznější pokles v roce 2008, kdy se jeho hodnota propadla o téměř 50 %, průměrný roční zisk tohoto fondu je pak přibližně 9,5 %.

Pro golden butterfly navíc hovoří i srovnání v rámci několika desetiletí. Průměrný výnos je víceméně srovnatelný s výnosem akciového trhu, strategie má však výrazně méně kolísavé výsledky, než jaké vykazuje akciový trh.

Dodatek redakce IW: Celkově tedy golden butterfly portfolio historicky smysl mělo, je ovšem otázkou, jak s jeho dlouhodobou výnosností zahýbají bezprecedentní tržní podmínky (minimální sazby po dlouhou dobu, minimální výnosy dluhopisů, mimořádně vysoko oceněné akciové trhy).

Portfolio na celý život jako mýtus? A už jste zkusili tohle?
Představte si investiční portfolio na celý život. Portfolio, které obstojí během inflace i deflace, během ekonomického růstu i stagnace. Že takové neexistuje?