Zpomalení růstu mezd v ČR je podle ekonomů dočasné

Zpomalení růstu mezd v prvním čtvrtletí je podle analytiků oslovených ČTK dočasné. Ve druhém čtvrtletí v souvislosti s vyplácením odměn zdravotníků v dubnu, postupnému oživení ekonomiky a srovnávací základně z loňského druhého čtvrtletí lze podle nich čekat zrychlení růstu. Dramatický růst ale letos čekat celkově podle analytiků nelze.

Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 35 285 korun. V hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 1 089 korun více než před rokem. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o procento. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

"Trh práce je pod tlakem nedostatku kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců, a proto lze předpokládat, že tlak na růst mezd v některých tržních odvětvích opět zesílí. Postupně by se měla vzpamatovávat i pandemií postižená odvětví, a proto by růst mezd měl opět mírně zrychlit. Žádný dramatický skok však v letošním roce čekat nelze," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

"S odezníváním pandemie a opětovným zrychlením růstu ekonomiky se otevře prostor také k rychlejšímu růstu mezd. Ostatně situaci na trhu práce pandemie zásadně nezměnila," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Aktuální výsledek lze přitom podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila hodnotit jako úměrný kondici, ve které se česká ekonomika nacházela v prvních třech měsících letošního roku.

Mzdový vývoj byl podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka v jednotlivých odvětvích rozkolísaný. "V souhrnu lze říci, že rychlejší růst platů se týkal odvětví s převahou veřejného sektoru, zatímco růst mezd v tržných odvětvích byl na začátku letošního roku utlumený," uvedl. Ve druhém čtvrtletí je podle něj nutné počítat se silným meziročním růstem průměrné mzdy, za kterým budou mimořádné faktory v podobě velmi nízké statistické základny v kombinaci s vyplácením mimořádných odměn. "Druhá polovina letošního roku však bude pravděpodobně ve znamení utlumeného vývoje mezd," dodal.

I podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera meziroční růst mezd pravděpodobně opět zrychlí ve druhém čtvrtletí. "Nejenže bude působit vliv nízké srovnávací základy loňského druhého čtvrtletí, ale do hry znovu vstoupí odměny zdravotníkům," uvedl.

Za celý rok by reálné mzdy měly podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy vzrůst o dvě procenta díky růstu platů ve veřejné sféře. "Zaměstnanci soukromé sféry se sice letos dočkají nárůstu mezd nominálních, avšak ten nebude stačit na pokrytí poměrně citelné inflace, převyšující úroveň dvouprocentního cíle České národní banky, takže reálně si mírně pohorší – jejich kupní síla mírně klesne," uvedl.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Platy a osobní ohodnocení
Přestat sledovat

Videotéka

23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat