Americké nemovitosti: Pod pokličkou statistik
|

Americké nemovitosti: Pod pokličkou statistik

V poslední době slýcháme, že se americká ekonomika řítí zpátky do recese. Naznačují to statistiky prodejů nemovitostí, které jsou jedním z hlavních indikátorů stavu ekonomiky.

Nemovitosti Realitní trh
Nemovitosti v USA - ilustrační foto

Prodej nemovitostí klesl v porovnání se stejným obdobím loňského roku o zhruba 25 %, což má vést americkou ekonomiku k další recesi. Tuto informaci si dovolím upřesnit a vysvětlit její skutečný dopad na realitní trh v USA, potažmo na celou americkou ekonomiku.

Přesná informace zněla: "Prodej STÁVAJÍCÍCH (tedy existujících) domů klesl v porovnání s loňským rokem o zhruba 25 %." Slovo "stávajících" je v tomto případě velice podstatné. Znamená to, že klesl prodej domů, které byly již postaveny. Nejedná se o novostavby či alternativní transakce (např. "rent to own", prodej "notes" – smluv či cenných papírů krytých zástavními právy apod.).

To v praxi znamená, že tato statistika porovnala prodeje pouze na 65 % trhu! Jak je to možné? Vychází to z průřezu celkového rozdělení jednotlivých transakcí. Neznám přesná čísla, tudíž prosím o shovívavost či toleranci zhruba 5 %. Prodej stávajících nemovitostí tvoří přibližně 65 %, prodej novostaveb 20 % a prodej uskutečněný alternativními metodami cca 15 % trhu.

Z tohoto vyplývá, že informace podaná médii byla nepřesná a způsobila pouze rozruch mezi spekulativními investory, a to jak na realitním trhu, tak na burze. Běžné populaci se tato informace přímo nedotkla.

Na základě této statistiky si můžeme udělat obrázek o tom, že prodeje stávajících domů klesají. Hlavním důvodem je jednak nedostatek hotovosti na straně kupujících (převážně u amerických občanů), ale i přetrvávající nedostupnost půjček z bankovního sektoru.

Statistiky však nezahrnují rostoucí počty alternativních transakcí typu "investor koupí za hotové investiční nemovitost a pak jí prodává finálnímu kupci za její reálnou cenu způsobem rent to own, tedy na splátky", které jsou dnes populární i efektivní z hlediska investora i finálního kupce.

Realitní statistiky ukazují pouze část skutečnosti. Pro samotný prodej či nákup nemovitosti pro českého občana to nemá zásadní význam. Ať už budete kupovat nemovitost k investici, nebo k rekreaci, je důležité vědět na koho se obrátit. Nechat si od odborníka vše detailně vysvětlit, a pak se rozhodnout.