Zlato vs. akcie: Žlutý kov není investice, ale do portfolia patří
|

Zlato vs. akcie: Žlutý kov není investice, ale do portfolia patří

Snaha dosáhnout rozumné alokace aktiv je rozhodujícím faktorem při tvorbě portfolia. Ale investičního, nebo spořicího? Jak vlastně nazývat snahu o ochranu hodnoty peněz? A má v portfoliu své místo zlato?

Investiční portfolio Zlato Investování Spoření
Zlato

Když nakupujete akcie na burze, nejste investor, protože jen alokujete úspory. Na sekundárních trzích nikdo z nás ve skutečnosti "neinvestuje". K investování v pravém slova smyslu dochází jen na primárních trzích prostřednictvím IPO nebo nákupů private equity.

Investiční, nebo spořicí portfolio?

Když máte příjem, který se nechystáte spotřebovat, a pak ho alokujete do různých tříd aktiv (jako jsou akcie nebo bondy), znamená to, že tvoříte spořicí portfolio. Ne investiční, jak ho většinou chybně nazýváme. Spořicí portfolio se vyznačuje jednou specifickou funkcí - je konstruované za účelem dvojího zajištění:

  1. Před rizikem permanentní ztráty;

  2. před ztrátou kupní síly naspořených prostředků.

Patří zlato do "spořicího" portfolia?

Zlato je téměř neproduktivní aktivum, které negeneruje žádný příjem. Jeho hodnota je sice zčásti založena na využitelnosti v průmyslu a šperkařství, ale primárně se odvíjí od vnímání trhu, že lze tento drahý kov použít jako alternativní prostředek směny při kolapsu systému papírových peněz.

Zlato zajišťuje jen druhý z obou výše uvedených typů zajištění. Vše je navíc založeno pouze na víře. Kdyby všichni na světě přestali věřit, že je zlato alternativní formou peněz, jeho hodnota by šla strmě dolů.

Neznamená to, že zlato nepatří do portfolia, není zcela bezúčelné. Je ale důležité rozumět tomu, jaký má každá třída aktiv v konkrétním portfoliu úkol. Protože je hodnota zlata založena na abstraktních faktorech, musíme ho brát jako rizikovější třídu aktiv v porovnání třeba s akciemi. Proto by mu v portfoliu měl vzhledem k rozložení rizika patřit menší díl.

Stejně tak nelze dovádět do extrému ani opačné tvrzení, a sice že by akciím nikdy nemělo hrozit riziko permanentní ztráty. Akcie ale na rozdíl od zlata reprezentují produkci, za kterou stojí lidé. A lidé umějí dělat v dlouhodobém horizontu pokroky, což zlatá cihla uložená v trezoru nedokáže. Lze namítat, že krátkodobě akcie zajištění proti permanentní ztrátě neposkytnou. V delším období ale vyhrávají nad zlatem na plné čáře.

Zlato: Investice pro nejisté investory?!
Žádná jiná investice neprošla testem času tak úspěšně jako zlato. Díky tomu je považováno za jedno z nejlepších finančních zajištění proti nepříznivým ekonomickým podmínkám. Jak a od koho je mohou drobní investoři nakoupit a kolik je investice bude stát na poplatcích? A jaký čekat vývoj ceny tohoto vzácného kovu v krátkodobém i dlouhodobém horizontu? Nejen na tyto otázky odpovídali šéfredaktorovi Investičního webu Jaroslav Brychta (X-Trade Brokers), Patrik Hudec (Zlatý fond ČP Invest) a Kamil Kresta (Česká mincovna Aurum).

Zdroj: Pragmatic Capitalism