Smutná současnost bývalé velmoci, která ale stále rozhoduje o osudu Evropy
|

Smutná současnost bývalé velmoci, která ale stále rozhoduje o osudu Evropy

Francie dlouhodobě ztrácí konkurenceschopnost. Za uplynulých 12 let naprosto ztratila kontakt s Německem, aktuální žebříček Světového ekonomického fóra ji řadí na 21. místo, Německo je šesté. Náklady na práci ve Francii rostou rychleji, podíl vládních výdajů k HDP je 56 % (v Německu 46 %), obchodní bilance Francie je v hlubokém záporu. I Nizozemsko aktuálně vyváží více než Francie.

PIIGS Evropská unie Francie

Řada ekonomů upozorňuje na to, že pokud Francie nepřistoupí k reformě pracovního trhu, může se velice brzy potýkat na evropském kolbišti ne s Německem a státy Beneluxu, ale s periferními ekonomikami jako Irsko, Itálie nebo Španělsko, které jsou sice stále víceméně uprostřed svých rozsáhlých ekonomických starostí, ovšem zavádějí škrty a reformy, které zeštíhlují hospodářství a mají ho postavit znovu na nohy.

Slova francouzského premiéra Jeana-Marca Ayraulta o tom, že dokud budou vládnout socialisté, pracovní týden bude mít 35 hodin, nebo proslulá Hollandova milionářská daň mohou zemi galského kohouta rychle vytlačit z první ligy evropské ekonomiky.

Francie ztrácí konkurenceschopnost

Vyšší daně a třídní nenávist aneb slibné zítřky jedné evropské…
Kam vede neustále zvyšování daní? Třídní nenávist není dobrým rádcem v daňové…

Světová ekonomika: Evropa kulhá za zbytkem světa, říjnová čísla to…
Konečné údaje indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu za říjen…