Nebojte se opcí – 4. díl: Nejznámější opční strategie – příklady 2
|

Nebojte se opcí – 4. díl: Nejznámější opční strategie – příklady 2

Včera jsme se seznámili se základními opčními strategiemi. Nyní se dostáváme k příkladům výnosových strategií, které mají velký potencionál konzistentních zisků.

Obchodování Trading Opce Investování

1. Short put

Pracujme s akciemi Coca-Cola, které se nyní obchodují za 68 USD. Očekáváme růst nebo stagnaci. Budeme tedy prodávat put opci. Jakou zvolit?

Volíme spíše z bližších expiračních měsíců. Chceme co největší časový rozpad opce. Volíme strike cenu 65 a expiraci MAR12 - do konce chybí 30 dní.

sell put KO – MAR12 – 65 … cena $0.80

Tímto prodejem opce spekulujeme na to, že cena akcie do konce MAR12 neklesne pod 65 USD. Za tento obchod jsme obdrželi 80 USD/kontrakt. Naším cílem je koupit opci zpět za cenu nižší nebo ji nechat vypršet jako bezcennou. Mohou nastat tyto případy:

A. Cena akcie bude stagnovat a do konce expirace neklesne na 65 USD. Máme zisk 80 USD/kontrakt.

B. Cena akcie poroste, tudíž opět neklesne na 65 USD do konce expirace. Máme opět zisk 80 USD/kontrakt.

C. Cena akcie klesne, ale ne na 65 USD do konce expirace. Opět máme zisk 80 USD/kontrakt.

D. Cena akcie klesne pod 65 USD do konce expirace. Tentokrát máme ztrátu. Čím větší pokles pod 65 USD, tím větší ztráta.

U této strategie je pravděpodobnost zisku na naší straně. Díky možné velké ztrátě je nutné stanovit stop-loss, na kterém budeme pozici opouštět s minusem. Výhodou této strategie je to, že akcie se nemusí nikam pohnout, abychom přesto vydělali.

Nebojte se opcí – 4. díl: Nejznámější opční strategie
Již známe základní duhy opcí a jejich názvosloví. Nepřekvapí nás ani změť řeckých písmen, která pomáhá určit výhodnost jejich nákupu nebo prodeje. Je tedy ten správný čas ukázat si základní opční strategie.

Nebojte se opcí – 4. díl: Nejznámější opční strategie – příklady 1
V minulém článku jsme si popsali základní opční strategie. Z nich se odvozují strategie komplexnější. Nyní si představíme první dvě - Long strangle a Long straddle.

2. Short call

Pracujme opět s akciemi Coca-Cola. Cena je 68 USD. Nyní očekáváme pokles nebo stagnaci. Budeme tedy prodávat call opci. Volíme opět spíše z bližších expiračních měsíců, tedy MAR12 a strike cenu 70 USD.

sell call KO – MAR12 – 70 … cena $0.80

Tímto prodejem opce spekulujeme na to, že cena akcie do konce MAR12 nevyroste nad 70 USD. Za tento obchod jsme obdrželi 80 USD/kontrakt. Naším cílem je koupit opci zpět za cenu nižší nebo ji nechat vypršet bezcennou. Mohou nastat tyto případy:

A. Cena akcie bude stagnovat a do konce expirace nevyroste nad 70 USD. Máme zisk 80 USD/kontrakt.

B. Cena akcie klesne, tudíž opět nevyroste na 70 USD do konce expirace. Máme opět zisk 80 USD/kontrakt.

C. Cena akcie vyroste, ale ne na hodnotu 70 USD do konce expirace. Opět máme zisk 80 USD/kontrakt.

D. Cena akcie vyroste nad hodnotu 70 USD do konce expirace. Máme ztrátu. Čím větší růst nad hodnotu 70 USD, tím větší ztráta.

Zde je důležité upozornit, že ztráta může být neomezená, protože akcie může růst libovolně vysoko. Zde je naprosto nutné mít stanovený stop-loss a na něm případně vystupovat se ztrátou.

3. Short strangle

Tato strategie vychází z kombinace short call a short put. Pokud vezmeme předchozí příklady, tak budeme otevírat obchod:

sell call: KO – MAR12 – 70 … cena $0.80

sell put: KO – MAR12 – 65 … cena $0.80

Tímto prodejem opcí spekulujeme na to, že cena akcie neklesne pod 65 USD a nevzroste nad 70 USD do konce MAR12 expirace. Za tuto spekulaci obdržíme 160 USD/kontrakt.

Ve ztrátě budeme v případě, že cena akcie klesne pod 65 USD nebo vzroste nad hodnotu 70 USD. Čím větší pohyb pod/nad tyto hodnoty, tím větší ztráta.

Maximálního zisku 160 USD/kontrakt dosáhneme v případě, že cena akcie zůstane do konce expirace mezi zvolenými strike cenami.

Mé doporučení: Při vysoké volatilitě na trzích není optimální volit short strangle. Osobně ani nevyhledávám short call. Víceméně všechny mé obchody vycházejí ze strategie put writing, která je pro mne dlouhodobě zisková.