Krátký španělský optimismus a obavy z Řecka
|

Krátký španělský optimismus a obavy z Řecka

Evropské akcie se po slibném úvodu týdne propadly do ztrát, na což navázaly i trhy ve Spojených státech. Výnosy španělských dluhopisů během pondělí narostly nad 6,5 %. Hlavní problém je v detailech záchranného plánu a v přetrvávajícím strachu z řeckých voleb.

Eurozóna Španělsko PIIGS Dluhová krize
PIIGS - dominový efekt

Neprošel návrh Madridu a Bruselu, aby Evropa poskytla pomoc bankám přímo. Peníze potečou přes účty španělské vlády a nafouknou její dluh i letošní deficit o 9 až 10 % HDP.

Do španělských bank měly podle představ Madridu ideálně přímo zainvestovat všichni daňoví poplatníci v eurozóně tak, aby dluh španělské vlády dále nerostl. Rozetnula by se tak sebezničující spirála, ve které problémy bank padají na hlavu národním státům a jejich narůstající dluhy zpětně prohlubují problémy zesláblých bank.

Politický odpor

Takové řešení a jakékoli kroky směrem k bankovní unii zatím zůstávají politicky neprůchodné. Šéf Evropské komise Barroso sice pro Financial Times uvedl, že bankovní unie může být hotova do roka, ale je to pravděpodobně příliš optimistické. Němci a další přebytkové země mají s plánem na společnou regulaci a dohled na bankovním trhu, se kterým by se svezl společný fond na dolévání kapitálu a společná garance depozit, velký problém.

Němci jsou čím dál naštvanější, že zachraňují evropskou i světovou…
Zajímavě upravil obálku časopisu The Economist německý list Handelsblatt.…

Finové naopak prosazují, aby byla současná půjčka Španělsku nadřazená veškerému stávajícímu dluhu španělské vlády. V případě bankrotu španělské vlády by tak byla vyplacena nejprve současná pomoc, a až po ní všichni ostatní věřitelé.

To může právem děsit klasické věřitele investující do "nechráněného" španělského dluhu a zavřít španělské vládě přístup k penězům z trhu. Pak by Španělé museli požádat o úplný záchranný balík (podobně jako Řecko, Portugalsko nebo Irsko) a vyčerpat ze záchranných fondů dalších přibližně 400 miliard eur. Na Itálii by toho moc nezbylo.

Výnos 10letých státních dluhopisů Španělska

Itálie jako další logický schod na cestě do dluhového pekla
Stomiliardová pomocná ruka pro španělské banky naladila zkraje týdne trhy…

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice