3 způsoby spoření, kterými se vyhnete penzi se životním minimem
|

3 způsoby spoření, kterými se vyhnete penzi se životním minimem

Otázka spoření na důchod je v souvislosti s nepříznivým demografickým vývojem a probíhajícími penzijními reformami ve vyspělém světě stále aktuálnější. Vědci v USA, kde mají s penzijním investováním na rozdíl od nás daleko rozsáhlejší zkušenosti, se zaměřili na způsoby, jak se lze relativně bezbolestně zajistit na důchod.

Spoření Důchody
Důchodkyně - ilustrační foto

1. Věnujte pozornost alokaci aktiv

Čím více kapitálu musíte nashromáždit, tím má na vaše finance větší dopad správná alokace aktiv. Pečlivě zvažujte všechna svá investiční rozhodnutí a nesázejte na jednu kartu!

Vyšší očekávaný výnos z akcií znamená, že by mělo stačit spořit méně, ale není to jen tak - s akciemi je spjato více rizika. Více riskovat si můžete dovolit, pokud investujete v dlouhém časovém horizontu, ne když vám na vyrovnání potenciálních ztrát zbývá jen několik let před důchodem.

2. V 62 do důchodu odejít můžete, ale nemusíte

Není zapotřebí nutit se do rizikových strategií. Můžete si vystačit s konzervativním 2% výnosem namísto 6%. Jak? Začněte sami u sebe - nižší výnos vyrovnáte pozdějším odchodem do důchodu. Pokud odejdete do důchodu až v 67 letech, výrazně se sníží potřebná míra úspor.

Pokud máte ještě dost energie a chcete zůstat aktivní, není důvod končit v zaměstnání. I vaše firma jistě ocení, že nepřijde o zkušeného zaměstnance.

Je vám přes padesát? Neváhejte, druhá kariéra na vás čeká
Pokud vám zbývá do důchodu pár let, možná se již těšíte na zasloužený odpočinek. Realita vám však může uštědřit nepříjemný políček - o volný čas sice nebudete mít nouzi, ale nebudete mít dost peněz na to, abyste mohli cestovat a splnit si všechny sny, které jste odkládali na důchod. Ale nezoufejte. Penze nemusí znamenat "stopku".

3. Začněte dříve, spořte méně

Když namísto ve 45 letech začnete šetřit na důchod už v 25, bude vám ke stejné částce stačit spořit asi o dvě třetiny méně každý měsíc.

Tomu, kdo začne spořit ve 25 letech a bude pracovat do 70, bude stačit spořit jen 7 % z příjmů. Když se naopak podíváme na pětačtyřicátníka, který si teprve začíná ukládat na penzi, do níž chce odejít už v 62 letech, musel by si k zajištění důchodu ve výši 80 % průměrného výdělku spořit neuvěřitelných 65 %!

Zajištění na důchod pomocí ETF? Proč ne
Každý finanční produkt má výhody i nevýhody. Kdo se nespoléhá pouze na státní penzi, využívá již dnes penzijní či podílové fondy. V souvislosti s důchodovou reformou lze v brzké době očekávat i nabídku nových fondů. Alternativou ke klasickým podílovým fondům jsou i burzovně obchodované fondy.

Zdroj: CBSMoneyWatch