Propadne se dnes euro pod 1,22 dolaru? ECB během pár týdnů připraví plán odkupu dluhopisů, trhům to ale nestačí
|

Propadne se dnes euro pod 1,22 dolaru? ECB během pár týdnů připraví plán odkupu dluhopisů, trhům to ale nestačí

ECB ponechala základní úrokovou sazbu na minimu 0,75 %, depozitní sazbu pak ponechala na nule. Podle Draghiho musejí být vlády zemí eurozóny připraveny spustit pomoc evropským zemím a dluhopisovému trhu v rámci stávajícího záchranného fondu EFSF. Vysoké výnosy dluhopisů Itálie a Španělska nejsou dlouhodobě udržitelné a znemožňují efektivní monetární politiku. ECB se proto vrátí na trh a bude provádět nestandardní operace.

Eurozóna ECB EUR/USD Dluhová krize ESM

ECB sice o dalším snížení sazeb uvažuje, nepřistoupila ovšem k němu již na srpnovém zasedání. Draghi na tiskové konferenci uvedl, že se ECB vrátí na trh a bude pokračovat v nestandardních operacích. Jejich rozsah chce zveřejnit v horizontu týdnů.

Například Bill Gross z fondu PIMCO pro Bloomberg v reakci na Draghiho slova uvedl, že jde o "jasné zklamání" a že "doba trpělivého čekání trhů končí".

Analytici uvažují mluví o odkupech státních dluhopisů, třetí vlně masivních levných půjček bankám (LTRO3), případně o různých kombinacích a součinnosti se záchrannými fondy eurozóny. Například fond ESM ovšem začne fungovat nejdříve po 12. září, kdy o jeho ústavnosti rozhodne německý soud.

Trhy doufaly možní i v koordinovanou akci centrálních bank, respektive v její ohlášení, ať již na evropské straně od ECB, tak v USA od Fedu. Absence čehokoli nového a konkrétního nepochybně vyvolá tlak na akcie.

Fed neoznámil v podstatě nic, centrální banky jsou daleko za vrcholem…
Pokud to bude potřeba, tedy pokud americká ekonomika bude dále zpomalovat, Fed…

Sečteno a podtrženo, Draghi neoznámil žádný okamžitý a jasný scénář zásahu ECB. Na analýzy je ještě brzo, trhy ovšem daly své zklamání najevo hned - euro krátce kleslo pod 1,22 po rychlém skoku až na 1,24 USD, španělské a italské dluhopisy začaly ztrácet, stejně tak akcie a americké futures.

EURUSD 2. srpna 2012 Výnosy 10letých státních dluhopisů Španělska

ECB a ČNB budou dál snižovat sazby, 90% pravděpodobností Grexitu…
Citigroup ve své červencové zprávě udělala pouze malé změny v globálním…