Sucho v USA zvýší konkurenci na trhu s drahými víny
|

Sucho v USA zvýší konkurenci na trhu s drahými víny

Velká vedra a málo srážek v USA způsobuje problémy americkým vinařům, především těm v Kalifornii. Podle některých odhadů by se letošní úroda mohla snížit až o polovinu, nejvíce od katastrofálního sucha v roce 1956. Vinaři proto zřejmě vsadí na kvalitní produkci.

Víno Kalifornie

Příznivou zprávou je, že teplo a sucho zvyšují cukernatost a snižují riziko onemocnění hroznů a výskyt škůdců na vinicích. Zatím je podle pěstitelů a vinařů ještě brzy na to odhadnout, zda se to odrazí i na růstu cen vína. Většina výrobců se tomu bude chtít kvůli stavu americké ekonomiky co nejdéle vyhýbat.

Všeobecné očekávání je takové, že se hodně vinařů se bude snažit kompenzovat menší úrodu výrobou kvalitnějšího vína za vyšší ceny, a vzroste tak konkurence u dražších vín.

USA jsou největším trhem s vínem na světě, loňské prodeje byly za 32,5 miliardy USD. Přes 90 % amerických vinic se nachází v Kalifornii.

SWAG: Investiční řešení pro dekádu plnou natištěných peněz
SWAG - stříbro, víno, umění a zlato (silver, wine, art, gold) - alternativní investiční přístup pro příští dekádu, který může být řešením pro investory hledající zajištění hodnoty svých peněz. V době nejistoty z enormního zadlužení vyspělých států, kdy bude bohatství nutné odmazat tištěním peněz, není zřejmě jiné volby než vsadit na reálná aktiva.

Investice do vína

Zdroj: Reuters