Burzovní kalendář 14. 10. - 18. 10. 2013
|

Burzovní kalendář 14. 10. - 18. 10. 2013

Hlavním tématem pro finanční trhy zůstávají jednání v USA o posunutí dluhového stropu a obnovení financování vlády. Na dohodu budou akcie reagovat růstem, což ukázaly již v uplynulém týdnu, naopak prodlužování agonie může trhy tvrdě zasáhnout. Stále tedy není jisté, kdy budou zveřejněna ekonomická data v USA. Startuje ale výsledková sezóna, údaje o hospodaření oznámí třeba Google nebo Goldman Sachs. V Evropě bude zveřejněn index ekonomické nálady ZEW a v Praze se v úterý naposledy obchodují s nárokem na dividendu akcie Pegasu Nonwovens.

Investiční a ekonomický výhled

Spojené státy

15/10 - 18/10 Výsledková sezóna (Coca-Cola, Citigroup, Johnson & Johnson, Bank of America, eBay, Google)

15/10 Index výrobní aktivity pro oblast New Yorku (Empire State)

15-18/10 Stavební výdaje

15-18/10 Index importních cen

15-18/10 Velkoobchodní zásoby

15-18/10 Změna počtu pracovních míst a celková míra nezaměstnanosti

15-18/10 Index výrobních cen

15-18/10 Maloobchodní tržby

15-18/10 Podnikové objednávky

15-18/10 Obchodní bilance

15-18/10 Firemní zásoby

15-18/10 Měsíční bilance rozpočtu

16/10 Béžová kniha Fedu

16-18/10 Příliv dlouhodobého zahraničního kapitálu

17/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

17-18/10 Index spotřebitelských cen

17-18/10 Vydaná stavební povolení

17-18/10 Zahájená výstavba

18/10 Předstihové ukazatele

18/10 Průmyslová výroba

I přes počáteční poklesy kvůli potížím s financováním americké vlády akciové indexy díky euforii v posledních dvou dnech za minulý týden posílily. Dow si připsal 1,09 % a S&P 500 vzrostl o 0,75 %, klesal jen Nasdaq (-0,42 %). Akciím pomohla i oficiální nominace Janet Yellenové do čela Fedu. Spekulace, že zákonodárci pokročili v jednání o vyřešení rozpočtové krize v USA, v uplynulém týdnu vyhnaly americké akcie nejvýše od září. Indexy tak vymazaly pokles, kterým si prošly od 1. října, kdy bylo zastaveno financování vlády.

Nejistota však pokračuje. Čeká se, kdy přijde dohoda o posunutí dluhového stropu a kdy se financování vlády obnoví. Příliš času již nezbývá, již ve čtvrtek vládní dluh narazí na předem stanovený limit. Demokratický plán na zvednutí dluhového stropu a posunutí jednání do roku 2015 o víkendu Senátem neprošel, také jednání republikánů s Barackem Obamou podle předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který za republikány jedná, ztroskotala. Obama prý republikánské návrhy zamítl. Pokračují jednání v Senátu. Pokud nepřijde včasná dohoda, panují obavy z propadu trhů.

"Elity z Washingtonu zažívají svých pět minut slávy. Býci znovu převzali aktivitu a růstový trend bude zřejmě pokračovat. Letošní pravidlo o nákupu při náznacích korekce stále platí. Cena byla v intradenním rozpětí nejníže od rekordní úrovně 1 730 bodů ve středu, a to o 4,8 %. Za dva dny je index S&P 500 zpět nad 1 700, další růst a testování historických maxim může začít. Další jednání probíhají, případné oddálení dohody nabídne medvědům šanci na přežití. Pak se pozornost přesune na výsledkovou sezónu," napsal ve svém pravidelném týdenním technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Optimistický ohledně dohody je Milan Vaníček z J&T Banky. "Dohodu, i jen částečnou o odložení stropu o šest týdnů, bychom vnímali jako pozitivní signál pro trhy. Navíc by tato nejistota dále tlačila na Fed, kde z dosavadních dat spíše klesá očekávání, že by mělo do konce roku dojít k nějakému utažení QE. Na nový týden jsme tedy pozitivní s tím, že očekáváme dohodu na poli amerických zákonodárců před 17. říjnem. Toto datum je považováno za hranici dosažení dluhového stropu, i když fakticky k tomu může dojít až později," říká Vaníček.

Většina analytiků sice tvrdí, že by default byl pro ekonomiku katastrofou, zároveň však všichni dodávají, že možnost defaultu je velice nízká.

Podle Kena Fishera, který ve své firmě Fisher Investments spravuje 40 miliard USD, je šance, že dluhový strop nebude posunut 0,0001 %. "Lidé říkají, že tentokrát je to jiné, ale to není pravda. Pokud by byl default možný, ceny dluhopisů by klesaly volným pádem," říká Fisher. V současnosti rostou hlavně výnosy z krátkodobých dluhopisů, které jsou splatné do konce října, protože u nich hrozí nebezpečí, že platba nemusí proběhnout včas.

Pokud by se politici brzy nedohodli, může nastat na trzích pořádný výplach - právě proto, že všichni očekávají, že dohoda bude.

Politická jednání zastiňují všechny ostatní události. Kromě Fedu, který minulý týden zveřejnil zápis ze zasedání (ukázalo se, že hlasování dopadlo v září 9 ku 1 pro zachování QE), je to výsledková sezóna. Ta v týdnu startuje na plné obrátky. V uplynulém týdnu již zveřejnily výsledky hliníkářská Alcoa nebo banky JPMorgan a Wells Fargo.

Druhý týden bude tradičně patřit bankám a technologiím. Z bank to bude Citigroup (úterý), Bank of America (středa), Goldman Sachs (čtvrtek) a Morgan Stanley (pátek). Z technologií Intel a Yahoo! (úterý), eBay (středa) a Google (čtvrtek). V pátek odhalí výsledky také koncern General Electric.

"První dvě čtvrtletí přinesla americkým technologickým společnostem většinou zklamání. Růst zisků se nekonal. Ovšem sell-side analytici předpovídají, že se sektor lepších výsledků dočká už ve třetím kvartálu," říká Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank.

K růstu celkového zisku firem z indexu S&P 500 přispívaly v první polovině roku největší měrou finanční tituly. Jenže ve třetím čtvrtletí došlo k výraznému navýšení úrokových sazeb u státních dluhopisů a hypoték, což mohlo ovlivnit provozní zisk finančních institucí více, než se dosud čekalo. "Analytici proto předpovídají, že od července do září došlo ke zpomalení růstu zisků. I tak je ale tempo růstu ze všech sektorů nejvyšší," říká Garnry.

Finanční sektor sice podle něj těží z oživující ekonomiky, ale výsledky v třetím kvartálu přibrzdily nízká obchodní aktivita v oblasti hypoték a potenciální ztráty z dluhopisových portfolií (kvůli vyšším úrokovým sazbám). Také obchodní aktivita byla spíše slabší. "Proto si myslíme, že Wall Street svým finančním titulům věří až příliš," dodává Garnry.

Přehled očekávaných výsledků na příští týden najdete ZDE.

Zveřejněna budou také důležitá data. Ta však budou ovlivněna ne/dohodou ohledně rozpočtu a otevření federálních úřadů. V případě očekávané dohody by byl pátek plný zameškaných dat.

Proč tolik investorů smete vlna po prasknutí akciové bubliny?
Část trhu nechce ani slyšet o tom, že by v současnosti na akciovém trhu v USA…
Investiční večer o problémech USA: Jak vydělat na tahanicích o…
Politická situace ohledně financování Spojených států je stále nepřehledná.…
8 akcií, s nimiž podle Jima Cramera přežijete americký dluhový průšvih
Vždy se najdou atraktivní příležitosti k nákupu. I v době, kdy američtí…
Co mají trhy od jmenování Janet Yellenové do čela Fedu čekat?
Janet Yellenová se stane první ženou v čele Fedu. Prezident Barack Obama ji ve…
Proč ten současný akciový výplach? Fed stahuje dolary z trhu a býci…
V úterý akciové indexy výrazně ztratily. Index S&P 500 odepsal dlouho…
Investiční manuál pro výsledkovou sezónu za třetí kvartál 2013
Výsledková sezóna klepe na dveře, v úterý naplno odstartuje společností Alcoa.…

Evropa

14/10 Eurozóna - průmyslová výroba

15/10 Francie - index spotřebitelských cen

15/10 Spojené království - index výrobních cen

15/10 Itálie - veřejný dluh

15/10 Spojené království - index spotřebitelských cen

15/10 Eurozóna a Německo - index ekonomické důvěry ZEW

16/10 Itálie - obchodní bilance

16/10 Spojené království - tříměsíční míra nezaměstnanosti (ILO)

16/10 Eurozóna - index spotřebitelských cen

16/10 Eurozóna - obchodní bilance

17/10 Spojené království - maloobchodní tržby

17/10 Eurozóna - stavební výroba

Evropské akcie v uplynulém týdnu po dvou týdnech propadů posílily. Stejně jako ostatní burzy ve světě jim pomohly hlavně náznaky dohody v USA, ale i oficiální nominace Janet Yellenové do čela Fedu. Celoevropský index EuroStoxx 600 za týden posílil o 0,6 %. Od začátku roku je 11 % v plusu.

I evropské akcie budou nejvíce reagovat na situaci v USA a případnou dohodu o zvýšení dluhového stropu, v horším případě na zamrznutí jednání. "Mnoho investorů věří, že se řešení rozpočtových problémů USA nakonec najde. Bude stačit odložení navýšení o několik týdnů, politika centrální banky zůstává uvolněná, pomáhá i nominace Yellenové," říká Yves Maillot z pařížské Natixis Asset Management.

Ve čtvrtek zasedala britská centrální banka. Podle očekávání nezměnila svou monetární politiku, hlavní úroková sazba zůstala na 0,5 % a program nákupu dluhopisů nebyl navýšen.

Smíšené pocity na trzích v týdnu vyvolala evropská makrodata. Průmyslová výroba ve Velké Británii se v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem nečekaně snížila, a to o 1,1 %. Byl to zároveň nejvyšší pokles od loňského září. Propad způsobilo hlavně omezení výroby v továrnách.

Zato Německo nabídlo mírně pozitivnější zprávy. Průmyslová výroba se v srpnu meziměsíčně zvýšila o 1,4 %, zatímco v červenci o 1,1 % klesla. Analytici přitom očekávali mírnější růst o jedno procento.

Posilování ekonomické aktivity eurozóny čeká prezident ECB Mario Draghi. Podle něj se zlepšující se situace na finančních trzích začíná postupně projevovat také v reálné ekonomice. Ta těží rovněž z postupného oživování domácí i zahraniční poptávky.

V týdnu více o německé ekonomice i o hospodářství eurozóny napoví index ekonomické nálady ZEW. Z dalších dat přijde hned v pondělí průmyslová výroba v eurozóně, zveřejněny budou také indexy spotřebitelských cen. V Británii budou zveřejněny údaje o nezaměstnanosti, která zajímá centrální banku kvůli dalšímu směřování měnové politiky.

Pozitivní zprávy přišly také z Irska. Země podle ministra financí Michaela Noonana může opustit mezinárodní záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, aniž by své evropské partnery muselo žádat o záložní úvěr.

Hans Kundnani (ECFR): Merkelové schází vize, takže žádné noty…
Očekávaná velká koalice přístup Německa k Evropě nezmění, v této oblasti totiž…
Co od Evropy a její ekonomiky čeká londýnská City
Evropě stále chybí stabilní podloží, kráčí ale správným směrem. Platí to i o…
Brychta (XTB): Favority jsou euro a měny rozvíjejících se ekonomik
Na co sázet na měnovém trhu? V páru s dolarem věří Jaroslav Brychta z X-Trade…
Akcie: Region střední a východní Evropy ve 4Q2013 má co nabídnout
Analytici z rakouské Erste vydali svůj čtvrtletní výhled na světové trhy. V…
Vsaďte na Skandinávii s jediným cenným papírem
Na konci září se rozrostla nabídka německého trhu Xetra o nový burzovně…

Asie

14/10 Čína - index spotřebitelských a výrobních cen

15/10 Japonsko - průmyslová výroba

18/10 Čína – HDP za 3Q2013

18/10 Čína - průmyslová výroba

18/10 Čína - maloobchodní tržby

18/10 Japonsko - projev guvernéra Bank of Japan Haruhika Kurody

Z Asie budou nejvíce zajímavá data z Číny, která naznačí, jak je to se zpomalením růstu čínské ekonomiky. Již v sobotu vyšla data o zahraničním obchodu. Čínský vývoz minulý měsíc klesl nečekaně silně o 0,3 % a zaznamenal nejhorší výkon za čtvrt roku. Dovoz rostl.

Údaje čínských úřadů jsou zklamáním po nedávné sérii ukazatelů, které naznačovaly, že růst druhé největší ekonomiky světa nabírá na síle. Zajímavé tak bude sledovat v pátek údaje o růstu HDP za 3Q2013 (očekávání meziročně +7,8 % po +7,5 %) a průmyslové produkci (očekávání meziročně 10,2 % po +10,4 %)

Česká republika

15/10 Index importních a exportních cen

15/10 Index výrobních cen

15/10 Pegas Nonwovens - akcie se obchodují naposledy s nárokem na dividendu

17/10 Philip Morris International - výsledky za 3Q2013 (možná zmínka o středoevropském trhu)

17/10 TMR - akcie se obchodují naposledy s nárokem na mimořádnou dividendu

Pražská burza v uplynulém týdnu nepatrně posílila. Nejvíce rostly akcie CME, nejvíce se propadla kvůli obchodování bez dividendy Telefónica C.R. Domácí index PX uzavřel na 963,1 bodu, což představovalo 0,12% týdenní růst.

Zajímavé bylo dění kolem Telefóniky, jejíž akcie se od čtvrtka obchodovaly bez nároku na hrubou dividendu 30 Kč na akcii. "Navzdory očekávání se na titulu i bez dividendy objevovala solidní poptávka. Negativní by mělo být více zájemců o nové kmitočty v aukci, což může do budoucna znamenat výraznější tlak na marže," říká Milan Vaníček. Titul zakončil týdenní obchodování na 303 Kč (-5,7 %).

Evropský parlament v týdnu schválil upravený návrh nové tabákové směrnice, která dále reguluje tabákové výrobky. Jedná se především o velikost odrazující informace na obalech cigaret, zákaz "slim" cigaret, zákaz ochucených cigaret a omezení distribuce elektronických cigaret. To je důležité pro cenné papíry Philip Morris ČR.

Upravená směrnice schválená EP zmenšuje odstrašující nápis oproti předchozímu návrhu na 65 % z 75 %, nezakazuje "slim" cigarety, odsunuje zákaz ochucených cigaret a mírní omezení v distribuci elektronických cigaret. Schvalování EP je jen prvním z dlouhého procesu konečné implementace do národní legislativy. Během tohoto procesu může konečná forma doznat mnoha změn, nebo může být zcela zrušena.

"Tabáková lobby opět ukázala sílu a schválené velmi zmírněné nařízení ze strany EU je přijatelné pro tabákové výrobce. Zprávu hodnotíme mírně pozitivně pro PM ČR. Nicméně vyhláška ještě musí být schválena jednotlivými členskými zeměmi EU. Navzdory zmírnění zmiňované vyhlášky navrhovaná pravidla povedou ke snížení již klesajících prodejů tabákových výrobků v EU, včetně ČR a SR, což jsou klíčové trhy pro PM ČR," říká analytik z České spořitelny Josef Novotný. Akcie Philip Morris ČR zakončily týden na 10 750 Kč (-1,3 %), v novém týdnu mohou reagovat na komentáře o lokálním byznysu mateřské Philip Morris International v rámci výsledkové zprávy za třetí kvartál.

U CME se dle denního tisku začal projevovat tlak na zmírnění dosavadní striktní cenové politiky. Důvodem má být prozatím menší návrat inzerentů, než jaké byly původní plány. "Zprávu jsme prozatím hodnotili neutrálně až mírně nepříznivě vzhledem k spíše zdrženlivějšímu postoji k úspěšnosti dosavadní strategie CME," říká Vaníček. Akcie zakončily týden na 107 Kč (+4 %), což byl největší nárůst z titulů obchodovaných na pražské burze.

Naopak nejhlubší pokles, pomineme-li dopad dividendy u Telefóniky, zaznamenaly akcie NWR (-2,1 % na 28,3 Kč). V pátek v pořadu Investice ZET na Rádiu Zet stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek prohlásil, že by si dovedl představit odkoupení dolu Paskov státem za jednu korunu.

V úterý 15. října je poslední den obchodování akcií Pegasu Nonwovens s nárokem na hrubou dividendu 1,05 eura na akcii. "Vzhledem k defenzivnosti titulu bychom neočekávali větší posun níže ani po dividendě," říká Vaníček. Ve čtvrtek bude poslední den s nárokem na mimořádnou dividendu 26 eur na akcii u akcií společnosti Tatry Mountain Resorts (firma v létě schválila snížení základního jmění z 33 eur na 7 eur na akcii, rozdíl bude vyplacen akcionářům).

ČS: Říjnová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro říjnové…
Erste zvyšuje doporučení na akcie ČEZ z "držet" na "akumulovat"
Cílovou cenu snižuje na 549 Kč. Akcie jsou ve srovnání s konkurencí…
ČEZ, koruna, pražská burza: Jak volby zahýbou s českým trhem?
Jak mohou ekonomikou zahýbat blížící se volby, jak se může změnit kurz koruny a…
Evropská integrace přeskočila důležitou překážku, pro české firmy…
Výsledky německých voleb s ohledem na budoucí hospodářskou politiku v největší…
Sázení jako burza? Vyhrát není tak snadné
Obchodování na burze se často přirovnává ke kasinu nebo jiným hazardním hrám.…
včera v 18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
včera v 17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
včera v 16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
včera v 16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
včera v 15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
včera v 14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
včera v 14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
včera v 14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
včera v 13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
25. 3. 2017 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
25. 3. 2017 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
25. 3. 2017 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
25. 3. 2017 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
25. 3. 2017 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
25. 3. 2017 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR