Burzovní kalendář 21. 10. - 25. 10. 2013
|

Burzovní kalendář 21. 10. - 25. 10. 2013

Americké úřady začnou zveřejňovat zpožděná data, hned v úterý přijdou na řadu údaje z amerického trhu práce za září. Pokračuje výsledková sezóna, čísla o hospodaření odhalí třeba Microsoft. Evropa zveřejňuje indexy nákupních manažerů. V Česku zveřejní jako první z burzy výsledky petrochemický Unipetrol a ke konci týdne již se pozornost všech upne k předčasným parlamentním volbám.

Investiční a ekonomický výhled

Spojené státy

21/10 - 25/10 Výsledková sezóna (McDonald's, Kimberly-Clark, Eli Lilly, Boeing, Caterpillar, AT&T, Colgate-Palmolive, Ford Motor, Amazon.com, Microsoft, Procter & Gamble, Moody's)

21/10 Prodeje existujících domů

22/10 Změna počtu pracovních míst a celková míra nezaměstnanosti

22/10 Index výrobní aktivity richmondského Fedu

22/10 Index aktivity chicagského Fedu

23/10 Indexy vývozních a dovozních cen

23/10 Index cen domů

24/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

24/10 Předběžný index nákupních manažerů (Markit PMI)

24/10 Prodeje nových domů

24/10 Index výroby kansaského Fedu

25/10 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

25/10 Index spotřebitelské důvěry michiganské univerzity

Americkým politikům se podařilo odložit rozpočtovou krizi a poslat burzu na rekordy. Indexy po dočasném vyřešení problémů s dluhovým stropem a financováním vlády zažily nejlepší týden za poslední tři měsíce a S&P 500 se vyšplhal na nejvyšší hodnoty v historii. Za týden vzrostl index Dow o 1,07 % na 15 398,36 bodu, S&P 500 o 2,41 % na 1 744,42 bodu a Nasdaq o 3,23 % na 3 914,28 bodu.

"Index S&P 500 vytváří nová intradenní maxima i zavírací ceny. Indikátory jsou v býčím nastavení. Cena od obratu na 1 645 bodech posílila během osmi obchodních dní skoro o 100 bodů a korekce by při současném vývoji byla přirozená. Nejbližší support je nyní na předchozích maximech v zóně 1 730, potom na 1 710 a 1 690 až 1 680 bodech," píše ve svém pravidelném komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Od problémů s financováním vlády se pozornost investorů opět přesouvá k reálným datům. Burzou tak bude hýbat probíhající výsledková sezóna, která je v plném proudu, po znovuotevření amerických úřadů se čeká i smršť makrodat.

"Investoři se mohou poté, co přežili spory ve Washingtonu a růst sazeb dluhopisů, cítit nepřemožitelní," říká Brian Jacobsen, hlavní portfoliový stratég Wells Fargo Funds Management. "Jenže důsledky toho se mohou teprve projevit a investoři mohou začít vybírat zisky s tím, jak se bude zhoršovat výhled na čtvrtý kvartál."

Očekávání pro růst zisků jsou zatím na vysokých 10,3 %, očekává se však, že se budou snižovat. "Nestarám se tolik o výsledky za 3Q. Mnohem důležitější je, co analytici udělají s odhady na 4Q," říká Jacobsen.

Dosavadní výsledky firem zatím hnaly burzy vzhůru. Investory potěšila především čísla Googlu, jehož akcie díky tomu vyrostly v pátek o téměř 14 % a poprvé v historii prolomily hranici 1 000 USD za akcii. Cenné papíry banky Morgan Stanley v pátek posílily o 2,63 % poté, co banka reportovala výsledky za minulé čtvrtletí, které investory příjemně překvapily.

V příštím týdnu trhy čeká záplava dalších výsledků. Čísla o hospodaření zveřejní třeba McDonald's, Boeing nebo Microsoft. Více o očekávaných výsledcích firem se dozvíte ZDE.

Kromě toho začnou americké úřady zveřejňovat statistiky, které byly kvůli nefungování americké vlády pozdrženy. Hned v úterý bodu odhalena veledůležitá čísla o zaměstnanosti v září, která jsou podstatná pro rozhodování americké centrální banky Fed o dalším nastavení měnové politiky.

Statistická lavina: Podívejte se, kdy americké úřady zveřejní…
Příští týden se strhne statistická lavina. Důležitá data z trhu práce budou…

Pozornost se tak opět stočí na centrální banku, tedy především na to, kdy začne omezovat podporu ekonomiky. "Je téměř jisté, že ani na říjnovém zasedání FOMC nedojde k zahájení ukončování kvantitativního uvolňování. Důvodem jsou jednak negativní dopady krize na ekonomiku, a jednak právě zpoždění ve zveřejňování důležitých údajů kvůli zastavení financování vlády," říká analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš.

Zveřejněná data tak podle něj názor Fedu na říjnovém zasedání velmi pravděpodobně neovlivní, ale mohou ovlivnit názor trhu na to, jak bude postupovat Fed v delším časovém horizontu. Tím mohou ovlivnit vývoj na trzích.

Čtyři neprůstřelné dividendové tituly
Některé akcie nadnárodních dividendových firem mohou přinést slušné a "bezpečné…
3 věci, které znervózňují Marca Fabera více než dluhový strop
Američtí politici se ve středu dohodli na odložení řešení problémů s dluhovým…
Pádný argument pro pokračování kvantitativního uvolňování od Janet…
Většina Fedu je pro omezení kvantitativního uvolňování ještě v roce 2013 a jeho…
Proč při rozhodování o akciích naslouchat miliardářům
V posledních týdnech řada portfoliomanažerů velkých fondů mluví o spekulativní…
Zlato a tři slova, která vystihují západní ekonomickou politiku
Navzdory téměř 17 bilionům argumentů proti existují stále investoři, kteří věří…
Katastrofa v USA odvrácena. Ale co čeká trhy dál?
Je to nepochybně velice dobrá zpráva – Kongres se dohodl na dočasném zrušení…

Evropa

21/10 - 25/10 Výsledková sezóna (SAP, Novartis, Heineken, Iberdrola, GlaxoSmithKline, Credit Suisse, Daimler, Banco Santander, BASF, Volvo, Electrolux)

21/10 Německo - index výrobních cen

21/10 Itálie - průmyslové objednávky

23/10 Spojené království - zápis z jednání Bank of England

23/10 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

23/10 Španělsko - obchodní bilance

24/10 Španělsko - míra nezaměstnanosti

24/10 Eurozóna, Německo a Francie - index nákupních manažerů ve výrobě a ve službách (FLASH Markit)

24/10 Itálie - spotřebitelská důvěra

25/10 Španělsko - index výrobních cen

25/10 Německo – index podnikatelského klimatu (Ifo)

25/10 Itálie - maloobchodní tržby

25/10 Spojené království - HDP

Evropské akcie rostly druhý týden v řadě. Za celý týden FTSE 100 vzrostl o 2,09 %, francouzský CAC 40 o 1,57 % a německý DAX o 1,61 %. Celoevropský index Stoxx 600 vzrostl o 2,2 % na 318,47 bodu. Akciový index tak rostl sedm dní v řadě, což je nejdelší růst v tomto roce. Index posiloval i díky tomu, že se zákonodárci v americkém Kongresu domluvili na dočasném suspendování dluhového stropu a odvrátili hrozbu platební neschopnosti země. Tento měsíc index vzrostl o 2,6 %.

"Dohoda na poslední chvíli byla očekávaná. Lze čekat pokračování současného trendu. Trh bude odkládat všechny myšlenky na rozpočtové problémy USA až do další uzávěrky řešení sporu kolem dluhového stropu," říká Benedict Götte ze švýcarské společnosti Compass Capital.

V týdnu byla zveřejněna i důležitá pozitivní makrodata. Německý konjunkturální index ZEW pozitivně překvapil růstem na 52,8 bodu. Čekala se stejná hodnota jako v září, tedy 49,6 bodu. Index je tak nejvýše od dubna 2010, a to přes nejistotu související s globálními faktory (fiskálními problémy v USA nebo napětím na Středním východě). Potvrdil tak solidní stav německé ekonomiky a prostor pro případné další zlepšení její výkonnosti.

Průmyslová výroba v eurozóně v srpnu nečekaně vyskočila nahoru. Meziměsíčně vzrostla o 1 %, přestože analytici očekávali mírnější růst o 0,8 % po červencovém propadu. Stavebnictví na druhou stranu jak v ČR, tak i v Evropě prochází dlouhodobým útlumem. Ukázala to čtvrteční data o stavební výrobě v eurozóně. Stavebnictví se tak stále nevzpamatovalo po americké hypotéční krizi, která srazila finanční a v řadě zemí i realitní trhy na kolena.

V příštím týdnu bude po indexu ZEW zveřejněn v Německu i podnikatelský index Ifo. O stavu evropské ekonomiky více napoví předběžné indexy nákupních manažerů ve službách a v průmyslu v eurozóně. V Británii budou zveřejněny údaje o vývoji HDP. Zajímavé pak bude sledovat španělskou nezaměstnanost. Podle vlády se vyhlídky španělské ekonomiky přitom zlepšují.

I v Evropě pokračuje výsledková sezóna. Na řadě jsou firmy jako Novartis, Heineken, BASF nebo Volvo. Více o očekávaných výsledcích firem se dozvíte ZDE.

Co si o dalším vývoji na trzích myslí makléř z brokerjetu ČS Patrik Komárek?

Katastrofické dluhopisy jsou stále populárnější
Potom, co hurikán Sandy zasáhl New York a způsobil městu významné škody, začaly…
Doušek optimismu: Co může trh do konce roku potěšit a jak na víru v…
Špatných zpráv bylo dost. Namísto katastrofických scénářů a titulů poslední…
Politici a politikaření: Jak investovat, ale přitom se z nich…
Divoké hádky amerických republikánů a demokratů o způsob řešení rozpočtové…
Recept na vysoké zisky od zakladatelky miliardového fondu
Hedgeové fondy musely kompletně změnit strategii, aby mohly vydělávat, říká…

Asie

21/10 - 25/10 Výsledková sezóna (China Mobile, Samsung)

21/10 Japonsko - obchodní bilance

21/10 Japonsko – vývoz a dovoz

21/10 Japonsko – index aktivity ve všech sektorech

22/10 Čína – zářijové ceny nemovitostí

24/10 Čína – předběžný index nákupních manažerů ve výrobě (HSBC/Markit PMI)

25/10 Japonsko – index spotřebitelských cen

Pozitivní data přišla koncem týdne z čínské ekonomiky. Ta ve třetím čtvrtletí zrychlila růst. Hrubý domácí produkt od července do září meziročně vzrostl o 7,8 % oproti růstu o 7,5 % v předešlém čtvrtletí. Další zpráva ukázala, že čínská průmyslová výroba v září rostla v souladu s odhady meziročně o 10,2 %, zatímco maloobchodní tržby mírně zaostaly za očekáváním a vzrostly meziročně jen o 13,3 % oproti odhadu 13,5 %.

Další zajímavá data o čínské ekonomice přinese i příští týden. Především to bude ve čtvrtek předběžný index nákupních manažerů. Důležitá čísla o aktivitě ve všech sektorech přijdou i z Japonska.

Česká republika

23/10 Unipetrol - hospodářské výsledky za 3Q2013

24/10 Spotřebitelská a firemní důvěra

V uplynulém týdnu burza opět posílila, když index PX proti minulému pátku stoupl o 2,7 % na 989,08 bodu. Nejvíce rostly akcie CME, největší pokles zaznamenaly akcie Orka.

Z domácích firem zaujala Telefónica C.R., kde se objevily informace, že mateřská společnost uvažuje o strategické budoucnosti svého 69,4% podílu. V rozhovorech o případném prodeji figuruje domácí skupina PPF. Titul zakončil týden na 309 Kč o 2 % silnější. Právě spekulace na případnou prodejní cenu výrazně ovlivňovaly obchodování. "Naším názorem je vyčkat si na případnou prodejní cenu, která by měla být následně nabídnuta v povinném odkupu minoritním akcionářům. Současné úrovně pro nás nepředstavují zajímavou investiční příležitost," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

"Budoucí vývoj by mohl vést k další slabé výkonnosti akcií Telefóniky C.R. - neznámé ceny za kmitočty, nebezpečí vstupu nového subjektu na trh (o aukci frekvencí se ucházejí dva nové subjekty) a možnost vyšší daně z firemních zisků. Pochybujeme, že by se našel kupec dříve, než tyto faktory budou vyjasněny. Pokud k tomu dojde v následujících týdnech nebo měsících, mohla by se kupní cena snížit. Na současné ceně tak doporučujeme investorům realizovat zisky," přidává se Vera Sutedja, analytička z Erste Group Bank.

Těžební NWR oznámila provozní údaje, kde nejvýznamnější informací byly nasmlouvané prodejní ceny koksovatelného uhlí na čtvrtý kvartál. Dohodnuté ceny dosahují 101 EUR/t, což znamená 11% mezikvartální růst. Produkční výhled byl potvrzen. Titul zakončil páteční seanci na 28,5 Kč o 0,5 % za týden silnější.

V případě CME zaujala informace o zdražování reklamy o 5 % v příštím roce na TV Nova, což je níže než dříve v tisku diskutovaných 10 %. Současně bude nabídnuto slevové schéma, které umožní nulový či záporný konečný vývoj cen. "Vedle toho nadále dochází k rozsáhlé obměně managementu, což chápeme jako výraznější posílení vlivu majoritního vlastníka Time Warner na chod společnosti," říká Vaníček. Akcie zakončila týden na 112,9 Kč silnější o 5,4 %. CME se tak stala v minulém týdnu nejvíce rostoucí společností. Celý tento růst však nabrala během pátečního obchodování.

Pegas Nonwovens se již obchoduje bez dividendy 1,05 eura, to samé je u společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR), kde snížení základního jmění představovalo 26 eur/akcii. Akcie v reakci na to ztratily přes 50 %, což odpovídá vyplácené dividendě.

Příští týden startuje výsledková sezóna také na pražské burze. Začíná ji ve středu Unipetrol. "Zde čekáme na provozním zisku EBIT +100 milionů Kč, což by měla být po dosavadních ztrátách poměrně pozitivní informace. Ani tak však neočekáváme výraznější reakci trhu," říká Vaníček.

Nejsledovanější událostí na domácí scéně však budou víkendové předčasné parlamentní volby. "I když se průzkumy v absolutních číslech málokdy shodují s volební realitou, domníváme se, že příští vláda bude levicová," říká analytik z České spořitelny Martin Lobotka.

Hlavní dopad na české akciové tituly by mělo podle něj potenciální zavedení speciální 25% až 30% sazby daně pro telekomunikační, bankovní a energetické tituly, které ve svém programu zmiňuje sociální demokracie.

"Očekáváme, že případné změny v dani z příjmu právnických osob by mohly být zavedeny až od roku 2015, protože implementace již od roku 2014 je vzhledem k časové tísni nerealistická. Pro české blue chips, které v rámci Erste pokrýváme, by mělo zvýšení sazby daně z příjmů z 19 % na maximální úroveň 30 % negativní dopad na očekávaný EPS 2015 v rozmezí 12,5 až 13,8 %, přičemž na cílové ceny by negativní dopad byl v rozmezí 9,6 až 16 %," říká Lobotka.

Investoři, těšte se po volbách. Co pro vás chystají Kalousek, Babiš…
Vyšší firemní daně, státní banka, zrušení daně z dividend - to všechno se může…
Současný velký měnový experiment? Obávám se, že negativa převáží,…
Návrat k takzvanému normálu si vůbec nedovedu představit. Na cestě k němu totiž…
Mateusz Zawada (Wood & Company): Sázky na region CEE se vyplatí, svět…
České a polské mediální tituly budou brzy v kurzu. Domácnosti ve střední Evropě…
Jiří Hrabal (ING IM): Akcie ČEZ jsou stále výhodnou investicí, prodej…
Portfoliomanažer Jiří Hrabal z ING Investment Management hodnotí vliv prodeje…
CME: Akcie mediální společnosti mají šanci na růst
Makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS na základě technické analýzy vysvětluje,…
Investiční večer se z důvodu nemoci ruší
Investiční večer o dopadech předčasných parlamentních voleb na trhy se z důvodu…
08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika