7 finančních chyb, které byste po třicítce neměli dělat
|

7 finančních chyb, které byste po třicítce neměli dělat

Už vám není pětadvacet a bezstarostné roky jsou za vámi? Po třicítce přichází čas se usadit a zamyslet se hlouběji nad důležitými životními otázkami. Mnohé z nich souvisejí s financemi.

Spoření Chyby v investování Finanční gramotnost

S věkem roste finanční zodpovědnost. Je potřeba zaujmout na věci dlouhodobější pohled. Důležitá rozhodnutí a kroky, které uděláte kolem třicítky, určí vaši budoucnost. Zde je 7 finančních chyb, které jsou omluvitelné, dokud nejste třicátníci. Potom ani náhodou.

1. Nerozumné manévry s úsporami

Pokud máte spořicí účet vedle penzijního spoření, jdete správným směrem. Pokud ale máte pouze spořicí účet a účel vašeho střádání je nejistý, je nejvyšší čas si jej definovat.

Tvoříte si rezervu pro mimořádné případy? Nebo jsou to jen úspory na dovolenou či auto? Zvažte oddělená konta nebo střádání formou různých obálek a záložek v rámci jednoho účtu, jak nabízejí v poslední době například pomocí internetového bankovnictví některé banky.

2. Peníze ze dne na den

Skutečnost, že se máte dobře teď, ještě neznamená, že "budete za vodou" i zítra. Brzy zjistíte, že zítřky budou o splácení účtů za včerejšky.

Zaměřte se na dlouhodobé výdaje a přemýšlejte, jaké oblasti se dostanou do centra vaší pozornosti v tří-, pěti-, deseti- nebo víceletém horizontu. Vlastníte-li například dům, zamyslete se, kdy budete potřebovat novou střechu, rekonstrukci kuchyně nebo přestavbu pro potřeby dětí.

Nenechte se nemile překvapit velkými výdaji, které by zaútočily na vaše nouzové účty. Snažte se finančním šokům předcházet. Začněte plánovat a spořit už kolem třiceti.

3. Neřešíte bydlení

Poté, co oslavíte třicáté narozeniny, je čas zvážit, zda vám současné bydlení může vyhovovat dlouhodobě. Pokud jste si dosud nekoupili dům, ale uvažujete o tom, zeptejte se sami sebe, zda ho kupovat skutečně potřebujete a závazky s tím spojené sedí k vašemu životnímu stylu. Při sestavování rozpočtu pro platby hypoték nezapomínejte na dodatečné náklady jako pojištění, opravy, údržbu a s tím spojené investice a množství času k tomu potřebné.

Pokud už dům vlastníte a nějakou dobu splácíte hypotéku, zvažte refinancování. Nejspíše od doby, kdy jste úvěr brali, vyděláváte a šetříte více, takže je také vaše úvěrová bonita vyšší, to znamená lepší podmínky či možnost splatit úvěr v kratším čase. Úroky se drží v současnosti nízko, a proto je na refinancování vhodná doba.

Pokud nechcete spořit na novou střechu nad hlavou nebo vás obtěžují náklady na údržbu a preferujete flexibilitu, je pro vás možná vhodnější zvolit pronájem. Nebo jste to například s velikostí svého prvního bydlení tak trochu "přepískli", či naopak. Na změny v otázce bydlení je po třicítce ideální doba. Čím dříve, tím lépe.

4. Vaše penzijní konto si žije vlastním životem

Penzijní spoření jste založili, přispíváte pravidelnými úložkami, ale dále už se o nic nestaráte. To je chyba. Kolem třicítky je rozumné zkontrolovat, o kolik se prostředky zhodnotily, a ujistit se, že narůstají očekávaným tempem. Sedněte si se svým investičním poradcem a ověřte, zda jsou vaše peníze investovány správně a s rizikem přiměřeným vašim cílům a věku.

5. Spoříte málo na důchod

Nestačí jen na penzijní úspory občas dohlédnout. Když jste si spoření zakládali, možná jste ještě nevydělávali dost a s penězi jste vycházeli ze dne na den. Ani jste to nestihli zpozorovat, ale vaše náklady vzrostly spolu s růstem vašich příjmů. Tento trend možná bude pokračovat i během penze. S růstem příjmů je důležité navyšovat částku, kterou si s každou výplatou budete na penzi ukládat. Štěstí přeje připraveným.

6. Nejste dostatečně pojištění

Dobrá pojistka může být stejně důležitá jako například dostatečné úspory nebo penzijní plán. Máte přiměřené životní pojištění? Dostatečné pro krytí hypotéky, dalších úvěrů a pro zajištění rodiny? Produktů, které vás ochrání v případě nepřízně osudu, je na trhu nespočet, stačí si sjednat schůzku s poradcem, jemuž důvěřujete.

7. Nemáte závěť

Nikdo nechce myslet na smrt, když je mu 30. Není to příjemné téma, ve třiceti se nám zdá hodně vzdálené. Bohužel na nás ale čeká nebezpečí na každém rohu. Bude nutné citlivé otázky jako dědictví, pohřeb a další zkonzultovat s příbuznými. Můžete jim tím ušetřit řadu případných těžkostí.

Zdroj: My Bank Tracker
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice