Alternativy: Čím si také můžete pojistit klidný spánek?
|

Alternativy: Čím si také můžete pojistit klidný spánek?

Čím výše se vyšplhají hlavní akciové indexy, tím prudšího sešupu se někteří experti obávají. I když většina trhu zatím čeká do konce roku růst, obavy z toho, co bude poté, narůstají. Svědčí o tom i nejnovější průzkum Citibank, podle kterého její nejbohatší klienti drží dvě pětiny svých portfolií v hotovosti. Investiční web vybral tři alternativy, které jsou odolnější než peníze pod polštářem. Všechny mají přidanou hodnotu, která z nich dělá vhodné protikrizové sázky.

Zlato Investiční alternativy Větrná energie Umění Anketa

Fyzické zlato: Zajištění pro případ dalšího monetárního kotrmelce nebo kolapsu ekonomiky

Zdeněk Kárník, expert na investice, Abros

Jednoznačnou výhodou fyzického zlata je to, že investor nenese riziko spojené s investováním přes prostředníka (banku, správce fondů). Takové riziko přitom již není žádná chiméra, vždyť v průběhu krize zkrachovaly nebo se do značných problémů dostaly i největší banky. Historie se navíc opakuje. Všichni králové, vlády a centrální banky okrajovali zlaťáky, snižovali obsah zlata, tiskli papírové peníze nebo emitovali elektronické měny. To vždy chvíli fungovalo, ale postupně fungovat přestalo. Přišla revoluce nebo turbulence, spousta lidí zchudla, ale přesto po čase vše začalo nanovo.

Nákup zlata vlastně ani klasickou investicí ve smyslu, jak o ní mluví například experti z bank, není. Zlato v podstatě nic nevynáší, ale také nic neztrácí. Jeho hlavní vlastností je to, že si po staletí uchovává v podstatě stejnou kupní sílu. Za unci zlata si pořídíte zhruba totéž jako v době panování Alžběty I., tedy měsíc skromného živobytí nebo slušné oblečení; ne o moc více, ale ani ne o moc méně.

Co se podílu v investičním portfoliu týče, když vyjdeme z toho, proč se zlato kupuje – jde o pojistku pro případ, že se všechny tradiční investiční nástroje dostanou do problémů –, viděl bych to na nějakých 5 až 10 %. Je-li investor movitější, radil bych mu ten podíl snížit až na dolní hranici; přece jen platí, že zlato žádný výnos nenabízí, jeho držení zajistí "jen" klidnější spaní. Na druhou stranu si myslím, že by měl mít investor v portfoliu minimálně nějakých 10 až 20 uncí, aby vznikla záloha, která stojí za řeč.

Umění: Sázka na trvalé krásno, která nechá vydělat i potěší smysly

Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

Hranice mezi sběratelstvím a investováním je velice jemná, obě kategorie se prolínají. Každý sběratel je v jistém smyslu i investorem, i když nekupuje umělecké předměty jen se záměrem zhodnotit peníze, ale zajímá ho i umělecká hodnota. Dalo by se proto říci, že sběratelé nakupují spíše srdcem, zatímco investoři hlavou. Sběratelé se navíc pohybují na trhu s uměním kontinuálně, tedy bez ohledu na vývoj ekonomických křivek a geopolitické změny. Investoři na trh s uměním vstupují sporadicky, ve specifických momentech, kdy vyhodnotí investice do umění v daném momentu jako výhodnější než investice do jiných komodit.

V případě fondů, které se orientují na umění, záleží na konkrétním subjektu a čase, kdy se jeho úspěšnost vyhodnocuje. Podílové fondy investující jen do umění fungují na jednoduchém principu – investor jim svěří prostředky (nějaký minimální vklad), načež často ani neví, co se nakupuje, co prodává, nezajímá ho cena jednotlivých předmětů; prostě jen sleduje výnosnost portfolia. Tento způsob investování vyhovuje tedy spíše těm, kdo hledají optimální zhodnocení prostředků, než zájemcům o umění. V této kategorii existuje ve světě několik velmi úspěšných fondů se zajímavými výnosy. Populární jsou přitom spíše mezi skupinami upřednostňujícími nižší míru rizika a dlouhodobější horizont zhodnocování.

Pokud chcete investovat do umění, platí v zásadě stejná pravidla jako v případě jiných druhů investic. Potřebujete především informace. Můžete se začít učit, což může trvat i několik let, nebo můžete zvolit alternativní cestu, tedy najít si důvěryhodného partnera. Já v této souvislosti doporučuji pořádně si zmapovat trh, najít aukční dům s interními zkušenými odborníky, s vlastní kamennou provozovnou pro případ jakýchkoli následných jednání, a také s určitou tradicí. Všechno ostatní je už otázka vlastní zkušenosti.

Větrné elektrárny: (Nejen) pro případ, že se člověk bude muset spolehout sám na sebe

Jiří Kašpar, majitel výrobce větrných elektráren Bohemia Wind

Vzhledem k rostoucím cenám energií a nedávné nestabilitě finančních trhů na celém světě očekávám zvýšený zájem o tento druh investic. Životnost malé větrné elektrárny je totiž minimálně dvacet let, což podle mě v kombinaci s tím, že je výroba energie v podstatě jistým zdrojem příjmů, tato zařízení předurčuje k tomu stát se populární investicí. Ostatně každý, kdo cestuje po Rakousku a Německu, dobře ví, kolik se tam točí větrníků. Velký růst zájmu o malé větrné elektrárny moderního typu ale není pouze doménou zemí na západ od nás, i na východě už v posledních několika letech začaly růst.

Elektřinu potřebují všichni. Je ale potřeba vzít v potaz, zda konkrétní zájemce disponuje potřebnými předpoklady pro investici do větrné elektrárny, konkrétně zda disponuje vhodnou lokalitou a je schopen zařízení zafinancovat. Ideální je pořídit si elektrárnu, která pokryje alespoň vlastní spotřebu, tedy zařízení s výkonem kolem 7,5 kW. Pochopitelně je možné přemýšlet i o mnohem vyšších výkonech, některé elektrárny v této kategorii nabízejí až 50 kW. Vše závisí na solventnosti investora, ale také – bohužel – na ochotě orgánů, které stavbu elektrárny musejí povolit. Ne všude totiž místní úřady nebo – paradoxně – odborníci na životní prostředí stavbu větrných elektráren nakonec posvětí.

Obecně lze říci, že se návratnost investice pohybuje mezi pěti a deseti lety. Do značné míry to závisí na rychlosti větru v lokalitě, kde investor hodlá elektrárnu provozovat. 7,5 kW lze v každém případě pořídit řádově za stovky tisíc korun. Je to cena za moderní technologie, které lze skutečně brát jako investici. Stále se totiž dají koupit také starší typy malých větrných elektráren, které bych spíše označil za hračku, ne za skutečná výrobní zařízení.

18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR