Erste: Exit Fedu přežije střední a východní Evropa bez problémů. Růstu dluhopisových výnosů se bát nemusí
|

Erste: Exit Fedu přežije střední a východní Evropa bez problémů. Růstu dluhopisových výnosů se bát nemusí

Počátek exitu Fedu by podle analytiků z Erste Group Bank Juraje Kotiana a Martina Lobotky měl mít na výnosy dluhopisů v regionu CEE jen omezený dopad. Analytici pozorují zlepšení úvěrového hodnocení zemí z regionu střední a východní Evropy, obzvláště u států, jejichž ratingy jsou v investičním pásmu. Proti výraznějšímu nárůstu výnosů v těchto zemích by měly působit domácí faktory, růst výnosů v roce 2014 tak Erste očekává jen v pásmu 20 až 70 bazických bodů.

Státní dluhopisy Střední a východní Evropa Kvantitativní uvolňování

Omezení programu nákupů aktiv americkou centrální bankou bude určující pro trend výnosů dluhopisů v regionu CEE v roce 2014. Růst výnosů bylo možné pozorovat v souvislosti s diskuzemi o omezení QE v druhém pololetí 2013.

Růst výnosů bude možné přičíst třem faktorům:

  1. Normalizaci nebo korekci výnosů po abnormálně silné rally z počátku roku 2013.

  2. Rostoucí averzi k riziku a obratu kapitálových toků u emerging markets.

  3. Zlepšujícímu se ekonomickému výhledu ve vyspělých zemích, který zvyšuje naděje, že lze upustit v dohledné době od nekonvenčních monetárních opatření.

Výnosy 10letých státních dluhopisů zemí regionu střední a východní Evropy

Analytici v základním scénáři očekávají, že exit Fedu začne nejpozději v březnu 2014 a je už ve výnosech dluhopisů v regionu CEE započten. Proto na ně bude mít jen omezený dopad, dokud nezačnou být nákupy aktiv omezovány agresivnějším tempem, než jaké se v současnosti předpokládá.

Podle Erste půjde o pečlivě kontrolovaný proces, protože se Fed bude snažit vyhnout dramatickým výkyvům u výnosů amerických dluhopisů, které by mohly ohrozit ekonomické oživení. "To je další důvod, proč bude riziko růstu výnosů limitované a proč očekáváme jen mírný nárůst mezi 20 a 70 bazickými body," uvádějí Kotian a Lobotka.

Během letošního roku bylo možné pozorovat zmírnění portfoliových kapitálových toků do regionu. Zpomalení už bylo potřebné po nezvykle silné rally v prvním čtvrtletí. Podle IIF Report on Capital Flows byl kapitálový odliv z rozvíjejících se trhů tažen víc růstem krátkodobých forwardových sazeb na předních trzích než hrozbou brzkého omezení QE. "Z našeho pohledu bylo posílení forward guidance velmi důležité, protože pomohlo zmírnit přehnané reakce výnosů a stabilizovat kapitálové toky," vysvětlují analytici.

Po období zvýšených výnosů v létě využily některé země střední a východní Evropy poklesu výnosů a v listopadu vstoupily na zahraniční trhy, aby si zajistily určité "předfinancování" na další rok, kdy je očekáván exit Fedu. Obzvláště důležité to bylo pro státy, jejichž ratingy nejsou v investičním pásmu. Patří sem Chorvatsko, Maďarsko a Srbsko. Všechny čelí nejvyšším potřebám financování v regionu.

Výhody mohly využít i Polsko a Slovensko. Obě země mají ale v současnosti hotovosti dostatek a jejich pravidla dluhové brzdy jim zabraňují hromadit hotovost na konci roku. U obou zemí (a rovněž Maďarska) lze proto očekávat, že omezí své rezervy, aby pravidlo splnily. To je také důvod, proč Erste předpokládá, že Polsko a Slovensko vstoupí na zahraniční trhy a obnoví rezervy teprve na začátku příštího roku.

Zahraniční emise dluhopisů v roce 2013

Státy střední a východní Evropy pokračují ve svém konsolidačním úsilí, i když pomalejším tempem ve srovnání s uplynulými roky. Kromě Chorvatska a Srbska by měly všechny země v příštím roce držet své deficity pod hranicí 3 % HDP. Polsko by mělo hospodařit s přebytkem vzhledem k příjmům z akvizice portfolií vládních dluhopisů z penzijních fondů, která v příštím roce výrazně sníží jeho potřeby financování.

Fiskální deficity a veřejný dluh

Vlády zení z regionu CEE všeobecně provádějí hodně předfinancování a zpětných odkupů aktiv na konci tohoto roku, což jim dá velký manévrovací prostor v prvních dvou kvartálech 2014.

CEE: Předpovědi růstu HDP

Nejsou to jen nižší deficity, ale také vyšší ekonomický růst, co by mělo napomoci udržitelnosti zadlužení. "Poslední data o HDP a řada předstihových indikátorů nás vedly k revizi předpovědí růstu HDP na příští rok nahoru," píší analytici. "U všech zemí kromě Chorvatska se očekává růst. Ekonomiky CEE by měly zrychlit tempo růstu HDP v průměru k 2,2 % v roce 2014 z 0,9 % očekávaných v roce 2013."

Zadlužení, deficit a růst

Je zřejmé, že se zlepšilo úvěrové hodnocení států střední a východní Evropy, obzvláště u zemí s ratingem v investičním pásmu (Polsko, Česko, Slovensko a Rumunsko); Maďarsko a Chorvatsko bojují s problémy kvůli zpoždění strukturálních reforem, což se stále promítá do jejich hodnocení.

Úvěrový rating státních obligací

"Očekáváme, že ratingy budou mít nadále velký dopad na ocenění. Obzvláště patrné je to na ocenění slovenských dluhopisů, které benefitují z toho, že patří do 'lepší ratingové skupiny' v rámci eurozóny," vysvětlují analytici. Touto skupinou myslí státy s ratingy vyššími než A (během posledních tří let jich podstatně ubylo).

Hodnota emitovaných dluhopisů "lepších" ratingových stupňů v eurozóně (v bilionech EUR)

Domácí faktory u jednotlivých zemí regionu by měly všeobecně pracovat proti výraznějšímu nárůstu výnosů. Dostatek likvidity a nižší nabídka by měly na nízké úrovni držet výnosy v Česku. Polské a slovenské bondy by měly příští rok těžit z rozsáhlých zpětných odkupů, a tudíž rovněž nižší nabídky dluhopisů. Monetární politika v Rumunsku a Maďarsku by měla zůstat stimulační pro domácí poptávku po dluhopisech (hlavně kratších splatností), nicméně Erste už nevidí velký prostor pro další snižování sazeb v roce 2014.

CEE: Výnosy dluhopisů

Výhled na dluhopisové trhy jednotlivých zemí regionu CEE

  • V Polsku povedou změny u penzijních fondů v příštím roce k podstatné redukci nabídky dluhopisů.
Změna ve struktuře státních dluhopisů vlivem penzijní reformy
  • Maďarská monetární politika nadále podporuje domácí dluhopisovou poptávku, nicméně kvůli vysokému zahraničnímu dluhu a krátkodobé splatnosti vládního dluhopisového portfolia jsou výnosy zdejších bondů náchylné na růst.
Vlastnická struktura na zahraničním dluhopisovém trhu (září 2013) Zahraniční pozice v dluhopisech a durace (střední doba splatnosti obligace, ovlivňuje citlivost dluhopisu na změnu úrokových sazeb)
  • Úrokové sazby v okolí nuly a velký přebytek likvidity v českém bankovním sektoru, zvýšený nedávnými intervencemi proti koruně, by měl růstu výnosů dluhopisů v České republice zabránit. Navíc vláda plánuje omezit své finanční potřeby prostřednictvím lepšího řízení hotovosti státních institucí.
Přebytečná likvidita českého bankovního sektoru a pozice bank ve státních dluhopisech
  • Slovensko bude těžit ze svého členství v "klubu zemí lepších ratingů", odkupy povedou k nižší emisi v příštím roce.

  • Omezení požadavků na rezervy v Rumunsku by mělo podpořit domácí poptávku po státních dluhopisech.

  • Chorvatsko je zemí, kde je riziko zvýšení výnosů dluhopisů nejvyšší. Hospodaří s nejvyšším rozpočtovým deficitem v regionu a jeho systém měnového kurzu vyžaduje přísnější likviditní management kvůli režimu měnového kurzu, což činí Chorvatsko náchylným na nárůst výnosů ve chvíli, kdy se dostane pod tlak měna.

  • V Srbsku zůstává fiskální politika nejistá kvůli chybějící formální dohodě s MMF.

Zdroj: Erste Group Bank
18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR