2014: Pokud se politici budou dostatečně bát o výsledek voleb, předvede americká ekonomika, na co má
|

2014: Pokud se politici budou dostatečně bát o výsledek voleb, předvede americká ekonomika, na co má

Vyhlídky Bank of America Merrill Lynch na rok 2014 jsou více než slibné. Makroekonomický analytik Ethan Harris upozorňuje, že by oživování amerického hospodářství mohl výrazně zrychlit i supervolební listopad, který rozhodne o novém složení amerického Kongresu i o tom, kdo usedne do třiceti šesti guvernérských křesel.

Americká ekonomika Politika Výhled na rok 2014

"Domníváme se, že v roce 2014 americká ekonomika definitivně prolomí pásmo mírného růstu a ve čtvrtém čtvrtletí vzroste meziročně o 3 %," píše Harris v dokumentu Out of Rehab. "Jsme přesvědčeni, že kdyby americké hospodářství nebylo zastiženo říjnovým shutdownem, hrozbou dosažení dluhového stropu a sérií rozpočtových škrtů, mohli bychom o silném ekonomickém růstu hovořit již letos."

Podle Harrise aktuálně rozhodují o tempu růstu americké ekonomiky v zásadě dva faktory, a to realitní trh a bankovní sektor v čele se segmentem půjček, přičemž se kondice obou neustále zlepšuje. "Podle našich výpočtů by bez komplikací způsobených americkými politiky hospodářství Spojených států v roce 2013 vzrostlo o 3 až 3,5 %."

Volební urny až na prvním místě

Harris nicméně argumenty pro zrychlování tempa ekonomického růstu nespatřuje jen ve zlepšujících se podmínkách na realitním trhu a v sektoru bankovních půjček. Američany příští rok čeká supervolební listopad a analytici z Merrill Lynch očekávají, že se politici budou ze všech sil snažit, aby ze svých volebních preferencí vytěžili co nejvíce. Volit se bude nové složení Sněmovny reprezentantů, obměnou projde také třetina Senátu a ve hře budou i guvernérské posty ve 36 z 50 amerických států.

"Na základě zkušeností z předcházejících let neočekáváme, že by američtí politici před volbami dopustili další shutdown nebo navrhovali nová úsporná opatření," píše Harris. Tato jeho slova před několika dny potvrdila dohoda amerického Kongresu, která zajišťuje bezproblémové financování aktivit federální vlády až do října 2015.

Pro rok 2014 dále analytici z Bank of America Merrill Lynch očekávají doznívání negativních vlivů sekvestrace neboli automatických škrtů nemandatorních výdajů, a to ve výši kolem dvou desetin procentního bodu z tempa růstu amerického HDP. Snižování mandatorních výdajů by již růst hospodářství dále negativně ovlivňovat nemělo a mimo hru by měla zůstat také inflace, která by se nadále měla držet pod dvěma procenty.

"Navzdory tomu, že se americké hospodářství úspěšně odrazilo od svého dna, je potřeba důrazně upozornit, že se stále nacházíme na samém začátku hospodářského cyklu. Výrazné oživení pozorujeme například v automobilovém průmyslu, jiné sektory však růst teprve čeká. Značné rezervy stále registrujeme v sektoru zboží dlouhodobé spotřeby, v oblasti korporátních investic a navzdory relativně výraznému růstu též na realitním trhu," doplňuje dokument z dílny Merrill Lynch.

Zdroj: Bank of America
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice