Burzovní kalendář 30. 12. 2013 - 3. 1. 2014
|

Burzovní kalendář 30. 12. 2013 - 3. 1. 2014

Investory čeká další mdlý týden s oslavami Silvestra a Nového roku. Na ekonomická data nijak bohatý nebude - v USA budou zveřejněna čísla z nemovitostního trhu, nejzajímavější však budou indexy nákupních manažerů, které zveřejňují USA, Čína i evropské země.

Investiční a ekonomický výhled

USA

30/12 Pokračující prodeje domů

30/12 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu

31/12 Index cen domů S&P/Case-Shiller

31/12 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

31/12 Spotřebitelská důvěra

1/1 Nový rok - trhy jsou zavřené

2/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

2/1 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit)

2/1 ISM index nákupních manažerů v průmyslu

2/1 Stavební výdaje

3/1 Prodeje automobilů

3/1 Projevy členů Fedu Charlese Plossera, Jeremyho Steina, Jeffreyho Lackera a Bena Bernankeho

I vánoční týden byl pro americké burzy velmi dobrý. Zdá se, že se ke konci měsíce přece jen dostavila Santa Claus rally. Za celý týden Dow získal 1,6 %, S&P posílil o 1,3 % a Nasdaq Composite Index rovněž o 1,3 %. Wall Street tak navázala na silné oživení z předchozího týdne a Dow vykázal nejsilnější dvoutýdenní vzestup od loňského června. Objemy obchodů byly ale celý týden nízké, protože řada účastníků trhu "zůstala doma".

"Trh je velice překoupený. Graf indexu S&P 500 ale zůstává v býčím nastavení a výhled pro následující týden je pozitivní. Graf zůstane v býčím nastavení, dokud se index bude obchodovat nad nejbližším supportem v zóně 1 810. Další hladina podpory je pak okolo 1 780 bodů," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Rok 2013 na americké burze spěje ke konci. Zdá se, že bude nejlepší za posledních 15 let. Nasdaq za letošek získává 38 % a vykazuje ze všech tří hlavních indexů nejlepší výkon. Dow má od začátku roku k dobru 26 % a S&P 500 přidává 29 %. Většina investorů však nečeká, že v příštím roce dokáží indexy tento výkon zopakovat.

Do příštího týdne by indexy měly vstoupit klidně. Mnoho investorů je ještě na dovolené, na trzích je patrný optimismus a růst by měl pokračovat. "Na trhu převládá názor, že se ekonomická situace zlepšuje, Fed přitom trh stále podporuje, protože omezí nákupy dluhopisů jen mírně a úroky udrží nízko po dlouhou dobu," říká Donald Selkin z National Securities.

Příští týden však budou zveřejněna data z nemovitostního trhu, která mohou názor investorů ovlivnit. V pondělí to budou pokračující prodeje domů, v úterý index cen domů S&P/Case-Shiller. Nemovitostní trh přitom investoři bedlivě sledují, protože výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly na dvouletá maxima. To přitom může vytvořit tlak na úroky u hypoték, které jsou závislé hlavně na výnosu desetiletých dluhopisů. Ten se ve vánočním týdnu dostal nad 3 %.

"Pokud zůstanou výnosy vysoké, bude to technicky i psychologicky pro trhy negativní," říká Mark Grant ze Southwest Securities. Pokračující prodeje domů by měly vzrůst o 1 %.

Nabitý daty bude poslední den roku (úterý), který přinese spotřebitelskou důvěru v USA (očekává se růst na 76,3 ze 70,4), index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (očekává se 60,8 bodu po 63 bodu). "Číslem týdne bude ve čtvrtek americký index nákupních manažerů v průmyslu, u nějž se čeká v prosinci mírný pokles na 56,9 z 57,3 bodu, avšak nadále jde ve srovnání s uplynulým rokem o poměrně slušné hodnoty," říká analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

S koncem roku je všude plno odhadů na rok 2014. Čeká se, že ekonomický růst v USA bude zrychlovat, což zvýší kupní sílu obyvatel. To se ale nemusí přetavit v takový růst trhu, na který si investoři zvykli v roce 2013. "Peníze sice na akciový trh potečou, ale už ne v takové míře jako letos. Další růst o 30 % je nepravděpodobný," říká Selkin. Podle posledního průzkumu Reuters mezi analytiky by se index S&P 500 měl dostat na 1 925 bodů, což indikuje růst jen o 4,5 %.

Martin Krajhanzl (ČS): Světové akcie čeká na začátku roku korekce,…
Akcie v roce 2014 ze začátku roku zřejmě ztratí, celý rok však podle analytika…
Kdy čekat korekci? 3 sezónní akciové grafy, podle kterých se v roce…
Sezónním faktorům přisuzuji na kapitálových trzích stále větší význam.…
Na čem vyděláte? Nakupujte to, co Wall Street radí prodávat!
Warren Buffett si klade za cíl předehnat trh o 10 procentních bodů ročně. Pokud…
Rostislav Chabr (Aquila Capital): Utažení měnové politiky paniku…
Investoři by měli uvažovat o farmě v Austrálii nebo hydroelektrárně v Turecku.…

Evropa

31/12 Xetra Frankfurt neobchoduje

31/12 NYSE Euronext (Paříž, Amsterdam, Lisabon a Brusel) zavírá ve 14.05 CET, s warranty a certifikáty se přestává obchodovat 13.55 CET

1/1 Nový rok - všechny trhy zavřené

2/1 Spojené království, Německo, Francie, eurozóna - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

3/1 Spojené království - index nákupních manažerů ve stavebnictví

Evropské akcie mají za sebou velmi dobrý týden. Německý index DAX překonával rekordy, za dva obchodní dny minulého týdne posílil o 2 % a v pátek uzavřel na rekordních 9 589,39 bodu. Od začátku roku stoupl o 26 %, takže výrazně překonal výkon indexu FTSEurofirst 300. To zčásti odráží skutečnost, že Německo je hlavním motorem růstu ekonomiky eurozóny, píše agentura Reuters. Od začátku letošního roku si FTSEurofirst 300 připsal 16 %.

Britský index FTSE 100 vzrostl za týden o 2,18 % a francouzský CAC 40 přidal 2 %. Oba indexy však v tomto roce zaostaly za německou burzou - francouzské akcie posílily o 17,5 %, britské jen o 14,5 %.

Evropské akcie posilovaly hlavně pod dojmem dat z USA, kde byly ve čtvrtek zveřejněny nečekaně nízké počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Evropských dat bylo málo a ta zveřejněná (především z Francie) velké nadšení nevzbudila. Nezaměstnanost ve Francii se v listopadu totiž opět přiblížila rekordu. Proti říjnu, kdy se nečekaně snížila, vzrostla o půl procenta a meziročně o 5,6 %. Francie tak zůstává brzdou ekonomického oživení. Už před časem zemi kritizoval šéf ECB Mario Draghi a vyzval ji k reformám.

Jeho předchůdce v čele ECB Jean-Claude Trichet prohlásil, že se rok 2014 ponese ve znamení ekonomického růstu. Zdůraznil však, že je potřeba, aby se ve strukturálních reformách pokračovalo. "Na globální úrovni očividně nyní rosteme a rozvinuté ekonomiky nám už připravily i pár příjemných překvapení," řekl Trichet.

Příští týden bude stále spíše pomalejší a sváteční. Na Nový rok jsou všechny trhy zavřené, poslední den v roce je obchodování zkrácené, v Německu se neobchoduje vůbec. Ve čtvrtek investory zaujmou indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, které zveřejňují vedle dalších zemí Německo, Francie, Spojené království i celá eurozóna.

S napětím budou investoři také sledovat vývoj korupční aféry v Turecku, kvůli které oslabuje turecká lira a klesá i místní burza.

Asie

31/12 Tokijská burza - svátek

1/1 Čína - oficiální index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

2/1 Čína - HSBC index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

3/1 Čína - index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru

V Asii zaujmou data z Číny. Podle vlády čínská ekonomika v letošním roce mírně zpomalí růst, i tak by se ale měl hrubý domácí produkt zvýšit o 7,6 %. Loni byl růst o desetinu procentního bodu vyšší, nicméně proti růstu 14,2 % z roku 2009 bude ten letošní růst jen asi poloviční.

Z Číny by měl ve středu přijít další indikátor vlažného růstu, a sice oficiální index nákupních manažerů v průmyslu za prosinec (očekávání 51,2 po 51,4 bodu), o den později pak rovněž jeho soukromá verze od HSBC (očekávání 50,5 po 50,8 bodu).

Katastrofa se (snad) nechystá, vyhlíží rok 2014 hlavní ekonom…
"S rokem 2013 by mělo skončit zpomalení světové ekonomiky posledních tří let.…
Odklon Ukrajiny od Evropské unie? Spíše Rusové dotují Gazprom
Dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou o úpravě ceny zemního plynu mezi oběma zeměmi…
Peníze se potřebují rozmnožovat
Inflace v USA i v eurozóně klesá, i když jsou úrokové sazby centrálních bank na…

Česká republika

31/12 Pražská burza zavřená

1/1 Pražská burza zavřená

2/1 Rozpočet za prosinec

Index pražské burzy PX vzrostl za dva obchodní dny minulého týdne o 0,9 % na 986,91 bodu. Sváteční obchodování bylo v Praze charakteristické nižší aktivitou investorů. Na trhu se neobjevila žádná podstatná kurzotvorná zpráva. "Za zmínku stojí IPO, který by Pivovary Lobkowicz mohly uskutečnit v příštím roce namísto původně plánovaného soukromého úpisu již v těchto dnech," říká analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Hvězdou týdne se stala mediální společnost CME, jejíž akcie za týden přidaly 19,5 % na 74 Kč bez fundamentální zprávy. "V zámoří na domovském trhu Nasdaq i přes svátky pokračovala nadprůměrná aktivita. Poté, co technicky došlo k proražení rezistencí u hladiny 3,10 USD, se titul nasměroval dále výrazně na sever," napsal analytik z BH Securities Jiří Zendulka. Titul se podle něj pokoušel technicky dostat i zpět nad svůj 200denní cenový průměr na úrovni 3,838 USD. Po předchozích růstech však právě ten nyní může být rezistencí. V USA uzavíraly akcie CME nakonec na 3,77 USD za akcii.

Akcie CME by v roce 2014 mohly pozitivně překvapit. Záleží i na úpisu nových akcií

Z dalších zpráv zaujalo dění kolem společnosti Orco. Firmu opouští bývalý šéf Komerční banky Alexis Juan. Ten se v roce 2009 stal nezávislým členem představenstva. Developer informoval, že Alexis Juan na svou funkci s okamžitou platností rezignoval. Důvody nebyly zveřejněny. "Můžeme jen spekulovat, zda jeho odchod nesouvisí s bojem hlavních akcionářských skupin o vedení společnosti. Připomeňme, že o změnách v představenstvu má 6. ledna rozhodovat odložená mimořádná valná hromada společnosti. Na programu bylo také odvolání Juana," říká Zendulka.

Z hlavních titulů potěšily Komerční banka (+1,6 % na 4 385 Kč) i Erste Group (+0,8 % na 699,8 Kč). Představenstvo Komerční banky svolává na 28. ledna mimořádnou valnou hromadu. Hlavním bodem programu má být změna stanov. Důvodem navrhované změny má být přizpůsobení stanov nové právní úpravě, která vstupuje v platnost na začátku roku. Žádat o svolání valné hromady tak budou moci například již akcionáři vlastnící alespoň 1 % akcií, na rozdíl od současného stavu, kdy jsou zapotřebí minimálně 3 %.

Nejvíce zaostaly akcie Stock Spirits (za týden zlevnily o 3,1 % na 94 Kč). V pondělí se objevila zpráva, že finanční ředitelka Lesley Jackson převedla kolem 160 tisíc akcií ze svého vlastnictví na spřízněnou osobu. Mohlo však jít i o korekci předchozího sedmitýdenního růstu cen akcií firmy.

Příští týden bude opět zkrácený, přičemž pražská burza a okolní trhy budou zavřené 31. prosince i 1. ledna. Nečeká se žádná výrazná akciová zpráva ani makroekonomické údaje. Ve čtvrtek budou zveřejněna čísla o rozpočtu za prosinec.

Stále se čeká také na jména ministrů ve vznikající vládě. Kandidáty ČSSD do nové vlády šéf strany a pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka stále prozradit nechce. Nejdříve je sdělí vedení sociální demokracie a prezidentovi. Obojí se má uskutečnit po Novém roce. "Nominanty do vlády nyní nebudu komentovat. Nejprve s nimi seznámím vedení ČSSD a prezidenta republiky," napsal v pátek Sobotka.

Petr Bártek (ČS): Zisk Komerční banky v příštím roce poroste, akcie…
Akcie Komerční banky byly letos jako na houpačce. V první polovině roku klesly…
Konec dividendové stálice aneb Vyplatí se v roce 2014 investovat do…
Na český mobilní trh nepřijde čtvrtý operátor. Analytik Václav Kmínek z České…
NWR v roce 2014: Firma bude dále spalovat hotovost, akcie růst nečeká
Společnost NWR by měla v roce 2014 postupně snižovat ztrátu, a to zejména díky…
Pavel Kohout (Partners): ČNB se intervence může snadno vymknout z…
Podle Pavla Kohouta, ekonoma a ředitele strategie ve společnosti Partners…
před 18 minutami

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
před hodinou

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
před hodinou

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
před hodinou

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika
12:26

Zisk řeckých aerolinek Aegean se loni propadl o 53 procent

Čistý zisk největší řecké letecké společnosti Aegean Airlines loni klesl o 53 procent na 32,2 milionu eur. Tržby sice...
Řecko Doprava Výsledková sezóna
11:53

Spotřebitelské úvěry ve čtvrtletí v Evropě vzrostly o 8,1 procenta

Evropský trh se spotřebitelskými úvěry v posledním čtvrtletí 2016 meziročně vzrostl o 8,1 procenta na 80,2 miliardy...
Evropská ekonomika Úvěry
11:50

Volkswagen vstupuje po roce a půl na evropský trh dluhopisů

Německá automobilka Volkswagen zahájila ve čtvrtek prodej nové emise dluhopisů. Na dluhopisový trh se tím vrací po...
Volkswagen Dluhopisový trh
10:55

Zrychlené přijetí zákona o elektronických komunikacích podporuje i ANO

Čtvrteční Právo uvádí, že zrychlené přijetí zákona o elektronické komunikaci podporuje i ministr financí a šéf hnutí...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Regulace
10:49

O2 Czech Republic získá od slovenské dcery dividendu 1,1 miliardy korun

Společnost O2 Slovakia, dceřiná firma tuzemského mobilního operátora O2 Czech Republic, do ČR pošle dividendu za...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
10:47

Británie: Únorové maloobchodní tržby překonaly očekávání, meziročně stouply o 3,7 procenta

Tržby britských maloobchodníků byly letos v únoru o 3,7 procenta vyšší než loni a o 1,4 procenta vyšší než v lednu....
Spojené království Maloobchod
10:46

Nálada německých spotřebitelů kvůli inflaci nečekaně klesla

Nálada německých spotřebitelů nečekaně sestoupila na nejnižší úroveň za pět měsíců. Pokles spotřebitelské důvěry je...
Německo Spotřebitelská důvěra
Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %
10:15

Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %

Analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank zvýšil doporučení na akcie petrochemického holdingu Unipetrol na "kupovat"...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly v očekávání, jak se Kongres postaví k Trumpovi
10:02

Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly v očekávání, jak se Kongres postaví k Trumpovi

Většina asijských akciových trhů skončola ve čtvrtek v kladném pásmu, když investoři především vyčkávali, jak dopdne...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:57

China Mobile má vyšší tržby i zisk, po letech zvýší i dividendu

Největší čínský telekomunikační operátor China Mobile loni mírně zvýšil zisk a vyšší má i tržby. Podnik také ve...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna