Americké akcie: Do podzimu je pravděpodobnost korekce vysoká, cenový vrchol ale může přijít klidně až na jaře 2014
|

Americké akcie: Do podzimu je pravděpodobnost korekce vysoká, cenový vrchol ale může přijít klidně až na jaře 2014

Období mimořádně silných růstů cen na akciových trzích bez výrazných střednědobých korekcí, jaké sledujeme v posledních dvou letech, nejsou příliš obvyklá. Americký akciový trh tak nyní začíná silně připomínat vývoj v letech 2005 a 2006 před vrcholy na akciových indexech na podzim 2007. Pokud by vývoj podobný rokům 2005 až 2007 pokračoval, zbývalo by trhu aktuálně zhruba 7 měsíců růstu k dlouhodobému cenovému vrcholu.

Burzovní almanach Sezónnost trhů Americké akcie
S&P 500 - srovnání vývoje v letech 2002 až 2007 a 2008 až 2013

První graf srovnává současný vývoj s tím v letech 2002 až 2007. Cenový růst se v posledních měsících zrychlil. Poslední střednědobá větší korekce skončila v říjnu 2011, od té doby proběhly na americkém akciovém trhu jen dvě relativně mělké korekce.

Zrychlování trendu vývoje může souviset s tím, že se do obchodování opět zapojují drobní investoři. Rychlost trendu (růstu cen) se zvyšovala i v období od podzimu 2005 do léta 2007, podobně jako nyní. Linie vývoje indexu S&P 500 v grafu jsou si velice podobné – cenové poklesy dosahují podobných amplitud, dokonce i jejich načasování v rámci roků jsou podobná.

Kdybych se zaměřil na podobnost vývoje v posledním měsíci a na výhled pro následující týdny, současnost odpovídá období těsně před započetím krátké, ale silné korekce v únoru 2007. Následovaly tři týdny cenových poklesů, po nichž přišel růst cen akcií trvající 30 týdnů na hlavní cenový vrchol v říjnu 2007 (s letní poklesovou přestávkou).

S&P 500 - typický sezónní vývoj

Druhý graf ukazuje typický sezónní vývoj indexu S&P 500 (ETF SPY). V grafu jsou tři linie sezónního vývoje: zeleně je zachycena křivka typického vývoje od 1. července za období let 1997 až 2012 (průměr), další dvě křivky představují průměr, respektive medián průměrného vývoje po prezidentských volbách v USA, kdy vyhrál dosavadní prezident (průměr vývoje po volbách v letech 1984, 1996, 2004).

Křivky potvrzují, že letní měsíce nebývají pro akciové trhy příznivé. Především září bývá typicky hodně špatné. Vzhledem k tomu, jaké jsou nyní úrovně akciových indexů (především díky centrálním bankám USA, Japonska, Spojeného království a ECB), je potřeba počítat s tím, že korekce nejspíše do září opět přijde. Podzimní cenové dno (pokud přijde korekce) by mohlo nastat okolo 21. října 2013.

Poslední graf souvisí se sentimentem investorů. Vychází z takzvaných COT reportů, které jednou týdně odevzdávají velcí obchodníci na futures trzích americké komisi pro dohled nad trhy CFTC. Obchodníci jsou rozdělení podle zpráv na nonreportable (příliš malí obchodníci, většinou retail – horní grafický panel), velké spekulanty (noncommercials – fondy – prostřední panel) a commercials (u finančních aktiv investiční banky jako Goldman Sachs – třetí panel shora). Kontrakt v grafech nazvaný COT.STOCKS je syntetickým součtem celé řady RISK-ON kontraktů, jejichž ceny se typicky dlouhodobě vyvíjejí převážně stejným směrem. Křivky nezobrazují absolutní hodnoty počtů kontraktů, ale jde o stochastické oscilátory za 20 týdnů.

S&P 500 - pozice jednotlivých hráčů na trhu

Soustředil jsem se jen na to, zda otevřené pozice různých skupin obchodníků mohou pomoci určit významné cenové vrcholy u akciového indexu S&P 500 (dole v hlavním grafu). Nyní se například hodně mluví o tom, že v posledních týdnech do hry opět vstupují drobní investoři a že nákupy akciových podílových fondů jsou na maximech za poslední roky. Prodeje ze strany institucionálních investorů (profesionálů) jsou ale také na maximech. S touto informací přišly Bank of America i Goldman Sachs. Mělo by to být varování, protože drobní investoři typicky vstupují do hry jako poslední, většinou před dosažením cenových vrcholů. Informace o tom, že ceny na trzích výrazně rostou, k nim dorazí pozdě, až když si toho všimnou redakce běžných nespecializovaných médií a tyto informace jim předají. Tak tomu bylo před cenovým vrcholem v roce 2000 i v roce 2008.

Všechny tři horní grafické panely ukazují takzvané NET SHORT pozice jednotlivých skupin obchodníků za posledních 20 týdnů, maxima oscilátorů tedy ukazují na maxima SHORT pozic, minima oscilátorů na minima SHORT pozic (tedy efektivně LONG pozice). Z grafu je také patrné, že jednoznačně nejlepšími v odhadu cenového vrcholu jsou velké investiční banky (commercials – třetí graf shora). Všechny cenové vrcholy od roku 2009 se vyskytovaly za situace, kdy oscilátor pozic bank vystoupal v době cenového vrcholu nebo pár týdnů předtím nad hodnotu 80 (banky byly SHORT v době vrcholů).

Velcí spekulanti naopak velice pravidelně těsně před cenovým vrcholem bývají v LONG pozicích a začínají se jich zbavovat (není to zcela pravidlo, někdy jsou spekulanti na vrcholech čistě LONG, tedy ve ztrátové pozici). Horní graf ukazuje, že u retailu to bývalo v minulosti zhruba půl na půl – od roku 2009 stáli drobní investoři dvakrát na správné straně trhu a dvakrát na špatné.

V současnosti je retail maximálně LONG, křivka u velkých spekulantů rychle klesá a blíží se do LONG extrému (pokud dynamika vydrží, mohla by tam být v tomto týdnu) a investiční banky se blíží svými pozicemi do SHORT extrému, ale ještě tam nejsou. Ještě tedy zbývají možná 1 až 2 týdny do ideální situace z hlediska cenového vrcholu, kdy spekulanti a drobní investoři jsou LONG a investiční banky jsou SHORT.

Vzhledem k uvedeným faktům nezbývá nic jiného, než být po zbytek léta opatrný. Mohou se objevit poklesy na akciovém trhu. Z hlediska dlouhodobého cenového vrcholu – pokud by situace nadále odpovídala vývoji v letech 2002 až 2007 – by mohla být řeč o jaru 2014.

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům
před hodinou

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování svorně v zisku, když investoři čerpali optimismus...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:41

Zkusíme odkoupit aktiva ČEZ,slíbila před volbami bulharská levice

Bulharská socialistická strana v případě vítězství v nedělních parlamentních volbách zváží, zda by Bulharsko mohlo...
ČEZ Bulharsko
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta
16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 procenta, když uzavřel na hodnotě 980,76 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next, který má prodejny i v České republice, klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5...
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
16:27

USA: Aktivita ve výrobním sektoru v březnu prudce stoupla

Index aktivity ve výrobním sektoru, jejž sestavuje kansaský Fed, dosáhl v březnu hodnoty 37 bodů. Trh přitom očekával...
Americká ekonomika
16:07

Dukovany neplánovaně odstavují 2. blok, asi tam netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany má ve čtvrtek večer být neplánovaně odstaven druhý reaktorový blok. Energetici u něj...
Jaderná energetika Česká republika
16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu nad očekávání stoupla

Podle prvních údajů stoupla v březnu hodnota indexu spotřebitlské důbry v eurozóně na odnotu -5 bodů. Po únorových -6...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc Počtu 592 tisíc dosáhl...
Americká ekonomika Stavebnictví
15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
14:12

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:53

O čem se mluvilo na Wall Street, než zazvonil zvonec

Apple má problémy i na Novém Zélandu; izraelská Teva prý nebude propouštět tolik lidí, kolik tvrdí novináři; Wells...
Americké akcie
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika