Střední a východní Evropa: Růst zahraniční poptávky může pomoci, odliv kapitálu ale zůstává rizikem pro růst. Česko zažije dva klidnější roky
|

Střední a východní Evropa: Růst zahraniční poptávky může pomoci, odliv kapitálu ale zůstává rizikem pro růst. Česko zažije dva klidnější roky

Oživení aktivity v USA a v eurozóně se začíná promítat do výkonnosti ekonomik střední a východní Evropy. Po nevýrazných výsledcích v závěru roku 2014 zažila řada zemí solidní vzestup svého klíčového odvětví – průmyslu.

Česká ekonomika Střední a východní Evropa Investiční a ekonomický výhled

Nejsilnější přírůstky průmyslové produkce letos dosud zaznamenaly Turecko a Polsko následované Maďarskem a Rumunskem. Poslední dvě zmíněné země navíc vedle impulzu ze zahraničí těžily ze zahájení produkce automobilů v nových závodech. Mnoho zemí se nyní nachází v bodě obratu, co se týká vývoje úvěrů. Přestože některé banky ještě mohou redukovat své bilance, neměl by tento proces dále akcelerovat. Vzniká prostor pro rychlejší růst nových úvěrů s pozitivním dopadem na domácí poptávku.

Měnová politika by v tomto směru měla nabízet pomocnou ruku. Úrokové sazby centrálních bank buď zůstanou po delší dobu na minimech (ČR, Polsko), nebo se budou ještě mírně snižovat (Maďarsko, Rumunsko). Ani fiskální politika by neměla být brzdou pro další růst regionu v takové míře jako dosud. Většina zemí má nejbolestnější kroky spojené s fiskální konsolidací za sebou, vlády se proto mohou více orientovat na podporu růstu.

Ozdravný proces pomohl novým zemím EU omezit jejich zranitelnost externími šoky, jak je patrné ze zlepšení bilancí běžného účtu mezi roky 2007 a 2012. Ve většině zemí se běžný účet zlepšuje i v roce 2013, například Rumunsko vykázalo poprvé od pádu komunismu za prvních sedm měsíců roku na běžném účtu přebytek.

Největším rizikem pro oživení v regionu zůstává vedle možnosti opětovného propadu vnější poptávky odliv portfoliových investic. Omezení nákupů cenných papírů americkým Fedem a normalizace úrokových sazeb mohou dále urychlit odliv této dominantní formy kapitálu, který do rozvíjejících se zemí směřoval v uplynulých letech. Toto riziko nicméně oslabuje skutečnost, že se již očekává mnohem pozvolnější růst výnosů amerických dluhopisů než v posledních měsících (obzvlášť poté, co Fed zatím nepřikročil k omezení QE). Odliv portfoliových investic z regionu tak bude pokračovat, ale pomalejším tempem.

Region mnoha tváří

Mnoho nových zemí EU se dostalo do snazší pozice při financování svých platebních bilancí. Tyto země, mezi něž se řadí ČR, Polsko, Rumunsko, Bulharsko a pobaltské země, si během období konsolidace vybudovaly dostatečný finanční polštář, který je činí nezávislými na novém přílivu portfoliového kapitálu. Vyšší rizika jsou spatřována v případě Maďarska, i když i jeho náchylnost vůči šokům se díky v mnoha případech bolestným fiskálním opatřením zmírnila.

Slovinsko a Chorvatsko jsou s realizací nezbytných reforem pozadu a hrozí jim vynucená účast na programech finanční pomoci ze strany MMF a EU. Rozpočet Chorvatska, čerstvého člena EU, se letos dále zhoršuje, slabá konkurenceschopnost ekonomiky navíc zvyšuje riziko, že příští rok bude už šestým v řadě, kdy země zůstane v recesi. Slovinsko je s reformami dále než Chorvatsko, ale stále zbývá učinit spoustu nezbytných kroků – rekapitalizaci bank, fiskální konsolidaci a privatizaci.

Rusko je ve srovnání se zbytkem regionu v jiné pozici. Absence opatření směřujících k větší diverzifikaci ekonomiky a přehnané spoléhání se na oslabení domácí měny vytvářejí rizika pro růst v delším období. Odhady skupiny UniCredit, pokud jde o růst ruské ekonomiky, se pro letošní a příští rok podstatně snížily.

Revizi odhadu vývoje HDP směrem dolů se nevyhnulo ani Turecko. Hluboký deficit běžného účtu v kombinaci s nahromaděním krátkodobého kapitálu v předchozích letech podstatně zvýšily riziko jeho odlivu do zahraničí. Lék v podobě oslabení liry, nižší úvěrové dynamiky a snížení deficitu na běžném účtu se promítne do opětovného zpomalení růstu v nadcházejícím období.

Srbsko a Ukrajina jsou nejslabšími články regionu střední a východní Evropy. Růstový potenciál v obou zemích omezují strukturální překážky a kombinace vysokých deficitů platební bilance a veřejného rozpočtu. Zhoršení podmínek pro externí financování navíc omezuje jejich schopnost krýt tyto deficity emisemi dluhopisů. Poměr veřejného dluhu k HDP v obou zemích neustále roste, v Srbsku již dokonce překročil úroveň 60 %. Ukrajina si musí do konce listopadu zvolit buď dohodu o volném obchodu s EU, která by jí otevřela cestu ke zdrojům z MMF, nebo připojení k celní unii s Ruskem. V Srbsku by jakákoli dohoda s MMF byla spojena s požadavkem razantních fiskálních opatření, včetně snížení počtu zaměstnanců ve veřejném sektoru. Pokrok ve vyjednávání o přistoupení k EU by se v budoucnu mohl stát pro Srbsko důležitou kotvou pro nezbytné institucionální reformy.

Česko směřuje k oživení ekonomiky

Česká ekonomika - výhled v kostce

Ekonomika ČR byla jednou z posledních v regionu, která se obrátila k růstu. Došlo k němu v druhém kvartálu, kdy mezikvartální zvýšení HDP o 0,6 % ukončilo nejdelší recesi v dvacetileté historii země. V návaznosti na zlepšený výhled pro eurozónu a menší napětí v rozpočtech tuzemských domácností očekáváme, že česká ekonomika mezikvartálně poroste i v nadcházejícím období.

Nezbytnou podmínkou tohoto předpokladu je pokračující oživení externí poptávky. Na nabídkové straně ekonomiky se očekává vzpruha díky zahájení prodeje nového modelu Škody Auto a solidní úrodě. Fixní investice na druhé straně začnou růst až s jistým zpožděním. I v roce 2014 bude klíčovým faktorem růstu poptávka ze zahraničí, ovšem role domácích faktorů a politiky poroste. Předčasné volby naplánované na konec října sice znamenají nejistotu, nicméně po nich budou zřejmě následovat dva roky mírně uvolněné fiskální politiky. Předpokládaný pokles inflace pod 1 % na začátku roku 2014 by měl být impulzem pro obnovení růstu spotřeby domácností v reálném vyjádření.

ČNB zřejmě ponechá svoji klíčovou dvoutýdenní sazbu na technické nule po celý rok 2014, trend normalizace úrokových sazeb by měl začít až v roce 2015. S překvapivě robustním růstem HDP v druhém kvartálu se zároveň značně snížila pravděpodobnost, že ČNB přikročí k dalšímu uvolnění měnové politiky přes devizové intervence (signály z uplynulého týdne - ZDE a ZDE - jdou spíše opačným směrem – pozn. red.). Z pohledu financování deficitu státního rozpočtu je letošní potřeba již téměř pokryta, nové emise státních dluhopisů tudíž není potřeba vydávat pod tlakem. Dluhopisy ČR jsou i z tohoto důvodu považovány za nejbezpečnější v regionu, a to přes současný neklid na politické scéně.

včera v 23:44

Výrobu vozů Audi A4 a A5 narušil nedostatek součástek

Německá automobilka Audi byla ve své továrně v Ingolstadtu nucena na čtyři dny přerušit výrobu luxusních vozů A4 a A5...
Volkswagen Auta
Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě
včera v 22:30

Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě

Americké akcie zahájily týden dalším poklesem. Index Dow se snížil poosmé za sebou, a zaznamenal tak nejdelší sérii...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 22:01

Chytré telefony Galaxy Note 7 by se mohly vrátit na trh

Chytré telefony Galaxy Note 7, které loni jejich výrobce Samsung Electronics stáhl kvůli problémům s bateriemi, by se...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
včera v 21:08

Německo pociťuje odliv velkých průmyslových zakázek

Němečtí dodavatelé velkých průmyslových celků loni zaznamenali nejnižší úroveň zakázek za 12 let. Důvodem jsou slabé...
Německo Průmysl
včera v 19:34

Francouzský státní holding prodal podíl v automobilce PSA

Hlavní francouzská státní holdingová agentura Agence des Participations de l'État (APE) prodala 12,7 % v automobilce...
Auta Francie
včera v 19:23

Francouzská společnost Total plánuje obří investici v USA

Francouzská energetická společnost Total plánuje v Texasu zprovoznit dva petrochemické projekty, které by se staly...
Ropa Evropské akcie Francie
včera v 19:07

EDF dostala první souhlas k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley

Britský úřad pro jadernou regulaci (ONR) udělil francouzské energetické společnosti EDF první souhlas se zahájením...
Spojené království Jaderná energetika Energetika
CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD
včera v 19:00

CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD

Americký investor Bill Gross se dohodl na podmínkách urovnání žaloby na investiční společnost Pimco, jejímž je...
Bill Gross Investiční guru
Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
včera v 18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
včera v 17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
včera v 15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
včera v 15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
včera v 15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
včera v 14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
včera v 14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice