Které alternativní investice letos ozdobí vaše portfolio? Bitcoin, půda i zlato mohou mít smysl, záleží na cílech investora
|

Které alternativní investice letos ozdobí vaše portfolio? Bitcoin, půda i zlato mohou mít smysl, záleží na cílech investora

Správné investiční portfolio neobsahuje pouze akcie, dluhopisy a hotovost. Mělo by zahrnovat také alternativní investice, jako jsou reality, komodity, umělecké předměty a další. Závěr lednového Investičního fóra patřil právě alternativám.

Zlato Investiční alternativy Pozemky a půda Bitcoin Výhled na rok 2014

Diskutující:

Jiří Jaklín (Český půdní fond)

Roman Pilíšek (hlavní ekonom společnosti ZLATÉ REZERVY)

Karel Minx (provozovatel Bitcash.cz)

Proč teď koupit půdu, zlato nebo bitcoin?

Pilíšek: Zlato prodělalo v minulém roce těžké období, dostalo se velmi nízko, v podstatě na těžební náklady některých společností. Vzhledem ke své ceně je dobrou pojistkou.

Jaklín: Částečně je vlastně na nákup půdy trochu pozdě, ale ještě ne úplně.

Minx: Bitcoin se dostává do sféry, kde se o něj zajímají i netechničtí investoři, ale stále ještě jsou to převážně média, která nesou hlavní vlnu, a přitom jen kloužou po povrchu a nedostala se ještě do hloubky, takže tam je určitě potenciál k růstu. Trochu se obávám, že bitcoin minimálně v několika příštích letech se bude pohybovat v bublině, bude to nejspíše velká houpačka. Včera byla cena nad 1 000 dolarů, dnes je 850, dochází tam k poměrně velkým a rychlým korekcím. Držel bych ho tři roky i déle.

Pilíšek: Musíte si dát otázku: Akcie padají, mám hotovost, kam s ní? Do amerických dluhopisů? My máme za to, že peníze potečou do zlata, protože to se děje, když se na trzích děje něco nepříjemného. Zlato má navíc tu vlastnost, že se dokáže mezinárodně pohybovat, například Čína nakoupila za rok polovinu světové produkce. Dno ceny zlata bylo testováno 31. prosince a podle nás dojde ke konsolidaci.

Jaklín: Dnes se půda prodává řádově kolem 100 000 za hektar, během osmi let se to podle nás zdvojnásobí.

Minx: Bitcoin je extrémně riziková investice, je pro ty, kteří chtějí riskovat, a pokud máte třeba 10 % alokováno na riziková aktiva, pak z těch 10 % to záleží čistě na preferenci, můžete tam mít 1 % i více. Ale riskujete, že ztratíte. Já se snažím držet toho, abych měl maximálně 10 % rizikových aktiv a průběžně vybírám zisky. Není to však celých 10 % v bitcoinu.

Jaklín: Doporučil bych 10, 20 nebo 30 % půdy v portfoliu, u mě je to mnohem více, ale já se tomu věnuju poměrně dost už roky. Půda má výhodu i nevýhodu v tom, že je extrémně heterogenní, Čechy mají zhruba 4 miliony hektarů půdy, v průměru se prodává 0,5 hektaru, tedy 8 milionů kousků k prodeji.

Pilíšek: Zlato by v portfoliu mohlo zaujímat 10 až 20 %, během krizí třeba až 50 %, je to taková životní pojistka. Investujeme do zlata, stříbra a těžařů, kteří jsou poměrně dost podhodnocení.

Minx: To, že tady bylo něco tisíce let (zlato), neznamená, že to má hodnotu. Zlato se z 1 až 2 % používá na technologie, samozřejmě se používá i na šperky, ale to podle mého není něco, čím se jistíte. Když bude válka, nikdo nebude chtít šperky, spíše olovo a potraviny, proto jsem vůči zlatu skeptický.

Pilíšek: Hypoteticky si představme, že technologie jdou dopředu. Je možné, že se objeví instituce, která dokáže vyprodukovat technologicky 50 % produkce, a pak je možné měnit pravidla, což může vést k tomu, že bitcoin nebude schopen poskytovat jistotu. Podle nás bude zlato hrát opět klíčovou úlohu při konstrukci nového světového finančního systému.

Jaklín: Zlatu nerozumím, bitcoinu už vůbec ne, vždycky jsem se držel nemovitostí. Já zemědělcům zajišťuji výkupy půdy, k tomu jsme založili takový minifond. Pokud tedy chce někdo nakupovat půdu, můžu doporučit takový způsob. Pokud chcete nakupovat sami, vezměte auto, objeďte katastry a zjistěte si, kdo nabízí pozemek. Jedním rizikem může být to, že řada zemědělských družstev lidem v minulosti vnutila nájemné na pět, deset let, takže se může stát, že koupíte pozemek a objeví se někdo s papírem o nájmu. Druhé riziko je kvalita půdy (to by správně mělo být na prvním místě), existují proto určité odhadní ceny, podle kterých by se měli zemědělci orientovat. Další problém je roztříštěnost pozemků - 90 % pozemků nemá vlastní přístup, jsou to malé pruhy. Koupit tady kousek a támhle kousek není správná strategie, chce to brát v úvahu lokalitu.

Pilíšek: U nákupu fyzického zlata moc rizik není. Pokud si klient přečte, jaké má zlato náležitosti, a navštíví odborníka, který má kamennou pobočku, nemůže se příliš splést. Když je cena, za kterou je ochoten prodejce prodat, výrazně nízká, pak je možné, že ho sehnal za nějakých podivných okolností.

Minx: Existuje celá skupina rizik kolem bitcoinu - volatilita (měřeno poměrem ke zlatu je zhruba pětinásobná), kreditní riziko (neexistují regulace, které by omezovaly nakládání burz s prostředky klientů), likvidita (trh je mělký a toky malé, pokud dojde ke značnému propadu, pozici nedokážete uzavřít), chybí regulace ze strany států. Nejdůležitějším rizikem je samozřejmě potenciální selhání celého systému.

Bitcoin

Minx: Kreditní riziko existuje vždy, ale dá se nakupovat na bezpečnějších burzách. Je lepší se o bitcoinu nejdříve něco dozvědět a sledovat aktuální informace.

Minx: Nevnímám bitcoin jako měnu, ta by měla mít více znaků, například možnost uložení a prostředek směny. Bitcoin naplňuje v současnosti jen tu druhou. Jako uchovatel hodnoty však má v současnosti bitcoin v podstatě jen rizika. Vzhledem k tomu, že bitcoin není regulován, existovala GLBSE (Global Bitcoin Stock Exchange), burza na internetu, kde jste si mohli udělat IPO a prodávat akcie projektu, který nebyl nijak kontrolován ani auditován, ale zprostředkovatel od tohoto projektu nakonec odstoupil. Ale pokusy o to jsou.

Jaklín: Církevní restituce na půdu vliv mít podle mě nebudou. Církev podle mého názoru půdu prodávat nebude, spíše bude chtít výhodné nájmy.

Minx: Bitcoin je především transakční síť a může výrazně těžit z e-commerce obchodů.

Pilíšek: Pointa zlata je v tom, že získává, když všichni ostatní ztrácejí. Navíc nenese riziko protistrany, držíte ho v rukou a máte reálně bohatství u sebe.

Bude rok 2014 červený (špatný), nebo zelený (dobrý)?

Jaklín: V půdě určitě zelená.

Pilíšek: Pro zlato zelenou.

Minx: Přibývá firem, které bitcoin přijímají, takže tam vidím zelenou, takovou oranžovou by mohly představovat státy, které budou chtít bitcoin regulovat, ale v Evropě bych pro něj viděl zelenou.

Poslední blok Investičního fóra končí.

To nejpodstatnější z celého Investičního fóra najdete i na Twitteru Investičního webu.

Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý…
včera v 22:00

Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý do plusu, index S&P 500 uzavřel na novém rekordu

Silné firemní výsledky, oslabování dolaru a růst cen ropy pomohly americkým akciím k úternímu růstu. Indexy S&P 500 a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
včera v 18:31

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
včera v 18:15

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
včera v 17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
včera v 17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
včera v 16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
včera v 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
včera v 15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
včera v 14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
včera v 14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
včera v 14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
včera v 14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
včera v 13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna