Portfolio na rok 2014: Propad zlata končí, v Praze zajímavé KB a Erste, v rámci sektorů zajímavé finance nebo IT
|

Portfolio na rok 2014: Propad zlata končí, v Praze zajímavé KB a Erste, v rámci sektorů zajímavé finance nebo IT

Třetí blok lednového Investičního fóra v Praze věnovaný nastavení investičního portfolia na rok 2014 v on-line reportáži.

Investiční portfolio Alokace investic Výhled na rok 2014

Diskutující:

Ján Hájek (portfoliomanažer Top Stocks ISČS)

Petr Podolka (investiční ředitel ING IM)

Boris Tomčiak (manažer oddělení asset managementu, Colosseum)

Jaký byl rok 2013 jedním slovem?

Podolka: Nad očekávání.

Hájek: Dobrý.

Tomčiak: Obohacující.

Co vás v roce 2013 překvapilo?

Podolka: Výnosy desetiletých státních dluhopisů české republiky.

Hájek: To, že rok byl klidný, bez větších korekcí.

Tomčiak: Rozhodnutí ČNB intervenovat, byť si nemyslím, že tento krok byl úplně nutný.

Jak vidíte rok 2014?

Tomčiak: Minulý rok byl pro akcie velmi dobrý. Rok 2014 bude náročnější, už to nebude "co koupíte, to jde nahoru", bude potřeba selektovat. Bude nutné vybírat nejen sektory, jak řekl pan Michl, ale přímo i tituly.

Hájek: Moje portfolio v roce 2013 nebylo jen o tom, že by všechno šlo nahoru. Ale je pravda, že takové ty lehké impulzy se vyčerpaly. Tak snadné už to nebude.

Podolka: I dnes dává smysl investovat do dluhopisů, byť bude potřeba více selektovat. Pozitivní makroekonomický vývoj bude mít pozitivní vliv na rizikové marže. U německých a amerických dluhopisů vidíme mírně negativní trend, výnosy rostou, na druhou stranu pozitivní vývoj naznačují dluhopisy periferních zemí a dluhopisy s vysokým výnosem.

Tomčiak: Používat P/E samostatně je nesmysl. Ukazuje jen na velmi malou část výkonnosti firmy, investoři by měli sledovat více faktorů, mimo jiné třeba i to, jak firma generuje tržby a zisk. Americké akcie podle mého názoru jsou trochu dražší, ale nejsou předražené, rozhodně jejich cena neznamená, že nemůžou ještě o nějakých 15 % vzrůst. Ale levné nejsou.

Hájek: Pokud společnosti budou růst rychleji než průměr. Trhy se však nepohybují tak, jak by si všichni přáli.

Podolka: Pokud jde o Komerční banku a Erste, jsme na finanční akcie obecně pozitivní, proto jsme lehce pozitivní i na tyto dva tituly. Ve větší míře se to týká Erste, která obchoduje na prostoru celého regionu. Podobně jsme pozitivní na VIG. ČEZ v podstatě kopíruje ceny elektřiny, závisí na jejich vývoji, ale nečekáme žádný dramatický obrat v cenách komodit ani energií. Z pohledu toho, co má ČEZ pro roky 2014 a 2015 zajištěné, nevidíme žádný prudký růst, ale je na tom solidně. Obecně jsme negativní na telekomunikační sektor, co se týče Telefóniky C.R., je tam dost nejistot, takže jsme spíše opatrní.

Hájek: Spotřebitelský, zdravotnický a technologický - tyto tři sektory stále zaujímají zhruba 95 % mého portfolia. Spotřebitelské zbytné produkty, které byly v minulých letech dobře prodávané, se v loňském roce příliš neprodávaly, protože lidé, kteří v pokrizových letech nenakupovali auta a domy, nakupovali drobnější věci. Tento trend se loni mírně obrátil.

Tomčiak: Zlato dostalo minulý rok za uši, stejně jako stříbro a například kukuřice. Podle našeho názoru je cena zlata i dalších kovů, například mědi, dost nízko a myslíme si, že cena začne vytvářet dno a ve druhé polovině roku 2014 by mohla začít stoupat. Těžební společnosti produkují již blízko produkčním nákladům, stále sice mají ještě zisk, ale kdyby mělo zlato ještě zlevnit, společnosti by mohly být donuceny začít zavírat některé doly. Ale spotřeba zlata roste a v příštích deseti letech ještě dále poroste.

Podolka: Na NWR jsme lehce negativní. Hedging ohledně cen uhlí, na rozdíl od ČEZ a elektřiny, není tak jednoduchý. Nemyslíme si, že by cena uhlí dosáhla dna, takže výhled na ni není dobrý.

Tomčiak: Dynamický investor musí počítat s tím, že může mít v letošním roce záporný výnos, měl by investovat do akcií, do dluhopisů firem s nízkým ratingem, ale neměl by zapomínat na bezpečnost - z 20 nebo 30 % by v portfoliu měl mít nemovitosti, komodity nebo krátkodobé dluhopisy.

Tomčiak: Naše obchodování je aktivnější a snaží se klientům vydělat peníze na růstu i poklesu, ne tak, že si klient koupí fond a čeká. Rizikovost je vyšší, stejně jako částky na vstup (minimálně 200 tisíc korun). Máme několik strategií, z nichž je možné si vybrat - obchodování s opcemi, s futures a podobně. Ale pokud chcete vysoký výnos, musíte počítat s vysokým rizikem.

Hájek: My, Investiční společnost České spořitelny, moc novinek nemáme - svoji strukturu jsme již postavili a přijít s něčím inovativním je složité, ani aktiva nevznikají každý den.

Podolka: Z naší nabídky bych doporučil smíšené portfolio Patrimonial, stojí za zmínku, protože jeho záběr je poměrně široký.

Jedním slovem, jaký bude rok 2014?

Tomčiak: Náročnější.

Hájek: Bude těžší se prosadit.

Podolka: Dobrý.

Tomčiak: V roce 2012 byla neúroda kukuřice ve Spojených státech a cena letěla nahoru. Farmáři reagovali osázením větších ploch, což mělo za následek propad ceny kukuřice. Pokud opět sníží osázenou plochu, ceny by mohly minimálně přestat klesat. Bude se zvyšovat export komodit z Austrálie do Číny. Věříme i růstu cen kovů, což by bylo pro australský dolar také příznivé.

Hájek: Z technologií jsou Google, Facebook a Apple ty zajímavější. Pomalu končí počítačová éra a začíná éra "mobilního internetu" a Google, Apple a Facebook se na této vlně vezou. Myslím si, že Apple je velmi dobrý hráč tohoto trendu. Míra očekávání ceny Googlu je podle mě příliš optimistická. Co se týče Facebooku, má nejspíše dobrou budoucnost. Tak jako dnes otevřeme počítač a první, co vidíme, jsou Windows, další generace se takto budou přihlašovat hned na sociální síť, pravděpodobně Facebook - je však otázka, zda tento potenciál dokáže monetizovat. Twitter je podle mě dobrý v tom, že umožňuje uživatelům vytvořit si vlastní noviny - sledujete lidi, které chcete. A v tom tkví jeho problém - nevím, jak se uživatelé vyrovnají s tím, že jim tam Twitter najednou nasází reklamu.

Podolka: Volatilita na CME bude pokračovat. Dneska může stát 70 Kč, za týden 120 Kč, my tomu říkáme, že je to taková "jízda na tygrovi".

Tomčiak: Produkce kávy je vysoká, spotřeba také roste. Káva na rozdíl od kukuřice není jednoroční plodina, roste v delším cyklu, a bude se u ní proto utvářet dno. Pokud bude horší počasí, může cena vzrůst, ale jiný faktor pro růst cen kávy v současnosti není.

Podolka: Jsme poměrně optimističtí ohledně rizikových aktiv - preferujeme akcie před dluhopisy. Vidíme příležitosti hlavně v Japonsku a Evropě, na Ameriku jsme neutrální a na mladé trhy jsme lehce negativní. Sektorově preferujeme cyklické sektory, IT, finanční sektor a podobně, jsme spíše negativní na síťová odvětví a telekomunikace. Pokud se podíváme na dluhopisy, čekáme výnosy na bezpečných trzích spíše vyšší, tedy negativní, místo toto preferujeme high yield dluhopisy, případně i dluhopisy periferií (Itálie, Španělsko, Slovinsko).

Třetí blok končí.

To nejpodstatnější z celého Investičního fóra najdete i na Twitteru Investičního webu.

před 33 minutami

Zrychlené přijetí zákona o elektronických komunikacích podporuje i ANO

Čtvrteční Právo uvádí, že zrychlené přijetí zákona o elektronické komunikaci podporuje i ministr financí a šéf hnutí...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Regulace
před 39 minutami

O2 Czech Republic získá od slovenské dcery dividendu 1,1 miliardy korun

Společnost O2 Slovakia, dceřiná firma tuzemského mobilního operátora O2 Czech Republic, do ČR pošle dividendu za...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
před 41 minutami

Nálada německých spotřebitelů kvůli inflaci nečekaně klesla

Nálada německých spotřebitelů nečekaně sestoupila na nejnižší úroveň za pět měsíců. Pokles spotřebitelské důvěry je...
Německo Spotřebitelská důvěra
Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %
před hodinou

Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %

Analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank zvýšil doporučení na akcie petrochemického holdingu Unipetrol na "kupovat"...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly v očekávání, jak se Kongres postaví k Trumpovi
před hodinou

Asijské akcie ve čtvrtek stoupaly v očekávání, jak se Kongres postaví k Trumpovi

Většina asijských akciových trhů skončola ve čtvrtek v kladném pásmu, když investoři především vyčkávali, jak dopdne...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:57

China Mobile má vyšší tržby i zisk, po letech zvýší i dividendu

Největší čínský telekomunikační operátor China Mobile loni mírně zvýšil zisk a vyšší má i tržby. Podnik také ve...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ranní analytická poznámka (23. března): Neklid na trhu vydržel jeden den
09:53

Ranní analytická poznámka (23. března): Neklid na trhu vydržel jeden den

Napětí na akciových trzích nemělo dlouhého trvání. Již ve středu se americké akciové indexy dokázaly vyšplhat zpět do...
Americké akcie Jan Šumbera Analytici ČS
Bulharsko může vykoupit podíly skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech
09:40

Bulharsko může vykoupit podíly skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech

Bulharsko může vykoupit podíly české energetické skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech, pokud socialisté...
ČEZ Energetika Bulharsko
Textilka Pegas Nonwovens zvýšila loni zisk EBITDA o 5,3 % na 46,7 milionu EUR, čistý zisk ale výrazně klesl. Firma navrhuje za loňský rok dividendu 1,3 EUR na akcii
08:15

Textilka Pegas Nonwovens zvýšila loni zisk EBITDA o 5,3 % na 46,7 milionu EUR, čistý zisk ale výrazně klesl. Firma navrhuje za loňský rok dividendu 1,3 EUR na akcii

Pegas Nonwovens, přední evropský výrobce netkaných textilií, dosáhl na základě neauditovaných výsledků v roce 2016...
Pegas Nonwovens Akcie ČR Výsledková sezóna
Pojišťovnická skupina VIG loni dosáhla zisku před zdaněním 406,7 milionu eur, navrhne výplatu dividendy 0,8 eura na akcii
08:15

Pojišťovnická skupina VIG loni dosáhla zisku před zdaněním 406,7 milionu eur, navrhne výplatu dividendy 0,8 eura na akcii

Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group za loňský rok vykázala zisk před zdaněním 406,7 milionu eur....
Vienna Insurance Group Vienna Insurance Group (Vídeň) Akcie ČR
07:42

Rozvojová banka AIIB přijala 13 nových členských zemí

Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) schválila vstup 13 nových členských zemí, jednou z nich je i...
Asijská ekonomika Emerging Markets Infrastruktura
01:54

Čínská ZTE přiznala nelegální zasílání zboží z USA do Íránu

Čínský výrobce telekomunikačního zařízení ZTE přiznal před soudem v Texasu vinu, že nelegálně zasílal zboží a...
Čína Spojené státy americké (USA) Írán
Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii
včera v 21:30

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii

Americké akcie ve středu převážně zpevnily. Index Dow sice skončil již popáté v řadě v červených číslech, jeho...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:29

EU prý formálně vetuje fúzi LSE a Deutsche Börse

Evropská komise již brzy zamítne navrhované spojení burzovních společností Deutsche Börse a London Stock Exchange ...
Evropské akcie Fúze a akvizice Regulace
včera v 20:20

Kanadská Enbridge propustí šest procent zaměstnanců

Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge propustí asi tisíc zaměstnanců, což představuje šest...
Kanada Ropa Zemní plyn
včera v 20:17

Reuters: Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejce Souq.com....
Americké akcie Fúze a akvizice Internet
včera v 19:52

Až 32 % lidí v subsaharské Africe nemá přístup k pitné vodě

Až 32 %obyvatel subsaharské Afriky nemá přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě. U příležitosti středečního...
Voda Afrika
Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila
včera v 18:00

Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila

Evropské akcie v polovině pracovního týdne prohloubily ztrátu z úterní seance. Trhy dolů táhnou obavy z dalších kroků...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování