Bill Gross chce obhájit korunu dluhopisového krále o (poněkud menší) dům dál
|

Bill Gross chce obhájit korunu dluhopisového krále o (poněkud menší) dům dál

Bill Gross po bouřlivém odchodu ze společnosti PIMCO, kterou spoluzakládal v roce 1971 a z níž vybudoval jednu z největších dluhopisových investičních společností na světě, usedá za pracovní stůl v nové kanceláři v kalifornské Newport Beach. Jako bývalý příslušník amerického námořnictva nedá dopustit na rituály, a proto nechybí jeho oblíbená káva ze Starbucks a sendvič s arašídovým máslem. V rozhovoru pro InvestmentNews prozrazuje, že se cítí stále plný síly na to, aby dostal na kolena každého konkurenta, který se mu postaví do cesty.

Státní dluhopisy Investiční guru Bill Gross Firemní dluhopisy Nejbohatší investoři a byznysmeni

Jeho soutěživá nátura je snad ještě silnější než v minulosti, a to navzdory pokročilejšímu věku. I ve svých 70 letech se dluhopisový guru chystá hrát první ligu. "Je fajn sedět doma, starat se o portfolio a pozorovat, jak roste a vyděláváte peníze," říká Gross. "Není to ale nic proti tomu porazit všechny firmy na světě a stát se jedničkou." Svou posedlost zdolávat rivaly označuje jako "konstruktivní obsesi". "Znáte to přísloví o vůni růží a chytání motýlů," pokračuje. "Trhy jsou mí motýli i mé růže. Když jdu v pondělí do práce, cítím jejich vůni."

Odchod z PIMCO neznamená důchod

Označit Grossovou cestu z PIMCO do Janus Capital za bouřlivou je slabé slovo. V posledním roce už bylo patrné pnutí mezi Grossem a managementem 2bilionové investiční společnosti ohledně směřování firmy. V lednu výkonný ředitel a Grossův "následník" v PIMCO Mohamed El-Erian náhle oznámil, že se chystá v březnu firmu opustit. Spekulovalo se, že mezi dvěma nejvlivnějšími muži firmy začaly eskalovat spory.

Když El-Erian odešel, PIMCO rozdrobilo management, když jmenovalo šest zástupců investičních ředitelů. Grossova investiční výkonnost nadále zaostávala za konkurenty a investoři začali z fondu vyvádět peníze.

V určité chvíli začal Gross jednat s některými z konkurenčních firem ohledně možného přestupu. Údajně kromě jednání s Janus Capital vedl rozhovory se šéfem DoubleLine Capital Jeffreyem Gundlachem.

Drama vyvrcholilo ve čtvrtek 25. září, kdy Gross zvedl telefon a zeptal se Richarda Weila z Janusu, zda o něj má stále ještě zájem. Následující den už byl Gross jeho.

"Pleskl jsem se přes tváře, polil ledovou vodou a řekl si, že život jde dál. Stárnu, instituce se mění, zkrátka skvělá příležitost pro nový start," prohlašuje Gross. Má rád rutinu, s PIMCO to už ale prý v poslední době nebylo možné.

"Bylo to velmi rychlé rozhodnutí, protože události v PIMCO nabraly rychlý spád. Ten příběh znáte, nechci ho rozebírat," zdůvodnil stručně Gross svůj náhlý odchod z firmy, kterou spoluzakládal. Mimochodem, rozebírat ho nechtěl nikdo jiný z firmy. Mluvčí na žádosti o komentář nezareagoval.

Tržní pozorovatelé byli vývojem událostí zmateni, ne-li šokováni. "Působilo to, jako by opustil suverénní, jistou pozici ve vedení své firmy a poslední rok a půl se stahoval do ústraní," uvedl Jeff Tjornehoj, šéf analýz amerického trhu v Lipper.

"V branži, kde legendy neodcházejí, je Gross nejspíše jednou z těch nejodolnějších," tvrdí John Bogle, který podobně jako Gross v 70. letech zakládal investiční firmu. "Ukvapené soudy jsou v investičním světě největší chybou."

Gross bude nově působit v užším kruhu spolupracovníků. Weil, šéf Janus Capital, ale odmítl jakkoli Grossovo poslání ve firmě komentovat. Sám Gross vidí výhodu v přechodu do Janusu hlavně v tom, že řízení strategií v menším fondu bude snazší. "S menším množstvím peněz můžete pohybovat hbitěji než s větším balíkem. Nehraje takovou roli, že je Janus menší, spíše jde o to, že zde budou peníze z pohledu strategií mnohem snáze řiditelné."

Díky přílivu nových investorů dostal Gross na starost zhruba 100milionový fond Janus Global Unconstrained Bond Fund. Jeho tým by měl mít pět až šest členů včetně tradera a úvěrového analytika a dalšího portfoliomanažera.

Hnát se do Grossova nového fondu, nebo zatím ne?

Sumit Desai, analytik z Morningstar, by byl ohledně investování do nového Grossova fondu opatrný. "Možná dává smysl vysledovat, o jaké strategie jde, jaké zdroje Gross má, zkrátka ujistit se, že je vše, jak má být, než fondu svěříte větší obnos. Je to velký rozdíl od zdrojů a podpory, kterou měl Gross v PIMCO."

Dosud Grossova investiční rozhodnutí ve vlajkové lodi PIMCO Total Return Fund určoval Barclays Capital Aggregate Bond Index. Nyní Gross tvrdí, že se chystá více investovat do státních dluhopisů, rizikovějších dluhopisových instrumentů s vyššími výnosy a do měn. Dokonce prý bude schopen podstupovat i malé množství akciového rizika.

"Nevěřím, že to bude velký rozdíl, protože očekávání rizika a výnosu ze strany investorské základny jsou stejná," tvrdí. "Znamená to menší důraz na duraci neboli dobu do splatnosti dluhopisu oproti ostatním aspektům výnosu, jako jsou úvěrové a měnové riziko a riziko volatility."

Kam zamíří kapitál odtékající z PIMCO?

Přivést aktiva do Janusu bude mnohem těžší, než je odlákat z PIMCO. Total Return Fund v září zažil 23,5miliardový "výplach", což je rekordní úbytek za měsíc. Jeden z on-line průzkumů ukázal, že polovina investičních poradců s klienty zainvestovanými v PIMCO zvažuje vyvedení peněžních prostředků mimo něj. Nicméně pouze 16 % přemýšlí o jejich přesunu do Janus Capital.

"Musím zdvojnásobit či ztrojnásobit množství toho, co o víkendech přečtu, abych se ujistil, že se má 70letá mysl nezměnila na 80letou mysl polosenilního starce," vtipkuje dluhopisový král, jehož odkaz byl v posledních letech poskvrněn neuspokojivou výkonností fondu a s ní spojenými pochybnostmi o kvalitě jeho manažerském stylu.

Gross se hájí a zdůrazňuje, že jeho historii úspěchů nevymazal jeden špatný rok, a doplňuje, že je nyní často nespravedlivě vyobrazován jako nějaký "angry bird" místo racionálně uvažující bytosti. "Můj epitaf bude vždy zahrnovat něco týkající se posledních 12 měsíců, což je mrzuté. Doufám ale, že jsem správnou volbou pro Janus a Janus pro mě."

Zdroj: InvestmentNews.com
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice