Burzovní kalendář (3. 11. - 7. 11. 2014)
|

Burzovní kalendář (3. 11. - 7. 11. 2014)

Zasedání ECB a Bank of England týden poté, co Fed ukončil kvantitativní uvolňování a Bank of Japan jeho objem navýšila. Indexy nákupních manažerů a data z amerického trhu práce. Americké volby, ve kterých se čeká posílení většiny republikánů ve Sněmovně reprezentantů. Pokračující výsledková sezóna v USA, Evropě i na pražské burze. Investoři budou mít zkraje listopadu zkrátka napilno.

Investiční a ekonomický výhled

USA

Akciové indexy v celém světě v pátek výrazně zpevnily díky tomu, že japonská centrální banka navýšila program odkupu aktiv na více než 700 miliard USD ročně (80 bilionů jenů). Říjen tak nakonec na burzách nebyl nijak hrozivý, americké akcie naopak v pátek posunuly svá historická zavírací maxima. Index Dow přidal v pátek 1,13 % na 17 390,52 bodu, což je nové zavírací maximum. Za celý týden posílil o 3,43 % (nejvíce od ledna 2013), během října narostl o 1,98 %. Širší index S&P 500 v pátek zpevnil o 1,17 % na 2 018,05 bodu. Za celý týden to znamenalo nárůst o 3,25 %, v říjnu se jeho hodnota zvýšila o 2,29 %. Technologický index Nasdaq Composite v pátek posílil o 1,41 % na 4 630,74 bodu, což za celý týden vyústilo v růst o 2,69 % a za říjen o 3,02 %. Index volatility VIX v pátek spadl o další asi 3 % na 14,03 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA v pátek vzrostl o 3 bazické body na 2,33 %, na konci září byl o 15 bodů výše.

"Strmý růst cen akcií v posledních dvou týdnech neurčil zřetelně úroveň podpory. Na opačné straně je nejbližší rezistence na historických maximech (intradenně o bod výše), dále by index po zhruba šesti týdnech opět putoval neprozkoumaným územím," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Krátkodobý výhled je býčí, prudký růst z posledních dnů ale může prakticky kdykoli vystřídat rychlá, krátkodobá korekce. Trh ale vstupuje do pro akcie historicky nejpříznivějšího kvartálu (listopad-leden). Tento měsíc se můžeme těšit na Black Friday, tedy slevovou nákupní horečku v maloobchodech, a také na Den díkůvzdání."

"Velká část obav, které stály za výprodejem v první polovině října, se nenaplnila, respektive se ukázala jako neopodstatněná. Výnosy z dluhopisů navíc klesly, což je o důvod více sázet na akcie," uvedl David Kelly, hlavní stratég JPMorgan Funds. "Za poslední dva týdny vedle pátečního překvapení od Bank of Japan nejvíce pomáhají výsledky firem. 75 % společností překonává odhady na úrovni zisku, což je nejvíce od roku 2010. Vzpruhou je i silný růst amerického HDP (o 3,5 % ve třetím kvartálu, především díky armádním výdajům, čekal se růst jen o 3 %)."

Japonská centrální banka se rozhodla rozšířit svůj rozsáhlý program nákupu dluhopisů a dalších aktiv na 80 bilionů jenů ročně z dosavadních 60-70 bilionů. Chce tak podpořit domácí ekonomiku, která se po letošním zvýšení prodejní daně nezotavuje tak rychle, jak se očekávalo. Nečekané rozhodnutí japonské centrální banky přišlo jen dva dny poté, co americká centrální banka svůj program nákupu dluhopisů ukončila. Analytici spekulují, že by rozhodnutí japonské centrální banky mohlo přimět k podobnému kroku rovněž Evropskou centrální banku. Ta zasedá ve čtvrtek 6. listopadu.

Vedle pokračující výsledkové sezóny (AIG, Herbalife, Motorola Solutions, Burger King, TripAdvisor, Time Warner, News Corp, Tesla Motors, Walt Disney) budou trh zajímat zasedání centrálních bank v Evropě, domácí makrodata a parlamentní volby.

V čem je letošní americká výsledková sezóna výjimečná? V reakcích trhu
Ve Spojených státech oznámilo výsledky do konce uplynulého týdne asi 1 500 veřejně obchodovaných firem. Akcie firmy po oznámení výsledků hospodaření přitom v následující obchodní seanci v průměru posílily o 0,99 %, což je nejvíce od začátku roku 2009.

V pondělí se bude trh soustředit především na indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM), u nichž se čeká mírné zpomalení stále silného růstu. V úterý se čeká oznámení zhruba stagnace obchodní bilance a nepatrný meziměsíční nárůst objemu průmyslových objednávek. Ve středu vedle pravidelných zpráv o zásobách ropy a počtu hypoték bude investory zajímat "ochutnávka" dat z trhu práce v podobě zprávy ADP. Důležité budou také indexy nákupních manažerů ve službách (Markit, ISM). Ve čtvrtek se čeká oznámení opět méně než 300 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

V pátek pak trh bude netrpělivě vyhlížet data z amerického trhu práce za říjen. Čeká se stagnace míry nezaměstnanosti na 6letém minimu 5,9 % a zhruba 230 tisíc nových pracovních míst jak mimo zemědělství, tak v soukromém sektoru.

Příznivé údaje z americké ekonomiky by i vzhledem probíhající divergenci měnových politik centrálních bank měly podporovat americký dolar, což na burzách tlačí níže ceny komodit jako celku. Ropa pak naráží na dosavadní vysokou produkci a nedostatečnou poptávku, její cena tak v posledních dnech klesla na dlouhodobá minima.

Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle
Klíčová otázka roku 2015 by mohla znít zhruba takto: Podaří se ECB a Bank of Japan převzít žezlo největší "tiskárny peněz" od americké centrální banky?

V úterních parlamentních volbách, takzvaných mid-term elections (podle poloviny prezidentského volebního období) je ve hře všech 435 křesel ve Sněmovně reprezentantů a 36 ze 100 míst v Senátu. Odhady hovoří o navýšení většiny republikánů ve Sněmovně, stačí jim navíc získat 6 křesel v Senátu, aby i tam získali majoritu. Dlouhodobá opozice demokratického prezidenta v parlamentu vedla v uplynulých letech k řadě třenic ve fiskální oblasti (dluhový strop, zastavení činnosti vlády). Wall Street (firmy z investičního a bankovního sektoru) věnovala během kampaně politikům 169 milionů USD, což je nejvíce za několik desetiletí. Podle Center for Responsive Politics šly zhruba dvě třetiny peněz na účty republikánů.

Evropa

Za celý obchodní týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 2,15 % na 6 546,47 bodu, německý DAX zpevnil o 3,77 % na 9 326,87 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,46 % na 4 233,09 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní vzrostl o 2,74 %. V horizontu měsíce nicméně akcie zlevnily. Britský FTSE 100 za celý říjen klesl o 1,46 %, německý DAX oslabil o 1,56 %, francouzský CAC 40 odepsal 4,21 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 klesl o 3,49 %.

Pokračoval trend zhoršujících se ekonomických dat z Německa, naopak pozitivní zprávou je dohoda o zimních dodávkách plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy. Samotné Rusko se snaží bojovat s hrozbou vysoké inflace, jeho centrální banka zvýšila úrokovou sazbu o 150 bodů na 9,5 %. Na Ukrajině se v týdnu živě diskutovalo o složení budoucí vládní koalice, ve volbách vyhrály proevropské strany. Až v neděli 2. listopadu se pak hlasuje ve východních oblastech Ukrajiny, kde situaci kontrolují proruští separatisté. Kyjev a jeho západní spojenci ale toto hlasování, na rozdíl od Moskvy, odmítají jako nezákonné (více na Aktuálně.cz).

V novém týdnu i v Evropě pokračuje výsledková sezóna (Société Générale, BMW, ING, OMV, Adidas). Z makrodat budou důležité indexy nákupních manažerů v průmyslu i ve službách (za celou eurozónu v průmyslu očekáván nepatrný nárůst, ve službách stagnace), německá průmyslová výroba (čeká se meziměsíční nárůst, ale pokračování meziročního poklesu) nebo maloobchodní tržby v eurozóně (odhaduje se nepatrný meziměsíční pokles).

Hlavní slovo si ve čtvrtek vezmou centrální banky. Zatímco od Bank of England se zatím stále nečeká změna politiky (sazba na 0,5 % od roku 2009), k ECB někteří investoři vzhlížejí v očekávání prohloubení podpory ekonomiky. Trh s dluhopisy a inflační očekávání v měnové unii naznačují, že trh stále doufá v relativně brzké spuštění kvantitativního uvolňování založeného na nákupech státních dluhopisů. Zatím banka zahájila program odkupu krytých dluhopisů, v listopadu spustí také odkupy ABS. V úterý ECB oficiálně převezme dohled nad bankovním sektorem v eurozóně.

Co na začátku listopadu na trzích očekává makléř Martin Loos z brokerjetu České spořitelny?

Česká republika

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze posílily o 3,29 %. Největší nárůst ceny zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste Group a největší pokles akcie těžební firmy NWR.

Erste Group zveřejnila ve čtvrtek hospodářské výsledky mírně nad odhady trhu a její akcie za týden zakončily o 13 % silnější. Pro růst ceny akcií Erste bylo více než zveřejněné výsledky důležité to, že banka bez výraznějších problémů prošla zátěžovými testy Evropské centrální banky.

Výsledky za třetí kvartál zveřejnila také mediální společnost CME. Tržby mediální skupiny, která je majitelem TV Nova, vzrostly na 140,1 milionu USD ze 131 milionů před rokem, zaostaly však mírně za odhady 148,4 milionu USD. Firma překvapila pozitivním ziskem OIBDA 2,9 milionu USD, trh čekal jen snížení ztráty z 31,6 milionu na 2,7 milionu USD. CME však prohloubila čistou ztrátu na 52,5 milionu USD (0,38 USD na akcii), čekala se ztráta jen 43,9 milionu USD. Akcie CME za týden přidaly 7 %.

Výsledková sezóna na pražské burze pokračuje i na začátku nového měsíce, konkrétně ve čtvrtek 6. listopadu. Své výsledky tento den zveřejní Komerční banka, Fortuna a Stock Spirits.

Analytici z Erste vidí dobrou šanci na zvýšení výhledu pro dividendový výplatní poměr v případě Komerční banky. "Po lepších výsledcích banky za 2Q2014 a zlepšení výhledu očekáváme růst zisků za celý rok o 0,5 %. Za samotné třetí čtvrtletí čekáme pokles čistého zisku o 2,5 %. Na základě dobré kapitálové přiměřenosti čekáme, že firma zvýší výhled pro výplatní poměr na horní hranicí z očekávaných 60-70 % pro rok 2014," říká analytik z Erste Günter Hohberger.

"Komerční banka by měla ve 3Q2014 vykázat mírný pokles čistého zisku na 3,17 miliardy Kč (-2 % meziročně. Samotná čísla by neměla výrazně překvapit, zásadní budou především komentáře k dividendové politice," souhlasí Milan Vaníček z J&T Banky.

Odhad výsledků za 3Q - KB

Výsledky Fortuny zlepší pokračující růst objemu on-line sázení podpořený dohodou s bwin.party. Do 3Q2014 se navíc počítá i závěr fotbalového šampionátu. Negativně se naopak projeví slabá koruna. Od Fortuny se podle analytika z České spořitelny Václava Kmínka čeká, že minimálně potvrdí celoroční výhled (růst EBITDA o 5 až 10 %), je prý i prostor pro zlepšení.

"Fortuna by měla vykázat 27% nárůst provozního zisku EBITDA na 6,6 milionu EUR. Pokud se naše projekce naplní, očekáváme, že management buď přímo zvýší svůj oficiální výhled na celý rok, nebo alespoň v komentáři naznačí možnost jeho překonání, což by mohlo být pozitivním impulzem pro akcie," doplňuje Vaníček.

Odhad výsledků za 3Q - Fortuna
Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)
Tradičně až na konci října startuje hlavní část výsledkové sezóny za třetí kvartál firem obchodovaných na pražské burze. Co od nich čekají analytici z České spořitelny a kdy jednotlivé firmy své výsledky zveřejní?

V pondělí se koná mimořádná valná hromada společnosti NWR. Vedle volby představenstva se bude schvalovat nová akcionářská struktura.

I v České republice po krátké přestávce vycházejí důležitá makrodata. V pondělí to je index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (čeká se mírné zpomalení růstu), ve středu maloobchodní tržby, ve čtvrtek obchodní bilance a průmyslová a stavební výroba. Ve čtvrtek navíc zasedá ČNB, změna monetární politiky se ale nečeká.

Šnobr (J&T): ČEZ žádné velké akvizice neudělá, akcie může jít přes 700 Kč. Výměna managementu by byla žádoucí
Energetická společnost ČEZ je bezesporu nejzajímavější firmou obchodovanou na pražské burze. Podle experta na energetiku Michala Šnobra z J&T Banky má stále akcionářům co nabídnout, a to nejen ve formě vyšší dividendy. Co si Šnobr myslí o dostavbě jaderných elektráren v ČR, kam se podle něj vydá cena elektřiny a akcií ČEZ, jaká bude dividenda a jak silná je pozice šéfa firmy Daniela Beneše? O tom všem mluvil Šnobr v rozhovoru s editorem Investičního webu Janem Sochorem.

Přehled očekávaných událostí včetně odhadů analytiků najdete na další straně.

Tabulky doporučujeme otevřít v nové kartě nebo okně prohlížeče.

Finanční kalendář na týden od 3. listopadu 2014 Finanční kalendář na týden od 3. listopadu 2014
5 dividendových aristokratů, kterým prudce porostou zisky
Dividendoví aristokraté, tedy firmy, které konstantně vyplácejí a zvyšují dividendy, jsou jistotou a dobrou volbou v době tržních turbulencí, a nejen v ní. Dlouhodobě totiž překonávají trh. Když se k tomu přidá ještě silný růst zisků, máte jako investoři vystaráno.
Čekání na tržní paniku vs. čekání na slevu
S dalším pokračováním býčího trhu, který začal v březnu 2009, se stále častěji mluví o "potřebě korekce". I letos pro ni hovořila řada faktorů, velká část těch z geopolitické mapy. Krátkodobou paniku trh zažil před několika týdny, pokles cen akcií se zastavil na necelých 10 %. Bylo v té době rozumné prodávat akcie? Když to zobecníme, tak nebylo.
Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v říjnu zpomalil
Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v říjnu překvapivě zpomalil. Jeho tempo tak bylo nejslabší za posledních pět měsíců. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnil čínský statistický úřad. Čínské firmy se podle průzkumu potýkají s růstem nákladů a pomalejším přílivem zakázek.
Medvědí trhy se nezjevují jen tak, potřebují tyto dvě podmínky
David Rosenberg, ekonom ze společnosti Gluskin Sheff, se v posledních týdnech nezalekl zvýšené volatility na trzích. Tvrdí, že pro akcie jsou podstatné pouze dvě věci - stav ekonomiky a měnová politika Fedu. Medvědí trhy podle něj navazují například na přísné finanční podmínky, recese, případně obojí. Investoři se proto prý nemusejí bát, pokud jsou LONG - medvěd nezaútočí minimálně do roku 2016.
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
18:31

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
18:15

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
18:00

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna