Burzovní kalendář (3. 11. - 7. 11. 2014)
|

Burzovní kalendář (3. 11. - 7. 11. 2014)

Zasedání ECB a Bank of England týden poté, co Fed ukončil kvantitativní uvolňování a Bank of Japan jeho objem navýšila. Indexy nákupních manažerů a data z amerického trhu práce. Americké volby, ve kterých se čeká posílení většiny republikánů ve Sněmovně reprezentantů. Pokračující výsledková sezóna v USA, Evropě i na pražské burze. Investoři budou mít zkraje listopadu zkrátka napilno.

Investiční a ekonomický výhled

USA

Akciové indexy v celém světě v pátek výrazně zpevnily díky tomu, že japonská centrální banka navýšila program odkupu aktiv na více než 700 miliard USD ročně (80 bilionů jenů). Říjen tak nakonec na burzách nebyl nijak hrozivý, americké akcie naopak v pátek posunuly svá historická zavírací maxima. Index Dow přidal v pátek 1,13 % na 17 390,52 bodu, což je nové zavírací maximum. Za celý týden posílil o 3,43 % (nejvíce od ledna 2013), během října narostl o 1,98 %. Širší index S&P 500 v pátek zpevnil o 1,17 % na 2 018,05 bodu. Za celý týden to znamenalo nárůst o 3,25 %, v říjnu se jeho hodnota zvýšila o 2,29 %. Technologický index Nasdaq Composite v pátek posílil o 1,41 % na 4 630,74 bodu, což za celý týden vyústilo v růst o 2,69 % a za říjen o 3,02 %. Index volatility VIX v pátek spadl o další asi 3 % na 14,03 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA v pátek vzrostl o 3 bazické body na 2,33 %, na konci září byl o 15 bodů výše.

"Strmý růst cen akcií v posledních dvou týdnech neurčil zřetelně úroveň podpory. Na opačné straně je nejbližší rezistence na historických maximech (intradenně o bod výše), dále by index po zhruba šesti týdnech opět putoval neprozkoumaným územím," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Krátkodobý výhled je býčí, prudký růst z posledních dnů ale může prakticky kdykoli vystřídat rychlá, krátkodobá korekce. Trh ale vstupuje do pro akcie historicky nejpříznivějšího kvartálu (listopad-leden). Tento měsíc se můžeme těšit na Black Friday, tedy slevovou nákupní horečku v maloobchodech, a také na Den díkůvzdání."

"Velká část obav, které stály za výprodejem v první polovině října, se nenaplnila, respektive se ukázala jako neopodstatněná. Výnosy z dluhopisů navíc klesly, což je o důvod více sázet na akcie," uvedl David Kelly, hlavní stratég JPMorgan Funds. "Za poslední dva týdny vedle pátečního překvapení od Bank of Japan nejvíce pomáhají výsledky firem. 75 % společností překonává odhady na úrovni zisku, což je nejvíce od roku 2010. Vzpruhou je i silný růst amerického HDP (o 3,5 % ve třetím kvartálu, především díky armádním výdajům, čekal se růst jen o 3 %)."

Japonská centrální banka se rozhodla rozšířit svůj rozsáhlý program nákupu dluhopisů a dalších aktiv na 80 bilionů jenů ročně z dosavadních 60-70 bilionů. Chce tak podpořit domácí ekonomiku, která se po letošním zvýšení prodejní daně nezotavuje tak rychle, jak se očekávalo. Nečekané rozhodnutí japonské centrální banky přišlo jen dva dny poté, co americká centrální banka svůj program nákupu dluhopisů ukončila. Analytici spekulují, že by rozhodnutí japonské centrální banky mohlo přimět k podobnému kroku rovněž Evropskou centrální banku. Ta zasedá ve čtvrtek 6. listopadu.

Vedle pokračující výsledkové sezóny (AIG, Herbalife, Motorola Solutions, Burger King, TripAdvisor, Time Warner, News Corp, Tesla Motors, Walt Disney) budou trh zajímat zasedání centrálních bank v Evropě, domácí makrodata a parlamentní volby.

V čem je letošní americká výsledková sezóna výjimečná? V reakcích trhu
Ve Spojených státech oznámilo výsledky do konce uplynulého týdne asi 1 500…

V pondělí se bude trh soustředit především na indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, ISM), u nichž se čeká mírné zpomalení stále silného růstu. V úterý se čeká oznámení zhruba stagnace obchodní bilance a nepatrný meziměsíční nárůst objemu průmyslových objednávek. Ve středu vedle pravidelných zpráv o zásobách ropy a počtu hypoték bude investory zajímat "ochutnávka" dat z trhu práce v podobě zprávy ADP. Důležité budou také indexy nákupních manažerů ve službách (Markit, ISM). Ve čtvrtek se čeká oznámení opět méně než 300 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

V pátek pak trh bude netrpělivě vyhlížet data z amerického trhu práce za říjen. Čeká se stagnace míry nezaměstnanosti na 6letém minimu 5,9 % a zhruba 230 tisíc nových pracovních míst jak mimo zemědělství, tak v soukromém sektoru.

Příznivé údaje z americké ekonomiky by i vzhledem probíhající divergenci měnových politik centrálních bank měly podporovat americký dolar, což na burzách tlačí níže ceny komodit jako celku. Ropa pak naráží na dosavadní vysokou produkci a nedostatečnou poptávku, její cena tak v posledních dnech klesla na dlouhodobá minima.

Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží,…
Klíčová otázka roku 2015 by mohla znít zhruba takto: Podaří se ECB a Bank of…

V úterních parlamentních volbách, takzvaných mid-term elections (podle poloviny prezidentského volebního období) je ve hře všech 435 křesel ve Sněmovně reprezentantů a 36 ze 100 míst v Senátu. Odhady hovoří o navýšení většiny republikánů ve Sněmovně, stačí jim navíc získat 6 křesel v Senátu, aby i tam získali majoritu. Dlouhodobá opozice demokratického prezidenta v parlamentu vedla v uplynulých letech k řadě třenic ve fiskální oblasti (dluhový strop, zastavení činnosti vlády). Wall Street (firmy z investičního a bankovního sektoru) věnovala během kampaně politikům 169 milionů USD, což je nejvíce za několik desetiletí. Podle Center for Responsive Politics šly zhruba dvě třetiny peněz na účty republikánů.

Evropa

Za celý obchodní týden britský akciový index FTSE 100 posílil o 2,15 % na 6 546,47 bodu, německý DAX zpevnil o 3,77 % na 9 326,87 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,46 % na 4 233,09 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní vzrostl o 2,74 %. V horizontu měsíce nicméně akcie zlevnily. Britský FTSE 100 za celý říjen klesl o 1,46 %, německý DAX oslabil o 1,56 %, francouzský CAC 40 odepsal 4,21 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 klesl o 3,49 %.

Pokračoval trend zhoršujících se ekonomických dat z Německa, naopak pozitivní zprávou je dohoda o zimních dodávkách plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy. Samotné Rusko se snaží bojovat s hrozbou vysoké inflace, jeho centrální banka zvýšila úrokovou sazbu o 150 bodů na 9,5 %. Na Ukrajině se v týdnu živě diskutovalo o složení budoucí vládní koalice, ve volbách vyhrály proevropské strany. Až v neděli 2. listopadu se pak hlasuje ve východních oblastech Ukrajiny, kde situaci kontrolují proruští separatisté. Kyjev a jeho západní spojenci ale toto hlasování, na rozdíl od Moskvy, odmítají jako nezákonné (více na Aktuálně.cz).

V novém týdnu i v Evropě pokračuje výsledková sezóna (Société Générale, BMW, ING, OMV, Adidas). Z makrodat budou důležité indexy nákupních manažerů v průmyslu i ve službách (za celou eurozónu v průmyslu očekáván nepatrný nárůst, ve službách stagnace), německá průmyslová výroba (čeká se meziměsíční nárůst, ale pokračování meziročního poklesu) nebo maloobchodní tržby v eurozóně (odhaduje se nepatrný meziměsíční pokles).

Hlavní slovo si ve čtvrtek vezmou centrální banky. Zatímco od Bank of England se zatím stále nečeká změna politiky (sazba na 0,5 % od roku 2009), k ECB někteří investoři vzhlížejí v očekávání prohloubení podpory ekonomiky. Trh s dluhopisy a inflační očekávání v měnové unii naznačují, že trh stále doufá v relativně brzké spuštění kvantitativního uvolňování založeného na nákupech státních dluhopisů. Zatím banka zahájila program odkupu krytých dluhopisů, v listopadu spustí také odkupy ABS. V úterý ECB oficiálně převezme dohled nad bankovním sektorem v eurozóně.

Co na začátku listopadu na trzích očekává makléř Martin Loos z brokerjetu České spořitelny?

Česká republika

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze posílily o 3,29 %. Největší nárůst ceny zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste Group a největší pokles akcie těžební firmy NWR.

Erste Group zveřejnila ve čtvrtek hospodářské výsledky mírně nad odhady trhu a její akcie za týden zakončily o 13 % silnější. Pro růst ceny akcií Erste bylo více než zveřejněné výsledky důležité to, že banka bez výraznějších problémů prošla zátěžovými testy Evropské centrální banky.

Výsledky za třetí kvartál zveřejnila také mediální společnost CME. Tržby mediální skupiny, která je majitelem TV Nova, vzrostly na 140,1 milionu USD ze 131 milionů před rokem, zaostaly však mírně za odhady 148,4 milionu USD. Firma překvapila pozitivním ziskem OIBDA 2,9 milionu USD, trh čekal jen snížení ztráty z 31,6 milionu na 2,7 milionu USD. CME však prohloubila čistou ztrátu na 52,5 milionu USD (0,38 USD na akcii), čekala se ztráta jen 43,9 milionu USD. Akcie CME za týden přidaly 7 %.

Výsledková sezóna na pražské burze pokračuje i na začátku nového měsíce, konkrétně ve čtvrtek 6. listopadu. Své výsledky tento den zveřejní Komerční banka, Fortuna a Stock Spirits.

Analytici z Erste vidí dobrou šanci na zvýšení výhledu pro dividendový výplatní poměr v případě Komerční banky. "Po lepších výsledcích banky za 2Q2014 a zlepšení výhledu očekáváme růst zisků za celý rok o 0,5 %. Za samotné třetí čtvrtletí čekáme pokles čistého zisku o 2,5 %. Na základě dobré kapitálové přiměřenosti čekáme, že firma zvýší výhled pro výplatní poměr na horní hranicí z očekávaných 60-70 % pro rok 2014," říká analytik z Erste Günter Hohberger.

"Komerční banka by měla ve 3Q2014 vykázat mírný pokles čistého zisku na 3,17 miliardy Kč (-2 % meziročně. Samotná čísla by neměla výrazně překvapit, zásadní budou především komentáře k dividendové politice," souhlasí Milan Vaníček z J&T Banky.

Odhad výsledků za 3Q - KB

Výsledky Fortuny zlepší pokračující růst objemu on-line sázení podpořený dohodou s bwin.party. Do 3Q2014 se navíc počítá i závěr fotbalového šampionátu. Negativně se naopak projeví slabá koruna. Od Fortuny se podle analytika z České spořitelny Václava Kmínka čeká, že minimálně potvrdí celoroční výhled (růst EBITDA o 5 až 10 %), je prý i prostor pro zlepšení.

"Fortuna by měla vykázat 27% nárůst provozního zisku EBITDA na 6,6 milionu EUR. Pokud se naše projekce naplní, očekáváme, že management buď přímo zvýší svůj oficiální výhled na celý rok, nebo alespoň v komentáři naznačí možnost jeho překonání, což by mohlo být pozitivním impulzem pro akcie," doplňuje Vaníček.

Odhad výsledků za 3Q - Fortuna
Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy …
Tradičně až na konci října startuje hlavní část výsledkové sezóny za třetí…

V pondělí se koná mimořádná valná hromada společnosti NWR. Vedle volby představenstva se bude schvalovat nová akcionářská struktura.

I v České republice po krátké přestávce vycházejí důležitá makrodata. V pondělí to je index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (čeká se mírné zpomalení růstu), ve středu maloobchodní tržby, ve čtvrtek obchodní bilance a průmyslová a stavební výroba. Ve čtvrtek navíc zasedá ČNB, změna monetární politiky se ale nečeká.

Šnobr (J&T): ČEZ žádné velké akvizice neudělá, akcie může jít přes…
Energetická společnost ČEZ je bezesporu nejzajímavější firmou obchodovanou na…

Přehled očekávaných událostí včetně odhadů analytiků najdete na další straně.

Tabulky doporučujeme otevřít v nové kartě nebo okně prohlížeče.

Finanční kalendář na týden od 3. listopadu 2014 Finanční kalendář na týden od 3. listopadu 2014
5 dividendových aristokratů, kterým prudce porostou zisky
Dividendoví aristokraté, tedy firmy, které konstantně vyplácejí a zvyšují…
Čekání na tržní paniku vs. čekání na slevu
S dalším pokračováním býčího trhu, který začal v březnu 2009, se stále častěji…
Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v říjnu zpomalil
Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v říjnu překvapivě zpomalil.…
Medvědí trhy se nezjevují jen tak, potřebují tyto dvě podmínky
David Rosenberg, ekonom ze společnosti Gluskin Sheff, se v posledních týdnech…
před hodinou

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
před hodinou

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka 2. bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka 2. bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod
Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL
10:50

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pátek vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Ropa
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu
10:30

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu

Asijským akciovým trhům se v pátek dařilo. Investoři sledovali dění na trhu s ropou a čekali na hlasování o zrušení...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
10:14

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Česká republika Centrální banky
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu
10:05

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu podle předběžných dat stoupla nejvíce od dubna 2011. Index nákupních...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů