Rok 2014 v kostce: Yellenová, Krym, střídání QE stráží a kolaps ropy
|

Rok 2014 v kostce: Yellenová, Krym, střídání QE stráží a kolaps ropy

Magazín Barron's ve svém prosincovém vydání kromě býčího výhledu pro akciové trhy na rok 2015 nabízí i jeden graf, ve kterém shrnuje nejdůležitější světové události roku 2014 s dopady na finanční trhy.

Ropa Fed Světové akcie Kvantitativní uvolňování Světová ekonomika

Ani nám to tak nepřijde, ale Janet Yellenová není ve funkci předsedkyně Federálních rezerv ještě ani rok. Zlepšující se ekonomická data z USA vedle centrální banku během roku k utlumování programu odkupu dluhopisů, který skončil v říjnu. Trvalo ale jen pár hodin, než centrální banka Japonska naopak rozšířila svůj vlastní program kvantitativního uvolňování (QE). Uvidíme, zda si ECB na první pololetí 2015 přichystá svůj nominační QE-moment do grafu hlavních událostí příštího roku.

V únoru Rusko anektovalo Krym, čímž reagovalo mimo jiné na ukrajinský převrat podporovaný Západem, a naplno začala takzvaná ukrajinská krize, která trvá dodnes. Následné sankce uvalené na Rusko a pokles cen ropy napomohl k výraznému zpomalení ekonomiky Ruska a pádu rublu na historické minimum.

Ropa píše nejsilnější tržní příběh posledního kvartálu 2014. Od léta ceny ropy spadly zhruba o polovinu, Barron's v grafu připomíná vrchol ceny ropy WTI. Světový benchmark Brent byl ještě o několik dolarů dražší.

Pro USA a tamní trh nepochybně signifikantní byl odchod Billa Grosse, legendy na trhu s dluhopisy, ze společnosti PIMCO. Americké vládní dluhopisy byly jedním z velkých překvapení roku, když jejich výnosy z 3 % na jeho začátku klesly až do blízkosti 2% hranice. I díky tomu potvrdil svůj neoficiální titul nového dluhopisového krále Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital, který jako jeden z mála pokles výnosu předpověděl.

Rok 2014 - hlavní události
Zdroj: Barron's
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice