Šéf strategie ČEZ Cyrani pro Investiční web: Temelín dostavíme
|

Šéf strategie ČEZ Cyrani pro Investiční web: Temelín dostavíme

Jsem přesvědčen, že Temelín bude dostaven, protože to Česko potřebuje. Otázkou je jen to, kdy přesně k tomu dojde, říká v rozhovoru pro Investiční web člen představenstva a ředitel divize strategie společnosti ČEZ Pavel Cyrani. Podle něj se ceny elektřiny letos pravděpodobně vydají vzhůru.

ČEZ Energetika Akcie ČR Jaderná energetika

Co říkáte na vývoj cen elektřiny na burze v Německu a v ČR? Alan Svoboda, váš obchodní ředitel, nedávno prohlásil, že čeká jejich růst. Souhlasíte s ním?

Vzhledem k tomu, že hlavní složky velkoobchodní ceny elektřiny, jako jsou ceny černého uhlí a emisních povolenek, jsou prakticky na minimu, je pravděpodobnější očekávat opětovný růst ceny elektřiny. Resuscitací systému povolenek se navíc nyní aktivně zabývá i Evropská komise. Proti těmto trendům působí nová kapacita obnovitelných zdrojů, ale její přírůstek také zpomaluje. Vývoj ceny elektřiny tedy bude záviset nejen na hospodářském oživení, ale hlavně na podobě cílů Evropské unie pro rok 2030 a na jednotlivých politikách národních států, které je budou naplňovat.

S jakým růstem ceny elektřiny počítáte?

Když dovolíte, zdržím se komentování našich obchodních předpokladů. Na trhu panuje taková nejistota, že stejně musíme pracovat s různými scénáři.

Trh s emisními povolenkami je stále v krizi. Budou současné kroky EU stačit k jeho zotavení? Může letos díky povolenkám růst cena elektřiny?

Byl schválen takzvaný backloading (odložení vydání části povolenek - pozn. red.), což je určitě dobrá zpráva, ale přišel minimálně o rok později, než měl. Řeší navíc pouze malou část problému. Povolenky totiž z trhu neodstraňuje, pouze přesouvá jejich vydání do oběhu do posledních let obchodování v současném období. K nápravě masivního přebytku způsobeného jednak recesí průmyslu před několika lety, a jednak enormním rozvojem silně dotovaných obnovitelných zdrojů, je tudíž nezbytná hlubší systémová reforma trhu s povolenkami. Ve svých cílech pro klima a energetiku s ní Evropská komise počítá, ale mohla by být ještě pružnější a rychlejší. Zatím se počítá s tím, že nový systém bude fungovat až po roce 2020, takže růst ceny povolenek do té doby by byl založen pouze na víře, že systém nakonec bude funkční.

Dostavba Temelína je jen otázkou času

Jaké šance dáváte dostavbě Temelína? Současná vláda odmítá garantovat výkupní cenu elektřiny. Může být s tímto přístupem rozhodnuto o dostavbě Temelína ještě za této vlády?

Osobně dávám dostavbě Temelína velké šance. Česká energetika nemůže do budoucna výrazněji spoléhat na uhlí, které postupně dojde. I v případě prolomení limitů nebude možné pokrýt předpokládaný budoucí deficit ČR. Část energie ušetříme díky programu úspor, část energie bude jistě pocházet z obnovitelných zdrojů, ale i s ohledem na geografickou polohu ČR a přírodní podmínky to nebude na potřeby ČR stačit. V jádru tak vidíme přirozenou volbu, jak u nás zajistit dlouhodobě stabilní a bezpečné energetické zázemí. Český průmysl má navíc zkušenosti s výrobou pro jaderné elektrárny. Otázkou ovšem zůstává, jak takovou výstavbu finančně i organizačně zabezpečit. V rámci Evropy vidíme řadu modelů, které má smysl prověřit a vyhodnotit.

Kdy by se o dostavbě mělo s konečnou platností rozhodnout? Platí termín přelom let 2014 a 2015, nebo teď není nic jisté?

Evropa prochází v oblasti energetiky obdobím velkých nejistot. Na konci března bude Evropská rada rozhodovat o nových cílech evropské energetiky. Uvidíme, jaký dopad to bude mít i na naši politiku.

Jste ochotni o garantované výkupní ceně diskutovat a spokojit se případně s menší garantovanou cenou než je 80 až 100 EUR/MWh, o kterých se mluvilo?

V tuto chvíli není na stole žádná částka, známe pouze částky ze zahraničí. Současný trh s elektřinou neposkytuje dostatečné signály pro výstavbu nových zdrojů v celé Evropě. Je potřeba investorům zaručit návratnost jejich investice za pomoci podpůrných mechanismů umožňujících výstavbu nových zdrojů. Ty aplikují například Spojené království nebo Turecko, nově i Maďarsko. Cena elektřiny je deformována prudkým nárůstem obnovitelných zdrojů – cena elektřiny pro spotřebitele roste, i když se finanční situace energetických firem dramaticky zhoršuje.

Takzvaný contract for difference (rozdíl mezi předem nastaveným tarifem a tržní cenou elektřiny - pozn. red.) představuje férový model financování takto rozsáhlé stavby jak pro stát, tak pro občany i investora. Je ale potřeba zdůraznit jednu podstatnou věc. Nebavíme se o garancích pro jádro, garance potřebují nyní všechny typy elektráren. A zákazník, bohužel, již nyní platí zmíněnou cenu - za naprostou většinu elektřiny, která je z klasických zdrojů, zaplatí asi polovinu, za zbylých pár procent elektřiny, které jsou z obnovitelných zdrojů, zaplatí druhou polovinu. Nemá to logiku.

Pokud se rozhodnutí o dostavbě Temelína odloží, jaké to bude mít ekonomické dopady na ČEZ?

Krátkodobý dopad na ČEZ nebude významný. Ekonomické dopady nedostatku elektřiny na hospodářství však významné být mohou. Finanční krize po roce 2008 nám dala více času, než jsme očekávali, ale není nekonečný. Doba potřebná pro výstavbu nových bloků vyžaduje přijímat rozhodnutí v předstihu. Asi 7 až 10 let zabere příprava, dalších 7 let realizace stavby.

Dovedete si představit, že by se nakonec Temelín nerozšiřoval? Jak byste potom postupovali?

Jsem přesvědčen, že Temelín bude dostaven, protože to Česko potřebuje. Otázkou je jen to, kdy přesně k tomu dojde.

Kam budou - pokud se odloží dostavba Temelína - směřovat investice ČEZ?

Takto naše volba nestojí. Naše aktuální rozvojové aktivity jsou nezávislé na rozhodnutí o novém jaderném zdroji. Skupina ČEZ v rámci své strategie směřuje rozvoj do oblasti nových služeb s přidanou hodnotou, ať už v oblasti telekomunikací, decentralizované výroby, nebo energetických úspor. Jedná se o projekty, které jsou náročné spíše organizačně než investičně. Snažíme se také hledat dodatečné úspory ve svém fungování, zvyšujeme flexibilitu zdrojů tak, abychom v nové situaci na energetických trzích obstáli. Z investičně náročnějších směrů stále sledujeme vývoj v oblasti obnovitelných zdrojů, ale i zde ohlásily všechny vlády revize těchto systémů, takže vyčkáváme i my. Sledujeme i příležitosti k růstu v oblasti downstreamu, tedy distribuce a prodeje elektřiny, plynu a tepla.

Již dříve jste uvedl, že kdyby se Temelín dostavoval, musela by se omezit výplata dividendy. Je možné, že se zvýší dividenda, pokud by se odložilo rozhodnutí o Temelínu, nebo se nedostavoval vůbec?

Při návrhu výše dividendy vždy vycházíme z dostupného cash flow a atraktivních investičních příležitostí. Prioritní diskuze na toto téma bude nejprve s našimi vlastníky.

Jak v současnosti vypadá vaše strategie v zahraničí, především na Balkáně? Budete se z těchto trhů stahovat?

O prodeji zahraničních aktiv zatím aktivně nejednáme. Zatím jsme se rozhodli vypořádat se s negativními zásahy do fungování společností ze skupiny rozsáhlou revizí nákladů a obhajováním férových podmínek pro všechny investory v těchto zemích. Kolegům ze zahraničí jsme oznámili, že je pro nás prioritní výkonnost. Nadále očekáváme kladnou ziskovost zahraničních dceřiných firem.

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
21. 7. 2017 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
21. 7. 2017 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby