Pět akcií, s nimiž vyděláte na inovacích
|

Pět akcií, s nimiž vyděláte na inovacích

Stačilo by tušit, v čem bude tkvět další velký trhák, a vydělali byste jmění. To se ale podaří jen stěží. Řešením je vsadit na dlouhodobě úspěšné inovátory – firmy, které vědí, jak inovace přetavit v zisk.

Technologie Akciové tipy Ford Amazon Inovace

Prvním krokem je podívat se na to, jak chápou závazek inovací vrcholní manažeři firem. Zda kladou silný důraz na zákazníky, realizaci nápadů a uvedení inovativních myšlenek na trh. Proces se nesmí omezovat jen na vědu a výzkum, musí zahrnovat také výrobu, prodeje a marketing, jak říká například Kim Wagner, senior partner společnosti Boston Consulting Group (BCG), která publikuje seznam nejvíce inovativních firem na světě.

Stejný názor má také Barry Jaruzelski z Booz & Cojak, další poradenské společnosti, která vydává obdobný žebříček. Ten připomíná, že "věda sama o sobě ještě není inovací, protože jde teprve o vstup, ne výsledek". Proto výdaje na výzkum a vývoj většinou nekorelují s úspěchem inovací. "Nezáleží na tom, kolik utrácíte, ale jak utrácíte," dodává Jaruzelski.

Při pátrání po inovátorech se neomezujte jen na moderní obory, jako jsou genetika nebo cloud computing. Skvělí inovátoři se skrývají i mezi firmami, které vyrábějí dobře známé produkty a nejsou na trhu žádnými nováčky. Jedna z takto technologicky zajímavých společností na trhu působí už od roku 1892 a patří mezi tucet akcií z vůbec první "sestavy" indexu Dow. Uhodnete, o kterou akcii z následující pětice jde?

S inovacemi je to vždy tak trochu sázka na riziko. Nikdy nevíte, zda se novinka "chytne". Z toho důvodu se vyplatí diverzifikovat mezi více inovátorů (a ne zaplnit portfolio jen "profláklými jmény" jako Apple nebo Google) a limitovat velikost jejich pozic v rámci portfolia.

Stará škola

3M

Od roku 1948 si konglomerát 3M zakládá na tom, že pobízí zaměstnance k tomu, aby 15 % pracovní doby věnovali vlastním projektům. Strategie se podle všeho vyplácí. Vědecký časopis Popular Science nedávno označil za jednu ze stovky nejlepších inovací roku 2013 přilby 3M Enhanced Combat, které jsou o 35 % odolnější proti kulkám ve srovnání s běžným standardem.

Investice do nových produktů a výroby v poslední době zvedly ziskové marže. Společnost, která má v sortimentu tisíce výrobků od speciálních filmů pro LCD displeje až po kancelářské potřeby, navýšila v prosinci čtvrtletní dividendu o 35 % na 85,5 centu na akcii.

3M

General Electric

Další průmyslový konglomerát, který "má prsty" snad v každém byznysu od letectví přes energetiku a zdravotní péči až po domácí spotřebiče. Analytici z Bank of America Merrill Lynch nyní považují GE za lídra v budování takzvaného "průmyslového internetu". Jde o síťové přístroje se senzory a další podobná zařízení, která shromažďují a analyzují hromady dat za účelem doladění výkonu strojů (v reálném čase). Společnost se také zaměřuje na alternativní energii - je dominantním hráčem na trhu s větrnými turbínami. Do roku 2015 by se měla zbavit problematického byznysu kreditních karet a zaměřit se více na průmysl.

General Electric

Automobilky

V žebříčcích inovátorů dominovaly automobilky nad technologiemi v TOP 20 teprve loni. Vyšší standardy efektivnosti paliv nutí výrobce postupovat ve vývoji elektrických a hybridních aut a výrobě efektivnějších pohonných jednotek a lehčích vozidel. Inovace v bezpečnosti zahrnují samobrzdící systémy nebo komunikaci mezi blízkými vozidly (V2V Communications for Safety). Další oblastí inovací je například synchronizace zábavních systémů s mobilními zařízeními uživatelů.

Ford Motor

Zaujímá osmou příčku na seznamu inovátorů společnosti BCG (jen pro srovnání, Tesla, výrobce elektromobilů, se umístila na 41. příčce). Investoři odvrhli akcie Fordu v prosinci, kdy firma varovala před nižším ziskem před zdaněním v roce 2014 oproti předešlému roku. Příčinou je strategie uvedení nových produktů na trh, která je nejagresivnější v historii firmy.

Podle Davida Whistona z Morningstar ale investoři reagovali na negativní zprávy přehnaně, a proto tento analytik drží cílovou cenu na 26 USD za akcii, téměř 70 % nad současnou tržní cenou. Ostatní analytici cenu akcie v ročním horizontu vidí kolem 20 USD. Podle Whistona se firmě důraz na kvalitu vyplácí. "Ford nyní vyrábí auta, která lidé prostě chtějí mít, a ne taková, která se kupují jen díky silným pobídkám," doplňuje.

Ford Motor

Virtuální prostor

Amazon.com

Prodává snad všechno, na co si vzpomenete, a poskytuje platformu pro ostatní prodejce. Společnost má miliony nových prémiových zákazníků, kteří nadprůměrně utrácejí a zvyšují prodeje dražšího zboží s vysokým ziskovým potenciálem. Prodeje médií (knih, hudby a videa) jsou další růstovou oblastí. Jsou distribuovány prostřednictvím ekosystému Kindle, který globálně expanduje.

Shon kolem Amazonu se týká expandujícího byznysu cloud computingu. Příjmy Amazon Web Services by podle analytiků z UBS mohly vzrůst z 3 miliard na téměř 8 miliard USD v roce 2017 a stát se klíčovým tahounem celkového růstu. UBS projektuje, že během několika let Amazonu porostou příjmy tempem přes 20 % ročně.

Věřte dynamice růstu, kterou firma nabrala pod vedením šéfa Jeffa Bezose, říká Sydney Finkelstein, profesor na Dartmouth College, který na svém Twitteru označil Bezose za nejlepšího šéfa firmy roku 2013.

Finkelstein ve svém článku na BBC Capital vysvětluje, že se neobvyklý manažerský um Bezose zakládá na tradiční podnikavosti, na konkurenční dravosti a na McKinseyovském důrazu na výkon. Velké firmy bývají obvykle nejpomalejší a nejzranitelnější, Bezos ale Amazon přebudoval na gigantickou společnost, která je rychlejší a chytřejší než ostatní. Stejně jako v minulosti Steve Jobs je také Bezos ostře sledovaný, všechny zajímá, co podnikne dále. Ať už je to šokující oznámení záměru doručovat zásilky prostřednictvím dronů den před Cyber Monday, nebo cokoli jiného. (Mimochodem celá věc s drony není tak úplně sci-fi. Podle S&P Capital IQ by ekonomická aktivita na trhu komerčních dronů mohla dosáhnout 82 miliard USD během deseti let.)

Největší výzvou pro investory do akcií Amazonu bude překousnout vysokou valuaci akcie, tedy 150násobek očekávaných zisků v roce 2014. P/E poměr je ale podle některých analytiků včetně Marka Millera z William Blair & Co v tomto případě nevhodný ukazatel. Zvýšené výdaje na zdokonalení produktů totiž podle něho snižují zisky jen krátkodobě, benefity se dostaví v dlouhodobém horizontu.

Amazon.com

Personalizovaná medicína

Představte si svět, v němž má každý pacient svůj léčebný program na míru. Očekává se revoluce ve zdravotnictví: diagnózy, léčba a léčiva navržené konkrétně pro nás podle naší DNA.

Illumina

Nabízí produkty a služby - pro vědce, ale stále více také pro komerční účely -, které pomáhají zpracovávat genetická data do podoby využitelných zdravotnických informací. Firma byla založena v roce 1998 a své první zisky vykázala ve čtvrtém čtvrtletí 2005. V letošním roce analytici očekávají zisk 288 milionů USD (2,06 USD na akcii) a tržby 1,6 miliardy USD.

Očekávaný P/E poměr přes 50 není astronomicky vysoký. Illumina je lídrem tržního segmentu, který je předurčen k boomu. Věnuje 15 až 20 % ročních tržeb na výzkum a vývoj a má za sebou řadu akvizic. Začátkem roku 2013 koupila Verinata Health, poskytovatele neinvazivních prenatálních diagnostických testů (dokáží odhalit například i Downův syndrom).

Illumina
Zdroj: Kiplinger
18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR