Pět akcií, s nimiž vyděláte na inovacích
|

Pět akcií, s nimiž vyděláte na inovacích

Stačilo by tušit, v čem bude tkvět další velký trhák, a vydělali byste jmění. To se ale podaří jen stěží. Řešením je vsadit na dlouhodobě úspěšné inovátory – firmy, které vědí, jak inovace přetavit v zisk.

Technologie Akciové tipy Ford Amazon Inovace General Electric 3M

Prvním krokem je podívat se na to, jak chápou závazek inovací vrcholní manažeři firem. Zda kladou silný důraz na zákazníky, realizaci nápadů a uvedení inovativních myšlenek na trh. Proces se nesmí omezovat jen na vědu a výzkum, musí zahrnovat také výrobu, prodeje a marketing, jak říká například Kim Wagner, senior partner společnosti Boston Consulting Group (BCG), která publikuje seznam nejvíce inovativních firem na světě.

Stejný názor má také Barry Jaruzelski z Booz & Cojak, další poradenské společnosti, která vydává obdobný žebříček. Ten připomíná, že "věda sama o sobě ještě není inovací, protože jde teprve o vstup, ne výsledek". Proto výdaje na výzkum a vývoj většinou nekorelují s úspěchem inovací. "Nezáleží na tom, kolik utrácíte, ale jak utrácíte," dodává Jaruzelski.

Při pátrání po inovátorech se neomezujte jen na moderní obory, jako jsou genetika nebo cloud computing. Skvělí inovátoři se skrývají i mezi firmami, které vyrábějí dobře známé produkty a nejsou na trhu žádnými nováčky. Jedna z takto technologicky zajímavých společností na trhu působí už od roku 1892 a patří mezi tucet akcií z vůbec první "sestavy" indexu Dow. Uhodnete, o kterou akcii z následující pětice jde?

S inovacemi je to vždy tak trochu sázka na riziko. Nikdy nevíte, zda se novinka "chytne". Z toho důvodu se vyplatí diverzifikovat mezi více inovátorů (a ne zaplnit portfolio jen "profláklými jmény" jako Apple nebo Google) a limitovat velikost jejich pozic v rámci portfolia.

Stará škola

3M

Od roku 1948 si konglomerát 3M zakládá na tom, že pobízí zaměstnance k tomu, aby 15 % pracovní doby věnovali vlastním projektům. Strategie se podle všeho vyplácí. Vědecký časopis Popular Science nedávno označil za jednu ze stovky nejlepších inovací roku 2013 přilby 3M Enhanced Combat, které jsou o 35 % odolnější proti kulkám ve srovnání s běžným standardem.

Investice do nových produktů a výroby v poslední době zvedly ziskové marže. Společnost, která má v sortimentu tisíce výrobků od speciálních filmů pro LCD displeje až po kancelářské potřeby, navýšila v prosinci čtvrtletní dividendu o 35 % na 85,5 centu na akcii.

3M

General Electric

Další průmyslový konglomerát, který "má prsty" snad v každém byznysu od letectví přes energetiku a zdravotní péči až po domácí spotřebiče. Analytici z Bank of America Merrill Lynch nyní považují GE za lídra v budování takzvaného "průmyslového internetu". Jde o síťové přístroje se senzory a další podobná zařízení, která shromažďují a analyzují hromady dat za účelem doladění výkonu strojů (v reálném čase). Společnost se také zaměřuje na alternativní energii - je dominantním hráčem na trhu s větrnými turbínami. Do roku 2015 by se měla zbavit problematického byznysu kreditních karet a zaměřit se více na průmysl.

General Electric

Automobilky

V žebříčcích inovátorů dominovaly automobilky nad technologiemi v TOP 20 teprve loni. Vyšší standardy efektivnosti paliv nutí výrobce postupovat ve vývoji elektrických a hybridních aut a výrobě efektivnějších pohonných jednotek a lehčích vozidel. Inovace v bezpečnosti zahrnují samobrzdící systémy nebo komunikaci mezi blízkými vozidly (V2V Communications for Safety). Další oblastí inovací je například synchronizace zábavních systémů s mobilními zařízeními uživatelů.

Ford Motor

Zaujímá osmou příčku na seznamu inovátorů společnosti BCG (jen pro srovnání, Tesla, výrobce elektromobilů, se umístila na 41. příčce). Investoři odvrhli akcie Fordu v prosinci, kdy firma varovala před nižším ziskem před zdaněním v roce 2014 oproti předešlému roku. Příčinou je strategie uvedení nových produktů na trh, která je nejagresivnější v historii firmy.

Podle Davida Whistona z Morningstar ale investoři reagovali na negativní zprávy přehnaně, a proto tento analytik drží cílovou cenu na 26 USD za akcii, téměř 70 % nad současnou tržní cenou. Ostatní analytici cenu akcie v ročním horizontu vidí kolem 20 USD. Podle Whistona se firmě důraz na kvalitu vyplácí. "Ford nyní vyrábí auta, která lidé prostě chtějí mít, a ne taková, která se kupují jen díky silným pobídkám," doplňuje.

Ford Motor

Virtuální prostor

Amazon.com

Prodává snad všechno, na co si vzpomenete, a poskytuje platformu pro ostatní prodejce. Společnost má miliony nových prémiových zákazníků, kteří nadprůměrně utrácejí a zvyšují prodeje dražšího zboží s vysokým ziskovým potenciálem. Prodeje médií (knih, hudby a videa) jsou další růstovou oblastí. Jsou distribuovány prostřednictvím ekosystému Kindle, který globálně expanduje.

Shon kolem Amazonu se týká expandujícího byznysu cloud computingu. Příjmy Amazon Web Services by podle analytiků z UBS mohly vzrůst z 3 miliard na téměř 8 miliard USD v roce 2017 a stát se klíčovým tahounem celkového růstu. UBS projektuje, že během několika let Amazonu porostou příjmy tempem přes 20 % ročně.

Věřte dynamice růstu, kterou firma nabrala pod vedením šéfa Jeffa Bezose, říká Sydney Finkelstein, profesor na Dartmouth College, který na svém Twitteru označil Bezose za nejlepšího šéfa firmy roku 2013.

Finkelstein ve svém článku na BBC Capital vysvětluje, že se neobvyklý manažerský um Bezose zakládá na tradiční podnikavosti, na konkurenční dravosti a na McKinseyovském důrazu na výkon. Velké firmy bývají obvykle nejpomalejší a nejzranitelnější, Bezos ale Amazon přebudoval na gigantickou společnost, která je rychlejší a chytřejší než ostatní. Stejně jako v minulosti Steve Jobs je také Bezos ostře sledovaný, všechny zajímá, co podnikne dále. Ať už je to šokující oznámení záměru doručovat zásilky prostřednictvím dronů den před Cyber Monday, nebo cokoli jiného. (Mimochodem celá věc s drony není tak úplně sci-fi. Podle S&P Capital IQ by ekonomická aktivita na trhu komerčních dronů mohla dosáhnout 82 miliard USD během deseti let.)

Největší výzvou pro investory do akcií Amazonu bude překousnout vysokou valuaci akcie, tedy 150násobek očekávaných zisků v roce 2014. P/E poměr je ale podle některých analytiků včetně Marka Millera z William Blair & Co v tomto případě nevhodný ukazatel. Zvýšené výdaje na zdokonalení produktů totiž podle něho snižují zisky jen krátkodobě, benefity se dostaví v dlouhodobém horizontu.

Amazon.com

Personalizovaná medicína

Představte si svět, v němž má každý pacient svůj léčebný program na míru. Očekává se revoluce ve zdravotnictví: diagnózy, léčba a léčiva navržené konkrétně pro nás podle naší DNA.

Illumina

Nabízí produkty a služby - pro vědce, ale stále více také pro komerční účely -, které pomáhají zpracovávat genetická data do podoby využitelných zdravotnických informací. Firma byla založena v roce 1998 a své první zisky vykázala ve čtvrtém čtvrtletí 2005. V letošním roce analytici očekávají zisk 288 milionů USD (2,06 USD na akcii) a tržby 1,6 miliardy USD.

Očekávaný P/E poměr přes 50 není astronomicky vysoký. Illumina je lídrem tržního segmentu, který je předurčen k boomu. Věnuje 15 až 20 % ročních tržeb na výzkum a vývoj a má za sebou řadu akvizic. Začátkem roku 2013 koupila Verinata Health, poskytovatele neinvazivních prenatálních diagnostických testů (dokáží odhalit například i Downův syndrom).

Illumina
Zdroj: Kiplinger
V dětmarovické elektrárně hoří, několik lidí bylo zraněno
V dětmarovické elektrárně hoří, několik lidí bylo zraněno
před 30 minutami

V dětmarovické elektrárně hoří, několik lidí bylo zraněno

Požár v Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku, kde dopoledne začala hořela vnitřní vestavba rekonstruovaného absorbéru,...
Energetika ČEZ Akcie ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
před hodinou

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle finálních dat klesl na 93,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 93,4 bodu z 95,1 bodu v květnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA -0,1 %, S&P 500 -0,17 %, Nasdaq -0,26 %
před hodinou

Americké akcie v úvodu: DJIA -0,1 %, S&P 500 -0,17 %, Nasdaq -0,26 %

Index Dow Jones Industrial Average po otevření vytvořil nové historické maximum 21 798,77 bodu, následně však klesl...
Americké akcie
Španělská ekonomika vykázala nejlepší čtvrtletní růst od 2014
Španělská ekonomika vykázala nejlepší čtvrtletní růst od 2014
15:18

Španělská ekonomika vykázala nejlepší čtvrtletní růst od 2014

Španělská ekonomika vykázala za druhé čtvrtletí růst o 0,9 procenta, a dostala se tak na předkrizovou úroveň. Motorem...
Španělsko HDP Hospodářský růst
Pololetní tržby Škody Auto letos poprvé přesáhly osm miliard eur
Pololetní tržby Škody Auto letos poprvé přesáhly osm miliard eur
14:43

Pololetní tržby Škody Auto letos poprvé přesáhly osm miliard eur

Pololetní tržby Škody Auto letos poprvé přesáhly 8 miliard eur, tržby automobilky v tomto období stouply o pětinu,...
Volkswagen Auta Česká republika
Americká ropná dvojka Chevron je zpět v zisku, pomohl i růst cen
Americká ropná dvojka Chevron je zpět v zisku, pomohl i růst cen
14:40

Americká ropná dvojka Chevron je zpět v zisku, pomohl i růst cen

Americký ropný koncern Chevron je zpět v zisku, ve druhém čtvrtletí vydělal 1,45 miliardy dolarů, zatímco o rok dříve...
Chevron Americké akcie Výsledková sezóna
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat v…
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat v…
14:30

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,6 %

Růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 2,6 % z 1,2 % v předešlém čtvrtletí, a...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
Apple ukončí prodej iPodů Shuffle a Nano
Apple ukončí prodej iPodů Shuffle a Nano
14:15

Apple ukončí prodej iPodů Shuffle a Nano

Americká společnost Apple ukončí prodej svých přehrávačů hudby iPod Shuffle a iPod Nano. Jsou to poslední dva...
Apple Americké akcie Technologie
ExxonMobil téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk
ExxonMobil téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk
14:10

ExxonMobil téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk

Americký ropný koncern ExxonMobil ve druhém čtvrtletí téměř zdvojnásobil čistý zisk, vydělal 3,35 miliardy dolarů ve...
ExxonMobil Americké akcie Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (28. července)
14:00

Ze světa investičních doporučení (28. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Čtvrtletní zisk Goodyear klesl o 27,2 procenta
13:48

Čtvrtletní zisk Goodyear klesl o 27,2 procenta

Zisk největšího amerického výrobce pneumatik Goodyear Tire & Rubber ve druhém čtvrtletí klesl o 27,2 procenta....
Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk majitele British Airways v pololetí stoupl o 13,8 procenta
Zisk majitele British Airways v pololetí stoupl o 13,8 procenta
13:18

Zisk majitele British Airways v pololetí stoupl o 13,8 procenta

Britské letecké skupině IAG vzrostl za šest měsíců letošního roku provozní zisk o 13,8 procenta na 898 milionů eur....
Spojené království Výsledková sezóna Evropské akcie
Inflace v Německu v červenci podle předběžných dat stoupla na 1,7 %
13:01

Inflace v Německu v červenci podle předběžných dat stoupla na 1,7 %

Spotřebitelské ceny v Německu v červenci podle předběžných dat meziročně vzrostly o 1,7 % po 1,6% růstu v předchozím...
Německo Inflace
Ruská centrální banka podle očekávání ponechala základní úrokovou…
Ruská centrální banka podle očekávání ponechala základní úrokovou…
12:30

Ruská centrální banka podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 9 %

Měnový výbor ruské centrální banky ponechal na svém pátečním zasedání základní úrokovou sazbu beze změny na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
Německý soud zrušil omezení přístupu Gazpromu k plynovodu Opal
Německý soud zrušil omezení přístupu Gazpromu k plynovodu Opal
12:22

Německý soud zrušil omezení přístupu Gazpromu k plynovodu Opal

Německý soud zrušil omezení, které bránilo vyššímu napojení ruského plynárenského gigantu Gazprom na německý plynovod...
Německo Rusko Zemní plyn