Anketa: Jak hluboko se ještě propadnou akciové trhy?
|

Anketa: Jak hluboko se ještě propadnou akciové trhy?

Trhy za sebou nemají zrovna optimistický start roku. Začalo to volatilitou měn rozvíjejících se zemí a pokračuje poklesy na světových burzách. S&P 500 se v současnosti obchoduje více než 5 % pod svým vrcholem a investoři přemítají nad tím, zda přišla jen dlouho vyhlížená korekce, nebo si už na trhy brousí zuby medvěd. Odpověď na tuto otázku by měli znát ti nejpovolanější, tedy analytici a makléři. Investiční web oslovil ty domácí.

Medvědí trh Korekce na trzích Světové akcie Anketa Americké akcie

Josef Němý (analytik, Komerční banka)

Zatím se akciové trhy moc nepropadly, index S&P klesl do úterý večer od svého lednového maxima o 5 %, evropský Stoxx 600 o 6 %. Za korekci se považuje až pokles nejméně o 10 % oproti předchozímu vrcholu a za medvědí trh o více než 20 %.

Momentálně čekáme, že během roku 2014 přijde pouze korekce, nikoli začátek medvědího trhu. Další pokles indexů by tedy mohl být v rozsahu přibližně 5 až 10 %. Je navíc možné, že ke korekci dojde až později během letošního roku, spíše ji čekáme až během druhého čtvrtletí.

Michala Moravcová (analytička, BOSSA)

Aktuální situace na amerických a evropských akciových trzích se může sice zdát na první pohled dramatická, důvod k panice bych ale ještě neviděla. Jde spíše o pocit, kdy se po 4 příznivých měsících dostavila první ztráta, a to navíc v lednu, od něhož možná někteří očekávali pověstný "lednový efekt".

Hlavní akciové indexy dosud letos oslabily "jen" v rozmezí 3 až 4 %, přičemž největší propad byl pozorován u indexu Dow, který ztratil přes 6 % a jako jediný se dostal pod 200denní průměr. Ostatní indexy zatím zápasí jen s první překážkou, a to 100denním průměrem.

Například u nejširšího indexu S&P 500 bych očekávala další pokles právě k 200dennímu průměru a kulatému psychologickému číslu 1 700 bodů. I po dosažení této úrovně by celková ztráta nebyla větší než 10 %, což je teprve "oficiální" korekce. K té se nyní přikláním, obrat k medvědímu trendu zatím nepředpokládám.

Martin Krajhanzl (analytik, Česká spořitelna)

Na změnu v medvědí trh je ještě brzy. Myslíme si, že se pravděpodobně jedná pouze o technickou korekci, kterou trh potřeboval. I ta ale může býčímu trhu na nějakou dobu vystavit stopku. Indexy ve vyspělých ekonomikách by mohly ještě oslabit o zhruba 3 až 5 %. Důležitým faktorem pro další vývoj bude postoj centrálních bank, zvláště ECB s ohledem na stále nízkou míru inflace v eurozóně.

Karol Piovarcsy (ředitel Saxo Bank ČR a SR)

Akciové trhy jsou momentálně ve fázi korekce tažené hlavně výprodeji na rozvíjejících se trzích v Asii, Jižní Americe a Africe. Pokračující špatné hospodářské výsledky technologických a průmyslových gigantů mohou mít další vliv na poklesy, korekce v pásmu 10 až 12 % ale není ničím výjimečným a o medvědím trhu zatím nelze hovořit. Z hlediska fundamentů jsou momentálně největšími strašáky tahanice o americký rozpočet, změna podpory ze strany ECB a ochlazení čínské ekonomiky.

Martin Loos (makléř, brokerjet ČS)

Trh začíná být poměrně citlivý na negativní zprávy. Z krátkodobého pohledu několika dnů bude důležité čtvrteční zasedání ECB, které by mohlo přinést spíše krátkodobou podporu akciovým indexům, naopak rizikem mohou být data z trhu práce v USA.

Zatím se přikláním k variantě výběru zisků a krátkodobější korekce s hladinami podpory 9 000 u indexu DAX a 1 740 u S&P 500. V průběhu roku nevylučuji hlubší pokles o zhruba 20 % oproti maximům. Rizikem bude utahování měnové politiky v USA s negativním vlivem na rozvíjející se trhy a následným globálním dopadem.

Igor Müller (portfoliomanažer, ING AM)

Vzhledem k odlivu kapitálu z rozvíjejících se trhů se dá očekávat další pokles v následujících měsících, hlavně v tomto regionu. Medvědí trh v našem regionu neočekávám vzhledem k zlepšujícím se makrodatům v Evropě a v zemích střední a východní Evropy.

David Brzek (makléř, Fio banka)

Nemyslím si, že by na amerických trzích byl přechod do medvědího trhu na pořadu dne. Přes aktuální pokles jsme nadále v relativní blízkosti historických maxim a k propadu o 20 % je ještě daleko. Domnívám se, že indexy mohou v následujících týdnech oslabit ještě o 3 až 5 %, ale tam bych očekával významnější podporu a opětovné výraznější vstupování investorů do pozic.

Petr Hlinomaz (analytik, BH Securities)

Obecně by trhu prospěla celková korekce alespoň o 10 až 15 %, ale v nejbližších měsících je docela pravděpodobné spíše přešlapování na místě, možná pokles v řádu několika málo jednotek procent.

Trh potřebuje více makroekonomických dat, aby dokázal zhodnotit, zda se naplní očekávání ekonomického růstu, nebo zda je ohroženo. Představy ekonomického růstu se ale investoři nechtějí vzdát. Je možné, že se trhy v USA a Evropě začnou vyvíjet odlišně - zatímco v USA je oživení viditelné, v Evropě zatím příliš ne.

Jiří Šimara (analytik, CYRRUS)

Nepředpokládám, že akciové trhy čeká pád do medvědího teritoria. Současné poklesy vnímám spíše jako korekci silných zisků z loňského roku, kdy americké akcie posílily takřka o 30 %. Proti hlubšímu propadu mluví zejména velmi slušná ekonomická situace v USA, rostoucí zisky firem a nízké politické riziko v eurozóně.

Ve výhledu na letošní rok předpokládáme pokračující růst akciových trhů, zejména těch v USA a západní Evropě. Růst by to ovšem měl být v porovnání s loňskem spíše mírný, přičemž je vyšší pravděpodobnost výskytu krátkodobých korekcí.

Vít Jedlička (analytik, Colosseum)

Současná korekce zatím ani neprorazila růstový kanál, který americké akcie vytvořily během posledních dvou let. Technicky je tedy možné, že budou akciové indexy dále růst.

Komerční banky v USA disponují 2,5 bilionu dolarů, které získaly díky kvantitativnímu uvolňování a které mají uložené u Fedu. Během prosince Fed od bank nakoupil cenné papíry v hodnotě 97 miliard dolarů, ale rezervy bank uložené u Fedu se snížily o 92 miliard dolarů. To znamená, že komerční banky během prosince vypustily na trhy okolo 189 miliard dolarů. V lednu se situace změnila. Fed pomocí kvantitativního uvolňování vypustil na trhy 74 miliard dolarů, ale banky zvýšily své rezervy o 145 miliard dolarů. To znamená, že na trh nejenže nedodaly peníze získané od Fedu, ale naopak z něj během ledna okolo 70 miliard stáhly.

Pro obnovení růstu na akciových trzích by bylo nutné, aby se tato bilance v příštích týdnech dostala opět do kladných čísel. Bez obnovení důvěry komerčních bank je další růst akciových trhů nepravděpodobný.

Asijské trhy zahájily nový týden poklesem, výrazně ztratil japonský Nikkei 225
před 16 minutami

Asijské trhy zahájily nový týden poklesem, výrazně ztratil japonský Nikkei 225

Asijské akciové trhy v pondělí zakončily obchodování v negativním pásmu. Investoři se vraceli k pátečnímu neúspěchu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v březnu vzrostl na 112,3 bodu ze 111 bodů (odhad: 111,1 bodu)
před 30 minutami

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v březnu vzrostl na 112,3 bodu ze 111 bodů (odhad: 111,1 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v březnu překonala očekávání analytiků. Index podnikatelského klimatu Ifo vzrostl na...
Německo Index Ifo
před hodinou

China Southern jedná o propojení s American Airlines

Největší čínské aerolinie China Southern jednají o propojení se světovou jedničkou American Airlines. China Southern,...
Čína Doprava Asijské akcie
před hodinou

Rozšíření Dukovan jako téma předvolební kampaně? ČEZ by mohl dostat měkké garance

Podle Hospodářských novin by nový ministr průmyslu měl udělat z tématu výstavby reaktoru v Dukovanech jeden z bodů...
ČEZ Akcie ČR Politika
před hodinou

MONETA Money Bank: Dividenda bude vyplacena 26. června

MONETA Money Bank v pátek zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat 24. dubna. Z informací, které...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Dividendy
09:00

ČEZ: Neplánovaně odstavený blok Dukovan bude restartován ve čtvrtek

Neplánovaně odstavený druhý blok v jaderné elektrárně Dukovany bude restartován 30. března.
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
08:57

Philip Morris ČR se k IQOS vyjádří na valné hromadě 28. dubna

Mluvčí společnosti uvedla, že Philip Morris ČR se k výrobku IQOS vyjádří v den konání řádné valné hromady akcionářů...
Philip Morris ČR Akcie ČR Tabák
včera v 18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
včera v 17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
včera v 16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
včera v 16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
včera v 15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
včera v 14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
včera v 14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
včera v 14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
včera v 13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
25. 3. 2017 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
25. 3. 2017 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie