Šéf Pegasu Nonwovens Řezáč: Dividendu navýšíme, uvažujeme o další lince
|

Šéf Pegasu Nonwovens Řezáč: Dividendu navýšíme, uvažujeme o další lince

Generální ředitel společnosti Pegas Nonwovens František Řezáč mluví v rozhovoru pro Investiční web o dividendové politice i další expanzi společnosti. O té ještě není rozhodnuto, zvažuje se však stavba další linky v Egyptě, případně v Evropě. Letos by se však firma měla stabilizovat, a tak žádné velké investice v roce 2014 neplánuje.

Pegas Nonwovens Akcie ČR Rozhovor

Deklarovali jste, že i přes pokles zisku v loňském roce chcete pokračovat v progresivní dividendové politice. Budete tedy zvyšovat dividendu?

Pokles čistého zisku byl loni zapříčiněn zejména nerealizovanými kurzovými ztrátami, které s výjimkou dopadu na daň z příjmů právnických osob nemají vliv na hotovostní pozici a peněžní toky společnosti. V progresivní dividendové politice chceme pokračovat, ale je to samozřejmě podmíněno dosahováním dobrých hospodářských výsledků a absencí jiných zajímavých investičních příležitostí. Parametry případné letošní dividendy zveřejníme v průběhu května.

Jak hodnotíte spuštění nové linky v Egyptě, s kterou byly z počátku problémy? Jak je to s vyprodáním její kapacity na další roky a jakou odhadujete produkci?

Výstavba egyptského výrobního závodu i uvedení linky do provozu proběhlo dle původního harmonogramu, což vzhledem k okolnostem, které v Egyptě v době výstavby panovaly, považuji za mimořádný úspěch. Obdobné projekty, které se v té době v Egyptě realizovaly, nabraly několikaměsíční až několikaleté zpoždění. V našem případě se navíc jednalo o vůbec první zahraniční investici, kdy nám ještě chyběly potřebné zkušenosti, takže hodnocení spuštění linky nemůže být jiné než velmi pozitivní.

Odbyt egyptské linky máme z významné části zajištěn víceletým kontraktem se stávajícím odběratelem. V blízkosti našeho závodu jsou i další výrobci jednorázových hygienických produktů, takže věřím, že budeme schopni prodat celou výrobní kapacitu.

Linku jsme spustili v druhé polovině roku 2013, a i když již přešla do standardního provozu, vždy nějakou dobu trvá, než se dosáhne maximální kapacity. Z pohledu produkce je naším cílem to, aby linka v průběhu letošního roku dosáhla podobných výrobních parametrů jako linky v Česku. Konkrétní čísla výroby vždy závisejí na produktovém mixu.

Plánujete další expanzi, tedy postavit v Egyptě další linku, případně expandovat do jiných zemí?

V expanzi výrobních kapacit chceme pokračovat. Nyní se nám jeví jako nejpravděpodobnější varianta výstavby druhé egyptské linky, nicméně rozhodnutí o další investici ještě nepadlo. Nezavrhujeme ani možnost stavby linky v Evropě. Expanze v jiných částech světa by musela mít obdobnou strukturu jako náš egyptský projekt, podmínkou by tedy bylo uzavření víceletého kontraktu se zákazníkem. Žádný takový projekt v tuto chvíli není na stole.

Jaké tedy budou vaše největší investice v roce 2014?

Letos neplánujeme žádné zásadní investice. V polovině roku doplatíme poslední část investice do egyptské linky (zhruba 5 milionů eur) a jako každý rok vynaložíme peníze i na obnovu stávajících výrobních zařízení, přičemž tyto investice obvykle dosahují úrovně několika milionů eur. Po významných investicích, jež jsme realizovali v minulých letech, však chceme letos společnost stabilizovat a snížit její zadlužení.

V komentářích společnosti Pegas Nonwovens k výsledkům za poslední dva kvartály 2013 se dočteme, že hlavní příčinou nižší produkce byl vývoj a komercializace nových produktů ve znojemském výrobním závodě a pomalejší náběhová křivka komerčních dodávek v Egyptě. Takže dodané množství bylo nižší. Jak je ale možné, že firmě impozantním tempem rostly neprodané zásoby? Nejde o nižší než očekávanou poptávku klíčových zákazníků?

Hlavním důvodem nárůstu zásob je uvedení egyptské linky do provozu. Po zkušenostech z předchozího roku, kdy jsme kvůli vyhrocené politické situaci v zemi čelili problémům v logistice, jsme se navíc v Egyptě rozhodli držet větší zásoby vstupních materiálů i hotových výrobků, než jaké máme v České republice. Prioritou je pro nás bezproblémová výroba a provoz, a to i za cenu přechodně zvýšených prostředků vázaných v pracovním kapitálu. Poptávka zákazníků je standardní, pokles jsme nezaznamenali.

Loni vám klesla marže EBITDA. Jak chcete s poklesem marží bojovat? Uvedli jste, že chystáte nové produkty. Jaké a co od nich čekáte?

Konkurence v oboru výroby netkaných textilií je vysoká a jedním z klíčových faktorů, díky nimž jí lze čelit, je schopnost vyrábět takové materiály, které vás odliší od konkurence a které není jednoduché vyrobit. Jsme proto rádi, že se nám v roce 2012 a 2013 podařilo komercializovat několik takových materiálů, které nám pomohou jak letos, tak v letech následujících. Podařilo se nám například nahradit část dětské pleny, která dosud nebyla vyráběna z netkané textilie, námi vyráběným materiálem. Detailní informace o nových produktech poskytnout nemohu, nicméně očekáváme od nich nejen naplnění prodeje výrobní kapacity společnosti, ale i podporu v oblasti marží.

Jak chcete řešit další financování? Hotovost v rozvaze vám klesla, chcete přitom vyplácet vyšší dividendu. Spolehnete se na úvěry, nebo byste uvažovali třeba o další emisi akcií?

Vzhledem k flexibilnímu bankovnímu financování není výše hotovosti v rozvaze rozhodující. Výše čerpání závisí na našem rozhodnutí, limitem je pouze horní hranice úvěru, což je 180 milionů eur, a plnění bankovních kovenantů. Při financování svých potřeb chceme nadále spoléhat na bankovní úvěry, o nové emisi akcií neuvažujeme. Rok 2014 bude navíc rokem finanční stabilizace společnosti. Neplánujeme velké investice, takže peněžní toky z provozní činnosti by měly vylepšit i finanční profil firmy.

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly
včera v 22:40

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly

Americké společnosti Amazon.com, která je největším internetovým prodejcem na světě, ve druhém čtvrtletí klesl čistý...
Amazon Výsledková sezóna
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní indexy během dne přesto přepisovaly historii

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow skončil na novém zavíracím maximu, benchmarky S&P...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut
včera v 21:20

USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut

Američtí regulátoři schválili plán německé automobilky Volkswagen na úpravu či odkup většiny naftových aut, kterých...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM
včera v 19:08

Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas se dohodl na prodeji své hokejové značky CCM soukromému fondu...
Sport Evropské akcie Fúze a akvizice
Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém
včera v 18:08

Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém

Německá automobilka Porsche musí v Evropě svolat do servisů asi 22 000 naftových vozů Cayenne. V automobilech byl...
Auta Podvod Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
včera v 18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
včera v 16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
včera v 15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
včera v 15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety
včera v 15:45

Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem světa, vystřídal na tomto postu...
Wall Street Amazon Microsoft