Aktivita na světovém trhu s IPO roste. Které emise v poslední době upoutaly největší pozornost?
|

Aktivita na světovém trhu s IPO roste. Které emise v poslední době upoutaly největší pozornost?

Najít jednu věc, která by spojovala všechny veřejně obchodované společnosti napříč sektory a trhy, se zdá být takřka nemožné. Něco společného ale mají. Všechny si prošly IPO, primární veřejnou nabídkou svých akcií. Které firmy si při vstupu na burzu přišly na nejvíce peněz, kdo se s kůží na trh vydal v loňském roce a na co se investoři na světových trzích mohou těšit ve zbytku roku 2014?

Světové akcie Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie Americké akcie

Světově největší primární veřejnou nabídku akcií předvedla docela nedávno čínská banka Agricultural Bank of China. Společnost své akcie na čínský a hongkongský trh umístila v červenci 2010 a od investorů získala v přepočtu více než 22 miliard dolarů. Rok 2010 byl na velké primární veřejné úpisy akcií vůbec velice bohatý. Do první desítky rekordních IPO se v té době dostala ještě asijská divize AIA americké pojišťovny AIG a automobilka General Motors.

Za pozornost stojí také IPO japonské telekomunikační společnosti Nippon Telegraph & Telephones, která se o do té doby největší primární veřejnou nabídku akcií zasloužila v roce 1986. Firma i po téměř 30 letech od svého vstupu na tokijskou burzu zaujímá celosvětově devátou příčku.

V poslední době na sebe velkou pozornost strhly zejména primární veřejné úpisy akcií sociálních sítí. Na trh se vydaly Facebook, Twitter a LinkedIn. O vítězi v rámci této trojice nemůže být pochyb, první místo si s přehledem zajistil Facebook, který v IPO před dvěma roky získal 16 miliard dolarů. Druhé místo patří Twitteru, jenž si přišel na 2,1 miliardy USD, a bronz bere s 0,41 milionu USD profesně orientovaný LinkedIn. I když to nic neříká o jejich úspěchu na burze v týdnech a měsících po vstupu na trh.

Velikost IPO vybraných internetových firem

IPO Twitteru má pro investory poněkud hořkou příchuť. Firma sice od nich při svém vstupu na burzu v listopadu 2013 získala více peněz než internetový gigant Google, který si v srpnu 2004 přišel na 1,9 miliardy USD, cena jejích akcií ale po zhruba dvouměsíčním silném růstu začala prudce klesat a dosud nenašla své dno.

V případě Facebooku byl scénář opačný. Firma své cenné papíry v květnu 2012 upsala za 38 dolarů za kus, již v červenci téhož roku se ale jedna akcie světově největší sociální sítě obchodovala jen za zhruba 18 dolarů. K zásadnímu zvratu došlo v polovině roku 2013, kdy se cenným papírům Facebooku po sérii solidních finančních čísel konečně začalo dařit a jejich cena vzrostla až k 70 dolarům za kus. Na začátku května se cena za akcii s tickerem FB pohybovala kolem 60 dolarů.

Vítězové roku 2013 na amerických trzích

Ačkoli loni v souvislosti s americkými primárními úpisy akcií plnil přední stránky finančních médií takřka výhradně Twitter, nebyla to sociální síť s modrým ptáčkem v logu, kdo předvedl největší IPO. Co více, 2,1 milionu dolarů Twitteru nestačilo ani na druhou nebo třetí příčku.

Největšího úspěchu se loni v USA podařilo dosáhnout americkému těžaři Plains GP Holdings, který při svém říjnovém vstupu na burzu získal více než 2,9 miliardy dolarů. Na druhé místo se zařadila největší světová síť hotelů Hilton Worldwide Holdings, která v listopadu prostřednictvím IPO získala 2,71 miliardy USD. A třetí firmou, která loni Twitter v objemu primární veřejné nabídky svých akcií předstihla, byla veterinární divize Zoetis amerického farmaceutického obra Pfizer, jíž vstup na burzu vynesl 2,57 miliardy USD.

Největší americké primární úpisy akcií roku 2013

Žebříček historicky největších IPO na světových trzích najdete na další straně.

Historicky největší primární úpisy akcií na světových trzích

1. Agricultural Bank of China

Agricultural Bank of China

Zisk z IPO: 22,1 miliardy USD

Kdy: červenec 2010

Sektor: finanční služby

Trh: Čína

2. Industrial & Commercial Bank of China

Industrial and Commercial Bank of China (ICBC)

Zisk z IPO: 21,9 miliardy USD

Kdy: říjen 2006

Sektor: finanční služby

Trh: Čína

3. AIA Group

AIA Group - ilustrační foto

Zisk z IPO: 20,5 miliardy USD

Kdy: říjen 2010

Sektor: pojišťovnictví

Trh: Hongkong

4. Visa

Visa - ilustrační foto

Zisk z IPO: 19,7 miliardy USD

Kdy: březen 2008

Sektor: finanční služby

Trh: USA

5. NTT DoCoMo

NTT DoCoMo - ilustrační foto

Zisk z IPO: 18,4 miliardy USD

Kdy: říjen 1998

Sektor: telekomunikace

Trh: Japonsko

6. General Motors

General Motors

Zisk z IPO: 18,1 miliardy USD

Kdy: listopad 2010

Sektor: automobilový průmysl

Trh: USA

7. Enel SpA

enel

Zisk z IPO: 17,4 miliardy USD

Kdy: říjen 1999

Sektor: energetika

Trh: Itálie

8. Facebook

Facebook

Zisk z IPO: 16 miliard USD

Kdy: květen 2012

Sektor: internet

Trh: USA

9. Nippon Telegraph & Telephones

NTT

Zisk z IPO: 13,6 miliardy USD

Kdy: říjen 1986

Sektor: telekomunikace

Trh: Japonsko

10. Deutsche Telekom

Deutsche Telekom - ilustrační foto

Zisk z IPO: 13 miliard USD

Kdy: listopad 1996

Sektor: telekomunikace

Trh: Německo

Z primárních veřejných úpisů, které proběhly v prvních čtyřech měsících letošního roku, se do čela nejúspěšnější firem na amerických trzích dostal farmaceutický podnik Revance Therapeutics vyvíjející neinjekčně aplikovatelný botulotoxin, jehož akcie se aktuálně ve srovnání s upisovací cenou 16 dolarů za kus obchodují takřka za dvojnásobek. Vstup na burzu se ale podařil i dalším firmám, například akcie sítě restaurací Zoës Kitchen od dubnového IPO posílily o více než 81 %, cenné papíry vývojáře technologie bezdrátového dobíjení elektronických zařízení Energous zdražily od konce března o necelých 80 % a o více než 50 % musejí investoři ve srovnání s lednovou, respektive únorovou upisovací cenou zaplatit také za cenné papíry biotechnologické firmy Ultragenyx Pharmaceutical vyvíjející léky na vzácná onemocnění metabolického systému a biotechnologického podniku Genocea Biosciences.

Dosud nejúspěšnější primární úpisy v roce 2014 (údaje k 7. 5. 2014)

Na co se investoři mohou těšit ve zbytku roku 2014?

Největší pozornost se soustředí na blížící se IPO čínského internetového obchodu Alibaba, který míří na Newyorskou burzu. Společnost na začátku května oznámila, že chce v rámci primární emise nabídnout akcie za miliardu dolarů, což podle agentury AP znamená, že půjde o největší IPO technologické společnosti od loňského debutu Twitteru. Analytici však očekávají, že čínská firma, která bývá nejčastěji přirovnávána k americkému internetovému obchodu Amazon.com, získá daleko více a velikostí svého IPO se možná přiblíží i Facebooku.

Další společností, jejíž ohlášený vstup na burzu se ocitl pod drobnohledem investorů, je americký výrobce videokamer GoPro, které si pro svoji vysokou odolnost vůči mechanické zátěži získaly oblibu zejména mezi sportovci. Firmě podle analytiků hraje do karet neustále rostoucí obliba videoportálu YouTube, na kterém se lidé rádi chlubí svými extrémními výkony zaznamenanými nahrávacími zařízeními umístěnými na svém těle nebo sportovním náčiní, a také skutečnost, že se podnik díky silným prodejům kamer dostal velmi brzy od svého vzniku do černých čísel.

Třetí podnik, který pozornost investorů přitahuje jako magnet, je vysokofrekvenční obchodník Virtu Financial. Jeho výkonný ředitel Vinny Viola podle únorové zprávy deníku Financial Times řekl, že zvažuje uvedení akcií firmy na trh. Odhady FT sice nebyly nijak megalomanské, deník uvedl, že by firma v IPO mohla získat 250 až 350 milionů dolarů, přesto by se jednalo o jednu z hlavních událostí roku. Virtu Financial by se totiž stala historicky první firmou obchodující s vlastními financemi, která by vstoupila na burzu. V dubnu ale společnost investory zklamala, když oznámila, že své plány na primární úpis akcií odkládá, a na burzu tedy prozatím nevstoupí. I tak se ale investoři ve zbytku roku jistě nudit nebudou.

Zdroj: Telegraph, Bloomberg, ČTK

IPO Pivovary Lobkowicz

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie