Aktivita na světovém trhu s IPO roste. Které emise v poslední době upoutaly největší pozornost?
|

Aktivita na světovém trhu s IPO roste. Které emise v poslední době upoutaly největší pozornost?

Najít jednu věc, která by spojovala všechny veřejně obchodované společnosti napříč sektory a trhy, se zdá být takřka nemožné. Něco společného ale mají. Všechny si prošly IPO, primární veřejnou nabídkou svých akcií. Které firmy si při vstupu na burzu přišly na nejvíce peněz, kdo se s kůží na trh vydal v loňském roce a na co se investoři na světových trzích mohou těšit ve zbytku roku 2014?

Světové akcie Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie Americké akcie

Světově největší primární veřejnou nabídku akcií předvedla docela nedávno čínská banka Agricultural Bank of China. Společnost své akcie na čínský a hongkongský trh umístila v červenci 2010 a od investorů získala v přepočtu více než 22 miliard dolarů. Rok 2010 byl na velké primární veřejné úpisy akcií vůbec velice bohatý. Do první desítky rekordních IPO se v té době dostala ještě asijská divize AIA americké pojišťovny AIG a automobilka General Motors.

Za pozornost stojí také IPO japonské telekomunikační společnosti Nippon Telegraph & Telephones, která se o do té doby největší primární veřejnou nabídku akcií zasloužila v roce 1986. Firma i po téměř 30 letech od svého vstupu na tokijskou burzu zaujímá celosvětově devátou příčku.

V poslední době na sebe velkou pozornost strhly zejména primární veřejné úpisy akcií sociálních sítí. Na trh se vydaly Facebook, Twitter a LinkedIn. O vítězi v rámci této trojice nemůže být pochyb, první místo si s přehledem zajistil Facebook, který v IPO před dvěma roky získal 16 miliard dolarů. Druhé místo patří Twitteru, jenž si přišel na 2,1 miliardy USD, a bronz bere s 0,41 milionu USD profesně orientovaný LinkedIn. I když to nic neříká o jejich úspěchu na burze v týdnech a měsících po vstupu na trh.

Velikost IPO vybraných internetových firem

IPO Twitteru má pro investory poněkud hořkou příchuť. Firma sice od nich při svém vstupu na burzu v listopadu 2013 získala více peněz než internetový gigant Google, který si v srpnu 2004 přišel na 1,9 miliardy USD, cena jejích akcií ale po zhruba dvouměsíčním silném růstu začala prudce klesat a dosud nenašla své dno.

V případě Facebooku byl scénář opačný. Firma své cenné papíry v květnu 2012 upsala za 38 dolarů za kus, již v červenci téhož roku se ale jedna akcie světově největší sociální sítě obchodovala jen za zhruba 18 dolarů. K zásadnímu zvratu došlo v polovině roku 2013, kdy se cenným papírům Facebooku po sérii solidních finančních čísel konečně začalo dařit a jejich cena vzrostla až k 70 dolarům za kus. Na začátku května se cena za akcii s tickerem FB pohybovala kolem 60 dolarů.

Vítězové roku 2013 na amerických trzích

Ačkoli loni v souvislosti s americkými primárními úpisy akcií plnil přední stránky finančních médií takřka výhradně Twitter, nebyla to sociální síť s modrým ptáčkem v logu, kdo předvedl největší IPO. Co více, 2,1 milionu dolarů Twitteru nestačilo ani na druhou nebo třetí příčku.

Největšího úspěchu se loni v USA podařilo dosáhnout americkému těžaři Plains GP Holdings, který při svém říjnovém vstupu na burzu získal více než 2,9 miliardy dolarů. Na druhé místo se zařadila největší světová síť hotelů Hilton Worldwide Holdings, která v listopadu prostřednictvím IPO získala 2,71 miliardy USD. A třetí firmou, která loni Twitter v objemu primární veřejné nabídky svých akcií předstihla, byla veterinární divize Zoetis amerického farmaceutického obra Pfizer, jíž vstup na burzu vynesl 2,57 miliardy USD.

Největší americké primární úpisy akcií roku 2013

Žebříček historicky největších IPO na světových trzích najdete na další straně.

Historicky největší primární úpisy akcií na světových trzích

1. Agricultural Bank of China

Agricultural Bank of China

Zisk z IPO: 22,1 miliardy USD

Kdy: červenec 2010

Sektor: finanční služby

Trh: Čína

2. Industrial & Commercial Bank of China

Industrial and Commercial Bank of China (ICBC)

Zisk z IPO: 21,9 miliardy USD

Kdy: říjen 2006

Sektor: finanční služby

Trh: Čína

3. AIA Group

AIA Group - ilustrační foto

Zisk z IPO: 20,5 miliardy USD

Kdy: říjen 2010

Sektor: pojišťovnictví

Trh: Hongkong

4. Visa

Visa - ilustrační foto

Zisk z IPO: 19,7 miliardy USD

Kdy: březen 2008

Sektor: finanční služby

Trh: USA

5. NTT DoCoMo

NTT DoCoMo - ilustrační foto

Zisk z IPO: 18,4 miliardy USD

Kdy: říjen 1998

Sektor: telekomunikace

Trh: Japonsko

6. General Motors

General Motors

Zisk z IPO: 18,1 miliardy USD

Kdy: listopad 2010

Sektor: automobilový průmysl

Trh: USA

7. Enel SpA

enel

Zisk z IPO: 17,4 miliardy USD

Kdy: říjen 1999

Sektor: energetika

Trh: Itálie

8. Facebook

Facebook

Zisk z IPO: 16 miliard USD

Kdy: květen 2012

Sektor: internet

Trh: USA

9. Nippon Telegraph & Telephones

NTT

Zisk z IPO: 13,6 miliardy USD

Kdy: říjen 1986

Sektor: telekomunikace

Trh: Japonsko

10. Deutsche Telekom

Deutsche Telekom - ilustrační foto

Zisk z IPO: 13 miliard USD

Kdy: listopad 1996

Sektor: telekomunikace

Trh: Německo

Z primárních veřejných úpisů, které proběhly v prvních čtyřech měsících letošního roku, se do čela nejúspěšnější firem na amerických trzích dostal farmaceutický podnik Revance Therapeutics vyvíjející neinjekčně aplikovatelný botulotoxin, jehož akcie se aktuálně ve srovnání s upisovací cenou 16 dolarů za kus obchodují takřka za dvojnásobek. Vstup na burzu se ale podařil i dalším firmám, například akcie sítě restaurací Zoës Kitchen od dubnového IPO posílily o více než 81 %, cenné papíry vývojáře technologie bezdrátového dobíjení elektronických zařízení Energous zdražily od konce března o necelých 80 % a o více než 50 % musejí investoři ve srovnání s lednovou, respektive únorovou upisovací cenou zaplatit také za cenné papíry biotechnologické firmy Ultragenyx Pharmaceutical vyvíjející léky na vzácná onemocnění metabolického systému a biotechnologického podniku Genocea Biosciences.

Dosud nejúspěšnější primární úpisy v roce 2014 (údaje k 7. 5. 2014)

Na co se investoři mohou těšit ve zbytku roku 2014?

Největší pozornost se soustředí na blížící se IPO čínského internetového obchodu Alibaba, který míří na Newyorskou burzu. Společnost na začátku května oznámila, že chce v rámci primární emise nabídnout akcie za miliardu dolarů, což podle agentury AP znamená, že půjde o největší IPO technologické společnosti od loňského debutu Twitteru. Analytici však očekávají, že čínská firma, která bývá nejčastěji přirovnávána k americkému internetovému obchodu Amazon.com, získá daleko více a velikostí svého IPO se možná přiblíží i Facebooku.

Další společností, jejíž ohlášený vstup na burzu se ocitl pod drobnohledem investorů, je americký výrobce videokamer GoPro, které si pro svoji vysokou odolnost vůči mechanické zátěži získaly oblibu zejména mezi sportovci. Firmě podle analytiků hraje do karet neustále rostoucí obliba videoportálu YouTube, na kterém se lidé rádi chlubí svými extrémními výkony zaznamenanými nahrávacími zařízeními umístěnými na svém těle nebo sportovním náčiní, a také skutečnost, že se podnik díky silným prodejům kamer dostal velmi brzy od svého vzniku do černých čísel.

Třetí podnik, který pozornost investorů přitahuje jako magnet, je vysokofrekvenční obchodník Virtu Financial. Jeho výkonný ředitel Vinny Viola podle únorové zprávy deníku Financial Times řekl, že zvažuje uvedení akcií firmy na trh. Odhady FT sice nebyly nijak megalomanské, deník uvedl, že by firma v IPO mohla získat 250 až 350 milionů dolarů, přesto by se jednalo o jednu z hlavních událostí roku. Virtu Financial by se totiž stala historicky první firmou obchodující s vlastními financemi, která by vstoupila na burzu. V dubnu ale společnost investory zklamala, když oznámila, že své plány na primární úpis akcií odkládá, a na burzu tedy prozatím nevstoupí. I tak se ale investoři ve zbytku roku jistě nudit nebudou.

Zdroj: Telegraph, Bloomberg, ČTK

IPO Pivovary Lobkowicz

Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy
Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy
před 19 minutami

Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy

Francouzská automobilka Renault vykázala v prvním pololetí rekordní zisk i příjmy. Hospodaření podpořila konsolidace...
Francie Auta Evropské akcie
Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva…
Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva…
před 33 minutami

Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva hospodářských čísel, pomyslným čtvrtečním vítězem byl Verizon

Ve čtvrtek bylo na trzích pořádně živo, investory zasypala salva hospodářských čísel. Pomyslné vítězství si připsal...
Výsledková sezóna Daimler Volkswagen
Aerolinky China Eastern koupí deset procent v Air France-KLM
před 44 minutami

Aerolinky China Eastern koupí deset procent v Air France-KLM

Letecká společnost China Eastern Airlines koupí 10% podíl v aerolinkách Air France-KLM. Je to vůbec první investice...
Čína Francie Doprava
Asijské akcie uzavřely týden převážně v červených číslech
Asijské akcie uzavřely týden převážně v červených číslech
před hodinou

Asijské akcie uzavřely týden převážně v červených číslech

Asijské akciové trhy v pátek převážně klesly když se pozornost investorů soustředila na zpevňující dolar a na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Švýcarským bankám UBS a Credit Suisse se ve čtvrtletí dařilo
Švýcarským bankám UBS a Credit Suisse se ve čtvrtletí dařilo
před hodinou

Švýcarským bankám UBS a Credit Suisse se ve čtvrtletí dařilo

Největší švýcarské bance UBS nečekaně vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk díky divizi správy majetku bohatých...
Švýcarsko Evropské banky Banky
Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta
Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta
09:00

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,5 procenta, tedy...
Francie HDP Hospodářský růst
Výrobce hraček Mattel prohloubil ve čtvrtletí ztrátu
Výrobce hraček Mattel prohloubil ve čtvrtletí ztrátu
08:00

Výrobce hraček Mattel prohloubil ve čtvrtletí ztrátu

Americký výrobce hraček Mattel prohloubil ve druhém čtvrtletí ztrátu na 56,1 milionu USD z 19,1 milionu USD. Prodej...
Americké akcie Výsledková sezóna
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na…
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na…
07:10

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na 2,6 miliardy Kč

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic hospodařila v první polovině letošního roku s čistým ziskem 2,6 miliardy...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly
včera v 22:40

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly

Americké společnosti Amazon.com, která je největším internetovým prodejcem na světě, ve druhém čtvrtletí klesl čistý...
Amazon Výsledková sezóna
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní indexy během dne přesto přepisovaly historii

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow skončil na novém zavíracím maximu, benchmarky S&P...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut
včera v 21:20

USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut

Američtí regulátoři schválili plán německé automobilky Volkswagen na úpravu či odkup většiny naftových aut, kterých...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM
včera v 19:08

Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas se dohodl na prodeji své hokejové značky CCM soukromému fondu...
Sport Evropské akcie Fúze a akvizice
Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém
včera v 18:08

Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém

Německá automobilka Porsche musí v Evropě svolat do servisů asi 22 000 naftových vozů Cayenne. V automobilech byl...
Auta Podvod Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
včera v 18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování