Proč (ne)mít strach z indexu strachu
|

Proč (ne)mít strach z indexu strachu

Index volatility VIX, přezdívaný také index strachu, klesá na předkrizová minima. Na první pohled se zdá, že investoři jsou ohledně dalšího vývoje trhů klidní. Ale co nám vlastně index VIX říká?

VIX Ponaučení pro investory Volatilita Americké akcie BROKERJET ČS

Když se řekne "index strachu", může to vyvolat pocit, že když roste, je potřeba začít panikařit, a když klesá, můžeme být zcela klidní. Pravdou ovšem je, že VIX indexem strachu nikdy nebyl a ani nebude. Je to jen ukazatel prémie opčních produktů odvozených z trhu. Z trhu, který se obchoduje na svých rekordních maximech.

A jak vám řekne každý opční obchodník, volatilita klesá, když trh roste, a roste, když trh klesá. VIX neurčuje další vývoj trhu, VIX trh následuje.

Také se často píše, že VIX je tak nízko, protože investoři věří v další růst trhu a spatřují nízká rizika poklesu. Jenže to je jen část celého příběhu. Indikátor volatility je totiž na nízkých úrovních nejen proto, že investoři hýří optimismem, ale i proto, že jsou zoufalí. Jsou tak zoufalí, že neutrácejí peníze za ochranu proti propadu cen, ale snaží se za každou cenu vydělat na rostoucím trhu.

Mnoho fondových manažerů zaostává za indexem. Kdyby si kupovali ochranu proti propadům, ještě by výkonnost svých fondů zhoršili. Kdo by se také potřeboval zajišťovat proti propadům, když ECB dala jasně najevo, že bude pumpovat další peníze na trh?

Z indexu VIX tedy může jít strach. Nejde ale jen o strach z jeho případného růstu, ale také z jeho podezřele nízkých hodnot.

VIX - index volatility

Takto se na index VIX dívá Mikuláš Splítek z brokerjetu ČS:

Podle mnohých se v případě nízkých hodnot indexu VIX jedná o "klid před bouří". Například derivátový stratég z Credit Suisse Mandy Xu pro Financial Times říká: "Když jsou trhy vysoko, volatilita bývá nízká. Pohybují se inverzně." Je to opravdu tak? A dá se na samotných pohybech volatility vydělat?

Nejprve se podívejme, co VIX představuje. Volatilita obecně označuje míru kolísání (obvykle jako směrodatnou odchylku těchto změn během určitého časového úseku). VIX ukazuje očekávaný pohyb indexu S&P 500 během dalších 30 dní, ovšem na roční bázi. Pokud je VIX 11, trh předpokládá pohyb 11%/√12 = 3,17 % během následujícího měsíce s pravděpodobností 68 % (jedna směrodatná odchylka oběma směry). Ono "očekávání" je dáno tím, že pro výpočet jsou použity ceny opcí na tituly z S&P 500.

Lidé mají pocit, že hodnota VIX naznačuje ocenění akciového trhu, ačkoliv udává pouze míru kolísání, nikoli směr pohybu (růst/pokles). Tento názor je do určité míry pochopitelný, protože vychází ze zkušenosti a Black-Scholesova modelu oceňování opcí. V něm jsou proměnnými cílové ceny, čas, úrokové sazby a historická volatilita. Pokud se ceny pohybují zbrkle, vypisovatelé opcí vyžadují větší prémie, protože je větší šance, že cílové ceny budou dosaženy. Intuice nabádá, že to se děje při propadech trhů, které jsou vždy razantnější než růsty. Vysoká hodnota VIX by tedy měla značit nákupní příležitosti. Naopak nízká hodnota VIX je onen "klid před bouří", propady přichází neočekávaně. Dle mého názoru jsou oba závěry mylné, pokud jste běžným investorem.

VIX nemá predikční hodnotu, je pouze odrazem volatility historické. Seriózní studie zkoumající korelaci mezi hodnotou VIX a hodnotou indexu S&P 500 za delší časový úsek (řekněme 3 roky od okamžiku predikce) by musela selhat. Odborníci vypisující opce s takovým časovým horizontem totiž téměř neoperují, měsíce jsou maximem, spíše ovšem týdny. Proto je VIX zkreslující už jen ve svém ročním vyjádření (vzpomeňte, že hodnota 11 = očekávání 11% změny ročně). Dlouhodobý investor může VIX s klidem ignorovat.

Ani traderovi VIX nijak zvlášť nepomůže, ze statistických důvodů. Jak ukázali Goldstein a Taleb (2007), často mícháme dohromady dva koncepty – směrodatnou odchylku a absolutní průměrnou odchylku. Když se index s průměrným ročním výnosem 0 % pohybuje v průměru o 1 % denně (někdy 0,6 %, jindy o 1,4% atd.), není jeho denní směrodatná odchylka 0,01, jak by se mohlo intuitivně zdát. V normálním rozložení je jeho směrodatná odchylka 0,0125, tedy o 25 % vyšší. Pokud není rozložení normální, a k tomu v případě individuálního investora často dojde, protože on většinou zvolí jen pár akcií, může být rozdíl mezi směrodatnou odchylkou (obvykle definující volatilitu) a absolutní průměrnou odchylkou (často chápanou jako volatilita) až stovky procent!

Co takhle nápad spekulovat na pohyb samotného indexu VIX? Vnitřní hlas říká, že volatilita přece nemůže zůstat neomezeně dlouho tak nízká. To je zřejmě pravda, ale může zůstat nízká do doby, než většina spekulantů přestane být solventní. Na VIX můžete spekulovat prostřednictvím ETF (manažeři fondu musejí nakupovat kontrakty) či futures (kontraktů samotných), obojí jsou ze své podstaty pákové nástroje, které mají náklady na držení. Pouze genialita v časování může přinést zisk, jinak vám čas postupně podřeže větev počátečního vkladu. Slovy Benjamina Grahama: "máte plné právo spekulovat, a plné právo toho později litovat." Mohu-li radit, pusťte VIX z hlavy.

Veškeré názory uveřejněné v tomto textu jsou mým soukromým názorem, obsah ​nebyl konzultován se zaměstnavatelem, společností BROKERJET České spořitelny, a.s., a mohou být v přímém rozporu s jeho názorem.


Z aktuální poznámky analytiků z ČSOB na téma převládající nízké volatility:

Centrální banky mají lví podíl na poklesu volatility. Garance nízkých a stabilních sazeb zkrotila krátký konec výnosových křivek ve většině vyspělého světa. Stabilnější krátkodobé sazby se současně odrážejí v nižší rozkolísanosti měnových párů, volatilita na EUR/USD od začátku roku klesá a je na mnohaletých minimech. Na delším konci zase tlumí volatilitu mimořádně nízká inflace. Akciové trhy bez větších výprodejů nepřetržitě rostou i proto, že centrální banky (kvůli nízké inflaci) slibují investorům levné peníze na dlouhou dobu.

Období extrémně nízké volatility mnoha hráčům na trhu začíná připomínat éru před startem velké finanční krize, kdy trhy opustil strach a banky začaly půjčovat ve velkém, aniž by rozlišovaly kvalitu projektů. Peníze dostávala levně řecká vláda i nezaměstnaní Američané na hypotéky. Aktuálně ale ještě tak daleko nejsme. Alespoň ve vyspělém světě neprovází pokles volatility a strachu nijak výrazný rozjezd úvěrů. Naopak, v eurozóně ještě úvěry dále padají. Jedno z mála míst, kde levné peníze už mohly stihnout nafouknout škodlivé bubliny, jsou některé rozvíjející se trhy, například v Turecku úvěrová dynamika v posledních letech překonávala v průměru 20 %.

Zdroj: CNBC
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod