Proč (ne)mít strach z indexu strachu
|

Proč (ne)mít strach z indexu strachu

Index volatility VIX, přezdívaný také index strachu, klesá na předkrizová minima. Na první pohled se zdá, že investoři jsou ohledně dalšího vývoje trhů klidní. Ale co nám vlastně index VIX říká?

VIX Ponaučení pro investory Volatilita Americké akcie BROKERJET ČS Mikuláš Splítek

Když se řekne "index strachu", může to vyvolat pocit, že když roste, je potřeba začít panikařit, a když klesá, můžeme být zcela klidní. Pravdou ovšem je, že VIX indexem strachu nikdy nebyl a ani nebude. Je to jen ukazatel prémie opčních produktů odvozených z trhu. Z trhu, který se obchoduje na svých rekordních maximech.

A jak vám řekne každý opční obchodník, volatilita klesá, když trh roste, a roste, když trh klesá. VIX neurčuje další vývoj trhu, VIX trh následuje.

Také se často píše, že VIX je tak nízko, protože investoři věří v další růst trhu a spatřují nízká rizika poklesu. Jenže to je jen část celého příběhu. Indikátor volatility je totiž na nízkých úrovních nejen proto, že investoři hýří optimismem, ale i proto, že jsou zoufalí. Jsou tak zoufalí, že neutrácejí peníze za ochranu proti propadu cen, ale snaží se za každou cenu vydělat na rostoucím trhu.

Mnoho fondových manažerů zaostává za indexem. Kdyby si kupovali ochranu proti propadům, ještě by výkonnost svých fondů zhoršili. Kdo by se také potřeboval zajišťovat proti propadům, když ECB dala jasně najevo, že bude pumpovat další peníze na trh?

Z indexu VIX tedy může jít strach. Nejde ale jen o strach z jeho případného růstu, ale také z jeho podezřele nízkých hodnot.

VIX - index volatility

Takto se na index VIX dívá Mikuláš Splítek z brokerjetu ČS:

Podle mnohých se v případě nízkých hodnot indexu VIX jedná o "klid před bouří". Například derivátový stratég z Credit Suisse Mandy Xu pro Financial Times říká: "Když jsou trhy vysoko, volatilita bývá nízká. Pohybují se inverzně." Je to opravdu tak? A dá se na samotných pohybech volatility vydělat?

Nejprve se podívejme, co VIX představuje. Volatilita obecně označuje míru kolísání (obvykle jako směrodatnou odchylku těchto změn během určitého časového úseku). VIX ukazuje očekávaný pohyb indexu S&P 500 během dalších 30 dní, ovšem na roční bázi. Pokud je VIX 11, trh předpokládá pohyb 11%/√12 = 3,17 % během následujícího měsíce s pravděpodobností 68 % (jedna směrodatná odchylka oběma směry). Ono "očekávání" je dáno tím, že pro výpočet jsou použity ceny opcí na tituly z S&P 500.

Lidé mají pocit, že hodnota VIX naznačuje ocenění akciového trhu, ačkoliv udává pouze míru kolísání, nikoli směr pohybu (růst/pokles). Tento názor je do určité míry pochopitelný, protože vychází ze zkušenosti a Black-Scholesova modelu oceňování opcí. V něm jsou proměnnými cílové ceny, čas, úrokové sazby a historická volatilita. Pokud se ceny pohybují zbrkle, vypisovatelé opcí vyžadují větší prémie, protože je větší šance, že cílové ceny budou dosaženy. Intuice nabádá, že to se děje při propadech trhů, které jsou vždy razantnější než růsty. Vysoká hodnota VIX by tedy měla značit nákupní příležitosti. Naopak nízká hodnota VIX je onen "klid před bouří", propady přichází neočekávaně. Dle mého názoru jsou oba závěry mylné, pokud jste běžným investorem.

VIX nemá predikční hodnotu, je pouze odrazem volatility historické. Seriózní studie zkoumající korelaci mezi hodnotou VIX a hodnotou indexu S&P 500 za delší časový úsek (řekněme 3 roky od okamžiku predikce) by musela selhat. Odborníci vypisující opce s takovým časovým horizontem totiž téměř neoperují, měsíce jsou maximem, spíše ovšem týdny. Proto je VIX zkreslující už jen ve svém ročním vyjádření (vzpomeňte, že hodnota 11 = očekávání 11% změny ročně). Dlouhodobý investor může VIX s klidem ignorovat.

Ani traderovi VIX nijak zvlášť nepomůže, ze statistických důvodů. Jak ukázali Goldstein a Taleb (2007), často mícháme dohromady dva koncepty – směrodatnou odchylku a absolutní průměrnou odchylku. Když se index s průměrným ročním výnosem 0 % pohybuje v průměru o 1 % denně (někdy 0,6 %, jindy o 1,4% atd.), není jeho denní směrodatná odchylka 0,01, jak by se mohlo intuitivně zdát. V normálním rozložení je jeho směrodatná odchylka 0,0125, tedy o 25 % vyšší. Pokud není rozložení normální, a k tomu v případě individuálního investora často dojde, protože on většinou zvolí jen pár akcií, může být rozdíl mezi směrodatnou odchylkou (obvykle definující volatilitu) a absolutní průměrnou odchylkou (často chápanou jako volatilita) až stovky procent!

Co takhle nápad spekulovat na pohyb samotného indexu VIX? Vnitřní hlas říká, že volatilita přece nemůže zůstat neomezeně dlouho tak nízká. To je zřejmě pravda, ale může zůstat nízká do doby, než většina spekulantů přestane být solventní. Na VIX můžete spekulovat prostřednictvím ETF (manažeři fondu musejí nakupovat kontrakty) či futures (kontraktů samotných), obojí jsou ze své podstaty pákové nástroje, které mají náklady na držení. Pouze genialita v časování může přinést zisk, jinak vám čas postupně podřeže větev počátečního vkladu. Slovy Benjamina Grahama: "máte plné právo spekulovat, a plné právo toho později litovat." Mohu-li radit, pusťte VIX z hlavy.

Veškeré názory uveřejněné v tomto textu jsou mým soukromým názorem, obsah ​nebyl konzultován se zaměstnavatelem, společností BROKERJET České spořitelny, a.s., a mohou být v přímém rozporu s jeho názorem.


Z aktuální poznámky analytiků z ČSOB na téma převládající nízké volatility:

Centrální banky mají lví podíl na poklesu volatility. Garance nízkých a stabilních sazeb zkrotila krátký konec výnosových křivek ve většině vyspělého světa. Stabilnější krátkodobé sazby se současně odrážejí v nižší rozkolísanosti měnových párů, volatilita na EUR/USD od začátku roku klesá a je na mnohaletých minimech. Na delším konci zase tlumí volatilitu mimořádně nízká inflace. Akciové trhy bez větších výprodejů nepřetržitě rostou i proto, že centrální banky (kvůli nízké inflaci) slibují investorům levné peníze na dlouhou dobu.

Období extrémně nízké volatility mnoha hráčům na trhu začíná připomínat éru před startem velké finanční krize, kdy trhy opustil strach a banky začaly půjčovat ve velkém, aniž by rozlišovaly kvalitu projektů. Peníze dostávala levně řecká vláda i nezaměstnaní Američané na hypotéky. Aktuálně ale ještě tak daleko nejsme. Alespoň ve vyspělém světě neprovází pokles volatility a strachu nijak výrazný rozjezd úvěrů. Naopak, v eurozóně ještě úvěry dále padají. Jedno z mála míst, kde levné peníze už mohly stihnout nafouknout škodlivé bubliny, jsou některé rozvíjející se trhy, například v Turecku úvěrová dynamika v posledních letech překonávala v průměru 20 %.

Zdroj: CNBC
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení
Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny
včera v 20:52

Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny

Mezinárodní měnový fond by se za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Mohlo by k tomu dojít, pokud bude...
Mezinárodní měnový fond Čína
WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi
včera v 19:38

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního...
Světová ekonomika Donald Trump Mezinárodní obchod
Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur
včera v 18:44

Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur

Členské země eurozóny díky nízkým úrokovým sazbám ušetřily od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 téměř...
Eurozóna Úrokové sazby
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
včera v 17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
včera v 17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
včera v 16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
včera v 15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
včera v 15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
včera v 14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
včera v 14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
včera v 14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
včera v 13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
včera v 13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika