Anketa: Letní (ne)pohoda aneb Povolený doping a rizika, která budou v létě hýbat trhem
|

Anketa: Letní (ne)pohoda aneb Povolený doping a rizika, která budou v létě hýbat trhem

Uvolněná měnová politika v Evropě, Japonsku a Americe by měla přát riziku, mezi doporučené letní sázky proto patří i akcie. Nášlapné miny, které by mohly spustit hromadný úprk do úkrytů, nicméně nelze podceňovat. Ať už je to postupné přiškrcování penězovodů v Americe, geopolitika, nebo třeba Abenomika, důvodů, proč by investoři neměli nastavit portfolio na prázdninového autopilota, je více než dost, říkají experti.

Světové akcie Centrální banky Investiční a ekonomický výhled Anketa

Václav Kmínek (Česká spořitelna)

Ekonomická situace se pomalu zlepšuje a zdá se, že se v USA podaří naplnit relativně ambiciózní konsenzuální odhad růstu zisků za celý letošní rok. Ten počítá s růstem o více než 9 %, což je už také z velké části započítáno v ocenění akcií, které je v současné době mírně nad dlouhodobým průměrem. Během léta tedy nečekám nějakou výraznější rally, spíše stagnaci s velkým množstvím potenciálních rizik. Rizika mohou být geopolitická – Ukrajina, Turecko, Thajsko a tak dále –, ale také mohou mít podobu tlaku na evropský bankovní sektor. ECB má totiž na podzim představit zátěžové testy bank, které dle představených parametrů budou tvrdší než ty minulé, a mnoho evropských bank tak bude pravděpodobně nuceno navýšit kapitál.

Z výše uvedených důvodu bych se držel společností se silným cash flow a stabilním obchodním modelem. Těmi mohou být třeba provozovatelé placených satelitních nebo kabelových televizí a sektor telekomunikací, obecněji pak defenzivní dividendové sektory. Vzhledem ke zpomalující čínské ekonomice bych se naopak vyhnul firmám s výraznější expozicí na tamní trh a minimálně do podzimu – do doby zveřejnění zátěžových testů ECB – i akciím evropských, zejména západoevropských bank.

Jan Čermák (ČSOB)

Červen a začátek léta bude ve znamení další expanzivní monetární akce, tentokrát ze strany ECB. Pokud bude alespoň přiměřeně agresivní, tak by jistá forma kvantitativního uvolňování mohla obecně prospět evropským aktivům včetně těch českých. Dá se přitom očekávat, že akce ECB může dále stlačit kreditní rizika i volatilitu, která tak jako tak v letních měsících klesá. Okurková sezóna na finančních trzích může být navíc na začátku léta umocněna probíhajícím mistrovstvím světa ve fotbale v Brazílii.

Expanzivní akce Evropské centrální banky, stejně jako další příznivá data z amerického trhu práce, by měla držet v kurzu americký dolar. Zároveň je možné, že se obojí stane záminkou pro růst úrokových sazeb na delším konci výnosové křivky. Růst úrokových sazeb, pokud tedy bude příliš rychlý, přitom může opět znamenat problém pro komoditní trhy i některé, zejména na komodity navázané rozvíjející se trhy.

Nick Beecroft (Saxo Bank)

Čekám, že následující tři měsíce budou poměrně poklidné. Nazval bych to dokonce sladkým obdobím. Evropa půjde cestou měnového uvolnění, což pomůže vykompenzovat utahování v USA. Zároveň se trh dočká čísel, která potvrdí slušný růst americké ekonomiky. Navíc si myslím, že trh jen postupně překonává moře obav, takže je stále dost peněz zaparkováno stranou. Možná se během třetího kvartálu dočkáme korekcí o 5 až 10 %, ale pokud jako investoři cílíte na střednědobý horizont, je pro vás nejpodstatnější to, že jsou měnové podmínky stále uvolněné.

Během příštích tří měsíců se tedy nejspíše vyplatí sázka na riziko, zejména na akcie obchodované na rozvinutých trzích. Mám na mysli hlavně Evropu a Ameriku, možná i Japonsko. Myslím si, že se na některých trzích, což bude mimo jiné případ Spojených států, dočkáme růstu, který investorům dodá důvěru, ale nebude natolik silný, aby vznikly obavy z rychlejšího růstu sazeb. Fed dal jasně najevo, že bude postupovat pomalu a obezřetně.

Petr Gapko (GE Money Bank)

Léto bývá z pohledu investiční aktivity slabým obdobím. Z tohoto důvodu je i obdobím nepředvídatelným, jakákoliv ekonomická informace totiž může s trhy výrazně zahýbat. Nejinak by tomu mělo být letos, lze tedy očekávat nízkou investiční aktivitu. Někteří investoři razí letní strategii "Sell in May and go away", ale najdou se i spekulanti, kteří se do obchodování vrhnou právě v létě, hlavně kvůli větší šanci arbitráže.

Je tedy téměř nemožné odhadnout, jaká akcie či komodita v létě "pojede", a co bude naopak průšvih. Jednak se jedná o příliš krátký časový horizont, a jednak se v létě obchoduje tak málo, že se může stát téměř cokoli. Nicméně z toho, jak se vzmáhají hlavní světové ekonomiky, ale úrokové míry zůstávají minimální, lze soudit, že by se mohlo dařit akciovým trhům.

Chádí El-Moussawi (Verdi Capital)

V USA je potřeba se zaměřit na pokračování ústupu od kvantitativního uvolňování, na náznaky toho, jak bude chtít Fed postupovat při snižování své nabobtnalé rozvahy, a na to, zda se bance podaří takzvaný exit z uvolněné a podpůrné měnové politiky bez toho, aby bylo narušeno oživení americké ekonomiky. Rizikem může být i pokračování reforem v Japonsku, kde je otázkou, zda i třetí "šíp" Abenomiky, tedy strukturální reformy, zasáhne cíl. Stejně tak bude zajímavé sledovat, jak se na japonské ekonomice podepíše dubnové zvýšení spotřební daně. Více informací by mělo přinést zveřejnění dalšího plánu reforem v červnu.

V eurozóně v následujících měsících určitě radíme nadále pozorně sledovat bitvu ECB s hrozbou deflace a to, zda červnové zasedání bude mít výsledek v podobě kroků dostatečných k nastartování evropské ekonomiky. Pokud se tak nestane, mohly by se pod tlak dostat především dluhopisy států na periferii eurozóny, které v posledních měsících zažily poměrně silnou rally. Výnosy některých dluhopisů totiž nereflektují skutečný stav těchto ekonomik.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod