7 lží o penězích, které škodí vztahům
|

7 lží o penězích, které škodí vztahům

Zatajování dluhů nebo tajný účet, o kterém manželka neví, pro placení výdajů za milenku? Takové finanční podvody jsou bohužel mezi partnery stále častější. Z nové studie National Endowment for Financial Education vyplynulo, že každý třetí člověk páchá ve vztahu nějakou "finanční nevěru". 76 % z nich navíc přiznává, že jejich kouzlení s penězi již negativně dopadá na společné soužití. Co je k tomu vede? A jaké finanční lži jsou mezi partnery nejčastější?

Peníze Finanční gramotnost Rodina Mezilidské a pracovní vztahy

Bojíte se, že by se váš partner třeba nemusel dobře vyrovnat s trpkou skutečností, že jste zadluženi až po uši? Nebo notoricky utrácíte a nechcete před ním svůj zlozvyk odtajnit? Vždy je lepší sebrat odvahu a jít s pravdou ven.

Psychologové radí "prokousat se" nejdříve až k jádru lži. "Většina hádek o financích není ve skutečnosti způsobena penězi. Jde jen o symptomy, jejichž pravá příčina se skrývá někde jinde," tvrdí Deborah Price, šéfka a zakladatelka Money Coaching Institute a autorka knihy The Heart of Money.

"Většina vzorců chování se tvoří již v raném dětství a ovlivňuje partnery podvědomě i ve vztazích," pokračuje Price. "Jakmile porozumíte vzorcům chování, získáte nad nimi kontrolu. Pak už můžete začít pracovat na tom, abyste je napravili."

Nejprve se zamyslete nad tím, kdy jste o penězích začali lhát. Již před svatbou, nebo až po ní? Zamyslete se také nad tím, jak se při lhaní cítíte. Pociťujete pocit viny za neupřímnost, nebo máte jen strach, že partner odhalí pravdu? Zkuste si představit, jak by asi partner zareagoval, kdyby se dozvěděl pravdu, a než s ní půjdete ven, ujistěte se, že je váš vztah dostatečně silný, aby váš protějšek hned "nepráskl" dveřmi.

Začněte třeba slovy: "Je tu něco důležitého, co ti potřebuji říct, ale bojím se, že se budeš zlobit. Řeknu ti to, ale slib mi, že zůstaneš v klidu a pomůžeš mi se s tím vypořádat." Je to těžké rozhodnutí, ale věřte, že ve chvíli, kdy před sebou nebudete muset nic skrývat, bude váš vztah zdravější a silnější.

Ale teď k věci. V čem partneři dělají největší chyby?

1. "Nedělej si starosti, účet už je zaplacený."

Lidé před sebou mnohdy skrývají peněžní transakce. Proč to dělají? "Jedním z důvodů je to, že by se jinak mohli cítit finančně pod kontrolou. Je to určitý projev rebelie," vysvětluje Price.

Pokud má jeden z vás na starost nákupní rozhodnutí (má přístup k výpisům z účtu, rozhoduje, co si druhý partner smí a nesmí koupit nebo třeba stanovuje limit na útraty), zatímco druhý nemá v rodinných financích žádné slovo, může to vést ke zbytečným rozbrojům. Snažte se takovýchto situací vyvarovat.

2. "Neumím to s penězi. Vezmi si je na starost."

Jde o další mezi partnery neuvěřitelně častý jev. Někteří lidé si umějí perfektně poradit s financemi, ale chybně se domnívají, že nejsou finančně zdatní a nechávají rozhodování na druhých. Podvědomě z toho těží, protože se zřeknou odpovědnosti a nastaví si život tak, že je případně zachrání někdo "kompetentnější".

Zkuste si sami na sobě malý test. Myslíte si, že se opravdu na správu osobních financí nehodíte? Položte si v duchu pár otázek: Mám přehled o tom, kolik mám peněz na běžném a spořicím účtu? Vím, kolik vydělávám? Přispívám si na penzi? Když jsem ještě neměl(a) partnera, platil(a) jsem účty včas a utrácel(a) s mírou? Možná zjistíte, že umíte mít finance pod větší kontrolou, než jste si původně mysleli. A odhalíte oblasti, ve kterých máte nedostatky.

"Pokud někomu vyhovuje být rodinným finančním ředitelem, je to v pořádku. I tak by ale měli být do financí zapojeni oba partneři," připomíná Price. Představte si černý scénář, že ztratíte partnera nebo se rozvedete a ztratíte přístup k osobním financím.

Dále si pak, bez ohledu na to, kdo u vás spravuje finance, najděte každý měsíc společnou chvilku, kdy si sednete a projednáte rodinný rozpočet.

3. "Můžeme si to dovolit."

Tato lež vychází většinou z nevědomosti. Lidé nemají přehled o finančních tocích, aby správně odhadli, jestli si právě mohou dovolit nové auto nebo drahou dovolenou. Po svatbě se to může ještě zhoršit - nemají ponětí, kolik utratil partner, a spoléhají na to, že ten druhý zachází s penězi obezřetně, a proto mají pocit, že se není potřeba tolik omezovat.

Když navíc po drahé věci touží oba partneři, nerozumná rozhodnutí jsou nasnadě, protože ani jeden z nich nechce tomu druhému nesouhlasným stanoviskem zkazit radost, a dostat se tak do sporu.

Bohužel jsme od přírody předurčeni k mrhání penězi. Price vysvětluje, že lidi při nákupech táhne touha vyvolaná instinktivní částí mozku, která je vzdálena od přední kůry mozkové zodpovědné za racionální uvažování. V důsledku toho jsou peněžní rozhodnutí často tažena emocemi, ne logikou.

Chcete-li impulzivnímu utrácení zabránit, sestavte si vy i váš druh před nákupem drahé věci seznam pozitivních a negativních důsledků tohoto nákupního rozhodnutí. "Zpomalí to centra pro nervové procesy a aktivuje přední mozkovou kůru," doplňuje vědecké zdůvodnění Price.

4. "Moje peníze jsou tvoje peníze."

Z průzkumu vyplynulo, že 3 z 10 partnerů se společnými financemi skrývají před svým protějškem nákupy, pohyby na účtu, výpisy i hotovost. "Skrývání informací o financích je reakcí na pocit nejistoty ve vztahu," domnívá se Kate Levinson, autorka knihy Emotional Currency.

Pocit nejistoty může být spuštěn historickými zkušenostmi s někým, kdo mrhal penězi (například rodič nebo bývalý partner, který propadal alkoholu nebo prohrával peníze na automatech). Obrannou reakcí je naučit se nespoléhat na druhé. "Vlastní peníze znamenají vnitřní potřebu nezávislosti a ukrývání peněz zmírní pocit zranitelnosti," říká Levinson.

5. "Tyhle boty už mám přece roky."

Zapírání útrat je reakcí vyvolanou strachem nebo odporem k tomu, že se jeden druhého snaží finančně kontrolovat. Dalším důvodem může být chyba na jedné straně, a sice sklon k přehnanému utrácení. Může to být i vedlejší produkt výchovy, třeba zkušenost z dětství, že matka skrývala nově koupené oblečení před otcem.

Realisticky posuďte svou finanční situaci. "Vyjasněte si finanční cíle a priority a zaveďte rozpočet rozdělený na fixní a volitelné výdaje," doporučuje Levinson. Znalost limitu na to, co můžete utratit, vás zbaví strachu, že se na vás partner může za nákupy zlobit. Držte se tohoto rozpočtu a měsíčně své výdaje prověřujte.

6. "Nemám dluhy."

V průzkumu 13 % respondentů připustilo, že lžou o tom, kolik dluží. "Tento problém je zapříčiněn strachem z toho, že by partner mohl takovéto chování odsoudit," říká Levinson. Na někoho zatajování dluhů také může podvědomě působit tak, že když partnerovi o dluzích neřekne, tak jako by neexistovaly.

"Svěřte se někomu - finančnímu poradci nebo rodinným příslušníkům - a společně najděte způsob, jak se dluhů zbavit," radí Levinson. Využijte při tom konverzační metody z úvodu článku s důrazem na snahu problém řešit. "Můžete navrhnout dočasné rozdělení financí, abyste dali najevo, že dluh je vaše zodpovědnost," doplňuje psycholožka.

7. "Nemám tolik peněz."

Někteří lidé mají tendenci předstírat, že mají méně peněz, než reálně mají. Dělají to zpravidla ze strachu, aby nebyli milováni jen pro peníze. Nebo si lámou hlavu s řadou nepříjemných osobních otázek: Jak budu schopna zacházet s větším množstvím peněz, než vydělává můj muž? Jakým člověkem bych se stal, kdybych si sáhl na takovou sumu peněz? Co se stane s naším vztahem, když máme takový rozdíl v příjmech? Když bude mít partner více peněz, bude chtít mít ve vztahu také větší slovo?

Levinson v takovém případě doporučuje nechat si poradit od odborníků - navštívit finančního poradce nebo psychologa, který pomůže spory ohledně příjmových rozdílů ve vztahu uklidnit.

Zdroj: dailyworth.com
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení
Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny
včera v 20:52

Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny

Mezinárodní měnový fond by se za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Mohlo by k tomu dojít, pokud bude...
Mezinárodní měnový fond Čína
WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi
včera v 19:38

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního...
Světová ekonomika Donald Trump Mezinárodní obchod
Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur
včera v 18:44

Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur

Členské země eurozóny díky nízkým úrokovým sazbám ušetřily od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 téměř...
Eurozóna Úrokové sazby
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
včera v 17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
včera v 17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
včera v 16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
včera v 15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
včera v 15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
včera v 14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
včera v 14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
včera v 14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
včera v 13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
včera v 13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika