Burzovní kalendář (22. 9. - 26. 9. 2014)
|

Burzovní kalendář (22. 9. - 26. 9. 2014)

V USA budou zveřejněna data z trhu s bydlením a zpřesněný odhad HDP za 2. čtvrtletí. Promluví také sedm členů Fedu, jejichž slova by mohla naznačit více o prvním růstu úroků v USA. V Německu bude zveřejněn index podnikatelského klimatu Ifo, pražská burza v pondělí začne obchodování bez akcií společnosti Orco.

Investiční a ekonomický výhled

USA

22/9 Prodej existujících domů (odhad srpen: 5,18 milionu, červenec: 5,15 milionu)

22/9 Index aktivity chicagského Fedu (odhad srpen: 0,35 bodu, červenec: 0,39 bodu)

23/9 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad září: 58,1 bodu, srpen: 57,9 bodu)

23/9 Index cen domů FHFA (odhad červenec meziměsíčně: +0,4 %, červen: +0,4 %)

23/9 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu (odhad srpen: 12 bodů, červenec: 12 bodů)

24/9 Prodeje nových domů (odhad srpen: 430 tisíc, červenec: 412 tisíc)

25/9 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad srpen meziměsíčně: -17,1 %, červenec: +22,6 %)

25/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad týden do 20. září: 295 tisíc nových, předchozí týden: 280 tisíc)

25/9 Index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad září: 61 bodů, srpen: 58,5 bodu)

25/9 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad srpen: 8 bodů, červenec: 3 body)

26/9 HDP za 2Q2014 (očekávání mezikvartálně: +4,6 %, předchozí revize +4,2 %)

26/9 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad září: 85, flash září: 84,6)

Americké akcie prožily další týden plný nových rekordů. Za celý týden získal Dow 1,74 %, S&P posílil o 1,26 % a Nasdaq proti minulému pátku stoupl o 0,27 %. Americká burza se také dočkala největšího IPO ve své historii, když v pátek na NYSE debutovala čínská společnost Alibaba. IPO Alibaby jsme sledovali ŽIVĚ. Její akcie během prvního dne stouply o 38 % a celá firma dosáhla po prvním dnu ocenění 231 miliard USD. Mezi technologickými firmami jsou větší už jen Apple, Google a Microsoft.

"Trhy reagovaly na Alibabu i skotské referendum, které dopadlo v prospěch zachování Spojeného království v současné podobě. Je však také pravda, že investoři si na akcie Alibaby dělali místo a celý týden vyprodávali technologické akcie. Teď se vracíme k normálu," uvedl Paul Nolte z Kingsview Asset Management. Příští týden by se tak mohlo dařit právě technologickým akciím, protože ty byly v uplynulém týdnu pod největším tlakem.

Býčí trh na amerických burzách by měl pokračovat. Index S&P 500 za celý týden přidal 1,26 % a ve čtvrtek i v pátek uzavřel nad 2 010 body, tedy nad předchozím historickým maximem. Hladiny podpory jsou dle technické analýzy teoreticky na psychologické hladině 2 000 bodů, dále pak na zářijových minimech v pásmu 1 970 až 1 980 bodů. Směrem nahoru je prostor otevřený, odpor by mohl vzniknout okolo 2 020 bodů, které zhruba shora ohraničují zužující se rostoucí trendový kanál. Více čtěte v technickém komentáři ZDE.

Příští týden veřejně mluví hned 7 členů Fedu. Investoři budou pozorně sledovat jejich slova a případné jestřábí komentáře. Zasedání FOMC v uplynulém týdnu příliš nových informací nepřineslo, nicméně investory uklidnilo, protože Fed signalizoval, že po ukončení kvantitativního uvolňování v říjnu nebude se zvyšováním sazeb spěchat.

Přesto sazby dříve či později vrostou, což žene vzhůru kurz amerického dolaru, zvláště v situaci, kdy ECB svou politiku uvolňuje. Na krátkém konci výnosové křivky rostou úroky.

"Trh by si měl více všímat toho, co se děje s dolarem a komoditami. Zlato i stříbro oslabují. Pokud to bude pokračovat, mělo by to být pozitivní pro dluhové trhy, nemusí to být však nutně negativní pro akcie. Trh ale může začít rebalancovat pozice a vybírat zisky," říká hlavní makroekonomický stratég Wells Fargo Advisors Gary Thayer. Podle něj jsou ekonomická data dobrá, takže na trhu sice uvidíme volatilitu, ale rok akcie zakončí výše, než jsou nyní.

V pátek bude zveřejněn zpřesněný odhad růstu amerického HDP za druhý kvartál. Čeká se, že růst bude revidován vzhůru na 4,6 %. Otázka je, zda je to pro akcie dobrá zpráva, protože to může přiblížit utahování měnové politiky.

Analytici také sledují finanční akcie, kterým by měl prospět růst sazeb Fedu. Většina akcií bank je na nejvyšších hodnotách od finanční krize. Příští týden čeká trh navíc největší finanční IPO, když si Citizens Financial Group půjde pro 3,36 miliardy USD.

Pozornost se zaměří i na data z nemovitostního trhu. V pondělí budou zveřejněny údaje o prodejích existujících domů, ve středu je doplní čísla o nových prodaných domech. V obou případech se čeká růst.

Několik firem také zveřejní výsledky za uplynulé čtvrtletí:

24/9 Accenture - odhad: zisk na akcii 1,101 USD, tržby 7,619 miliardy USD

25/9 NIKE - odhad: zisk na akcii 0,876 USD, tržby 7,775 miliardy USD

26/9 BlackBerry - odhad: zisk na akcii -0,155 USD, tržby 946 milionů USD

Proč sazby v USA nikdy nevzrostou
Z růstu úrokových sazeb v USA nemají strach jen lidé, kteří mají hypotéku, či investoři. Velký problém by měla i americká vláda.
Fleckenstein: Idiotská politika Fedu může za to, že je trh jako nikdy dříve zralý na výbuch
Známý investor a v posledních letech nepříliš úspěšný spekulant na pokles Bill Fleckenstein odrážel dotazy moderátorky CNBC, které se týkaly jeho neúčasti na několikaleté rally amerických akcií. "No a co?! Na tom nezáleží. Až se trh zhroutí, jak rychle přijdou dnešní vítězové o své zisky?" ptal se mimo jiné.
Tento graf je opravdu důležitý: Akciový motor se zadrhává
Jedním z motorů současného růstu cen akcií jsou zpětné odkupy akcií. Jenže firmy na ně přestávají mít chuť. To by mohlo být rozhodující pro další vývoj na trzích.
LONG akciové tipy z proslulé konference hodnotových investorů
Jaké tipy nabídli na konferenci hodnotových investorů 10. září investorské legendy?
Známý býk hlásí: S&P 500 do konce roku vystoupá na 2 100 bodů, čekají nás ještě roky růstu cen akcií
Historických rekordů se nelekejte. Současný býčí trh nevykazuje známky únavy ani charakteristiky konce období růstu cen akcií. To vzkazuje investorům bývalý hlavní akciový stratég JPMorgan Tom Lee, nyní "v dresu" Fundstrat Global Advisors.

Evropa

22/9 Eurozóna - spotřebitelská důvěra (odhad září: -10,5 bodu)

23/9 Francie HDP za 2Q2014 (odhad mezikvartálně: 0 %, meziročně: 0,1 %)

23/9 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, ve službách a celkový (FLASH; odhad září Německo služby: 54,6 bodu, průmysl: 51,2 bodu; Francie služby: 50,2 bodu, průmysl: 47 bodů; eurozóna služby: 53 bodů, průmysl: 50,6 bodu)

24/9 Německo - index podnikatelského klimatu Ifo (odhad září: 105,8 bodu, srpen: 106,3 bodu)

25/9 Itálie - maloobchodní tržby (odhad červenec meziměsíčně: 0 %, červen: 0 %)

25/9 Výsledky Hennes & Mauritz - odhad: zisk na akcii 3,125 USD, tržby 37,977 miliardy USD

Evropským akciím se minulý týden dařilo. Za celý týden FTSE 100 připsal 0,49 %, CAC 40 0,44 % a německý DAX 1,53 %.

V pátek trhům pomohl především výsledek skotského referenda. Skotové v něm řekli "ne" své nezávislosti. Po sečtení všech hlasů ze 32 volebních okrsků se pro pokračování 307 let starého svazku se Spojeným královstvím vyslovilo 55,3 % voličů.. To investory uklidnilo.

Na makrodata je další týden velice chudý. V úterý budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Nejzajímavějším číslem týdne bude německý index podnikatelského klimatu Ifo, u kterého se čeká další pokles. Předpokládá se tak, že index potvrdí zhoršující se stav německé ekonomiky.

Podle průzkumu institutu ZEW, který byl zveřejněn minulý týden, se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v září snížila. Index očekávání klesl na 6,9 bodu ze srpnových 8,6 bodu, očekával se však pokles až na 5,2 bodu. Hodnocení současné situace se propadlo na 25,4 bodu ze srpnových 44,3 bodu. Údaje mannheimského institutu ZEW naznačují, že největší evropskou ekonomiku zasáhlo napětí mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž výrazně zhoršilo, když index klesl na 14,2 bodu z 23,7 bodu, čekal se pokles jen na 21,3 bodu.

"Příští týden se investoři pravděpodobně vrátí ke geopolitice vzhledem k tomu, že na programu nejsou žádné významnější faktory, jako tomu bylo v uplynulém týdnu. Nelze vyloučit, že kromě Ukrajiny se bude více mluvit i o Iráku či všeobecně zapojení Evropy do operací vůči Islámskému státu. Blížící se konec kvartálu může dle nás způsobovat výraznější pohyby cen některých aktiv při úpravách portfolií, aniž by byl patrný výrazný důvod. Proto ponecháváme svůj postoj k obchodování v dalším týdnu na neutrálním stupni," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Na Ukrajině bylo vytvořeno nárazníkové pásmo, kde nesmí být použita těžká vojenská technika. Příměří sice pokračuje, ale místy se bojuje, například o důležité letiště v Doněcku. Podle NATO jsou střety podobně intenzivní jako před vyhlášením příměří.

Mírová jednání mezi ukrajinskou vládou a separatisty z východu země by mohla probíhat ve Vídni. Navrhl to ruský prezident Vladimir Putin, který prý již v tomto duchu oslovil rakouského kancléře Wernera Faymana. Důvodem je podle slovenského deníku SME velmi neutrální postoj, který Rakousko zastává k ukrajinským událostem.

Jak vidí události nového týdne makléř z brokerjetu ČS Josef Novotný?

Asie

23/9 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

26/9 Japonsko - index spotřebitelských cen

Zima se blíží. Jak rychle by Evropě chyběl plyn z Ruska?
Když Rusko zavře kohouty plynovodů, Česku dojde plyn za devět měsíců. Jak jsou na tom další země?
Investiční sázka na Evropu: SWOT analýza
Pomalé oživení členských zemí eurozóny a geopolitická nejistota na Ukrajině odůvodňují opatrnou strategickou expozici na evropských trzích. Financial Post identifikuje silné a slabé stránky měnové unie a příležitosti a hrozby spojené s investováním ve složitém prostředí regionu.
Neexistuje nic jako zdravý, normální trh
Nikdy byste neměli vinit za své špatné výsledky iracionalitu trhu. Má pravdu, i když s ním nesouhlasíte. Chyba je vždy ve vaší strategii.

Česká republika

24/9 Spotřebitelská a podnikatelská důvěra

25/9 ČNB - rozhodnutí o nastavení sazeb a o měnové politice

Domácí index PX zakončil týden na 1 003 bodech, což znamenalo týdenní růst o 0,6 %. Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla opět NWR (-11,1 % na 0,8 Kč). "Stále probíhá restrukturalizace, která se však již vyvíjí dle očekávání. Cena na trhu se přibližuje ceně nově vydávaných akcií za 0,65 Kč," podotýká Vaníček.

Pondělí bude posledním obchodním dnem s upisovacími právy na nové akcie NWR. Nová práva opravňují držitele nabýt nové akcie za 0,65 Kč za akcii.

Největší růst zaznamenaly minulý týden akcie likérky Stock (+3,2 % na 105 Kč). "Okolo titulu se neobjevila žádná fundamentální zpráva. Pohyb vnímáme jako technický vzhledem k tomu, že poslední měsíce se titul pohybuje v rozpětí 102 až 107 Kč," říká Vaníček.

Na burze došlo v uplynulém týdnu k jedné významné změně. V pátek se na ní naposledy obchodovalo s akciemi Orco Property Group. Akcie se budou nadále obchodovat na burzách v Paříži a ve Varšavě. Titul zakončil týden na 11,2 Kč. To je jen zlomek ceny z historického maxima 3 500 Kč.

Makléři: Působení Orka na BCPP končí neslavně, kurz klesl 300krát
Více než desetileté působení developerské společnost Orco Property Group na pražské burze končí neslavně, shodli se analytici oslovení agenturou ČTK. První roky obchodování byly pro investory úspěšné, poté však nastal postupný propad kurzu z maximální úrovně 3 500 Kč až na současných 11 korun za akcii. Naposledy se s akciemi Orka bude na pražské burze obchodovat v pátek.

Změny se také uskuteční ve vedení společnosti Fortuna. Na konci třetího čtvrtletí odstoupí ze své funkce dosavadní generální ředitel Radim Haluza, kterého nahradí Per Widerström. Ten přichází do Fortuny z mezinárodní sázkové skupiny Gala Coral Group, předtím zastával vysoké manažerské pozice například ve společnostech Expekt.com, Bwin.Party, PartyGament či Telenor. Na konci roku dále odejde ze společnosti na vlastní žádost finanční ředitel Michal Vepřek.

Příští týden není bohatý na makrodata ani v ČR. Vyjdou údaje o spotřebitelské a podnikatelské důvěře. Ve čtvrtek pak zasedá rada ČNB. Nečeká se však žádná změna intervenčního režimu ani nastavení úrokových sazeb. ČNB plánuje omezit intervence nejdříve příští rok.

Dopady ukrajinsko-ruské krize pocítí česká ekonomika i celý region. Co na to evropské akcie?
Mělká recese v Rusku by neměla způsobit v ekonomikách eurozóny žádnou revoluci ani ohrozit oživení české ekonomiky. Česká koruna se ale může dostat pod tlak v době listopadového zasedání ČNB, mohou chodit horší čísla z ekonomiky a růst spekulace ohledně dalšího cíleného oslabení české měny. I to uvedl v úterý na setkání s novináři hlavní ekonom Ery Jan Bureš.
Český export do Ruska postupně nahradit lze, Moskva ale dovozy nejspíše nezakáže
Hospodářská komora ČR vyslala podnikatelskou misi do Turecka. Chce tak naplnit cíl, který dlouhodobě deklaruje a který má pomoci zmírnit dopady rusko-českých sankcí skrze představení českých podnikatelů na zahraničních trzích. Delegaci tvořili představitelé českého strojírenství, energetiky, finančního sektoru či akademické sféry.
Zasadit peníze do půdy? Proč ne, myslí si realitní makléř
Zemědělská půda může být zajímavou možností pro investory, kteří mají volné alespoň desítky tisíc korun. Potenciál zhodnocení je podle realitního makléře Petra Vomastka minimálně 100 %. Jak na nákup půdy, přiblížil v pořadu Investice ZET.
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
21. 7. 2017 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
21. 7. 2017 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby