10 věcí, kterými se investoři nechlubí
|

10 věcí, kterými se investoři nechlubí

Někteří investoři mají pocit, že mají investování na háku. Většina z nich přitom dělá na trhu školácké chyby. Americká agentura Gallup prezentovala výsledky svého průzkumu finančního chování investorů. Závěry jsou velmi znepokojivé.

Investování Ponaučení pro investory Chyby v investování

1. Finanční negramotnost

Ze studie Financial Industry Regulatory Authority z roku 2012 vyplynulo, že průměrný Američan zodpoví 2,9 z 5 základních finančních otázek v rámci okruhů, jako jsou riziko, inflace, úrokové sazby nebo hypotéky (jen 14 % zodpovědělo všech 5 otázek správně).

Průměrný drobný investor nesleduje tržní zpravodajství. Ve chvíli, kdy neví, co se na trhu děje, se ale může jen těžko správně rozhodovat ohledně peněz. V roce 2013 vrostl index S&P 500 o 30 %. Když agentura Gallup mezi respondenty zjišťovala, jaký názor mají na aktuální výkonnost trhu, jen 7 % vědělo o rally, ke které na trhu dochází, a 30 % odhadovalo, že jde trh do strany nebo padá.

2. Přehnaná aktivita

Za posledních 30 let dosáhly akcie z S&P 500 podle průzkumu Dalbar celkového výnosu 11,1 % ročně. Průměrný investor do amerických akciových fondů ale ve stejném období vydělal jen 3,69 % ročně. Proč fondoví investoři nedosáhli lepších výsledků? Jejich výnosy jim "žraly" poplatky. U amerických fondů byla podle Morningstar průměrná nákladovost 1,23 % (u akciových fondů to bylo 1,21 %, u alternativních výše 1,92 %).

Nedostatečný výkon lze také připisovat chování investorů, kteří nakupují a prodávají zbytečně často ve snaze "chytit" módní akcie nebo fondy. Je ale potřeba mít na paměti, že pokaždé, když nakupujete nebo prodáváte akcii, platíte poplatky. Tyto náklady postupně ukrajují z výnosů.

Transakční poplatky už v současnosti zdaleka nemusejí být tak vysoké jako dříve. Mnohé renomované společnosti poskytující finanční služby, například Fidelity Investments, dnes představují aplikace, které obchodování zjednodušují na úroveň zasílání textových zpráv. Někdy dokonce poskytují tyto služby zdarma.

Studie však dokazují, že časté obchodování i přes nižší poplatky stále koreluje se špatnou výkonností. Proč tedy zbytečně hazardovat se svým majetkem? Usnadnění investování znamená další problém - když provedení obchodu obnáší jen několik snadných úkonů (otevřít aplikaci a zmáčknout tlačítko), mají investoři tendenci nakupovat a prodávat na základě momentálních pohnutek, ne promyšlené strategie.

3. Pečlivě ukryté poplatky

S penzijním a životním pojištěním, prostřednictvím nichž si lidé spoří na penzi, je spojeno mnoho poplatků. Investoři si jich většinou ani nejsou vědomi, protože jsou poplatky a provize komplikovaně skryté. Někteří investoři se snaží omezit své náklady volbou on-line produktů nebo pasivní strategie s automatickými brokery. Další výhodou světa internetu je možnost porovnat si nákladovost jednotlivých fondů přes různé internetové srovnávače a kalkulačky.

4. Bezmezná důvěra

Téměř 75 % investorů prozradilo v průzkumu Gallup, že při tvorbě finančního plánu vyhledávají profesionální radu. Obracejí se nejčastěji na investiční poradce nebo bankéře. Pozor na střet zájmů! Hledejte pouze důvěryhodné, certifikované osoby, které kladou na první místo zájmy klientů, ne ty své.

Makléři, kteří nakupují nebo prodávají cenné papíry, často sami sebe nazývají finančními poradci, i když podnikají podle jiných zákonů. Mohou to být "prachsprostí salesmani", kteří potřebují klientům vnutit produkty, z nichž mají nejvyšší provizi.

Investoři vyhledávající profesionální pomoc by se nejprve měli poradců a brokerů zeptat, jakým způsobem jsou placeni, a zamyslet se nad tím, jestli tento systém nemůže ovlivňovat jejich doporučení. Také stojí za to zeptat se jich, jaký je profil jejich typického klienta. Podobá se vám?

Ujistěte se, zda poradce nemá stinnou minulost, třeba podle referencí na internetu. Informace lze hledat třeba také u regulátora.

5. Podvody na investorech

Kolem 40 % problémů, které řešila americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), byly podvody na drobných investorech. V mnoha z těchto případů se lidé nechali nalákat na nerealistické výnosy s minimem rizika. To je nejobvyklejší znak podvodu.

Jedna rada nad zlato od Jasona Dosse z asociace Public Investors Arbitration: "Nenakupujte všechno, co se prodává." Pokud nabídka zní až podezřele zajímavě, měl by se investor pídit po pověsti prodejce a žádat o více informací o produktu nebo je získat u regulátora.

6. Staří nerovná se automaticky moudrost

Když přijde na správu peněz, starší investoři mají jednu nevýhodu. Dokonce i zdraví lidé ve věku nad 65 let vykazují podle psychologů pokles "kognitivní funkce", která ovlivňuje finanční rozhodování. Odhalila to studie Proceedings of the National Academy of Sciences z roku 2013. Starší dospělí podle ní provádějí riskantnější a horší rozhodnutí než dospělí ve středním věku. Starší investoři také podle zjištění Finra o 34 % častěji přicházejí o peníze v investičních podvodech.

7. Strach investovat více

Akcie loni překonávaly historická maxima jako na běžícím pásu. Dow posílil o 7,5 % a S&P 500 se vyšplhal o 11,4 % výše. Mnoho Američanů ale na těchto ziscích neparticipovalo. Jen 54 % z nich podle dat Gallup vlastnilo loni akcie ve srovnání s 67 % na konci internetové bubliny v roce 2000.

Strach si investoři vypěstovali během dvou krachů akciového trhu od roku 2000. Po poslední finanční krizi mnoho investorů vyprodalo akcie a zmeškalo léta býčího trhu.

Přes 80 % investorů v průzkumu Gallup přiznalo, že jsou z investování do akcií nervózní. 36 % respondentů odpovědělo, že kdyby jim dal někdo dodatečných 10 tisíc USD, drželi by je v hotovosti. 41 % by dodatečné peníze nějak investovalo.

8. Příliš brzké čerpání peněz na důchod

Když investoři vyberou své penzijní úspory brzy, musejí se připravit na nevýhodné zdanění a další sankce. To platí v USA, i u nás se ale takový střadatel připraví o výhody složeného úročení. Někteří lidé dělají tu nejhorší chybu, že vybírají dlouhodobé úspory pro uspokojení bezprostředních potřeb.

9. Investování místo soutěže popularity na střední

Finanční média, sociální sítě a on-line fóra usnadňují investorům sdílet nápady ohledně skladby portfolia. Odborníci věří, že tato transparentnost přispívá ke zvýšené davové mentalitě investování, protože lidé nakupují a prodávají na základě obchodů svých známých. Například v roce 2008 vědci odhalili, že lidé ze stejné komunity společně synchronizovali akciové obchody.

Problém je, že davové investování může vést k nízkým výnosům. "Jsou situace, kdy slepý vede slepé," tvrdí Meir Statman, finanční profesor ze Santa Clara University, který dlouhodobě studuje investorské chování a je autorem knihy "Co investoři ve skutečnosti chtějí".

Někdy také přicházejí pochybné rady od celebrit ve finančních médiích. V jedné studii vědci zkoumali vývoj cen akcií téměř 7 tisíc firem poté, co se jejich šéfové objevili na CNBC. Zjistili, že investoři nakupovali akcie v den rozhovoru, což vytáhlo ceny rychle nahoru, ale v dalších obchodních dnech následoval většinou opětovný propad.

10. Boj o peníze

Když investice klesají na hodnotě, vede to ke ztrátám. Investoři pak musejí zatnout zuby a těžké období překonat. Takové je riziko investování. Nicméně investoři, kteří mají pocit, že se stali obětí podvodu, nejsou bezmocní. Pomocí stížnosti k regulátorovi či soudní žaloby lze zpravidla alespoň část ukradených prostředků vydobýt zpět. Nebojte se o své peníze nahlas přihlásit a vytrvale bojovat.

Zdroj: MarketWatch
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
21. 7. 2017 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
21. 7. 2017 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby