10 věcí, kterými se investoři nechlubí
|

10 věcí, kterými se investoři nechlubí

Někteří investoři mají pocit, že mají investování na háku. Většina z nich přitom dělá na trhu školácké chyby. Americká agentura Gallup prezentovala výsledky svého průzkumu finančního chování investorů. Závěry jsou velmi znepokojivé.

Investování Ponaučení pro investory Chyby v investování

1. Finanční negramotnost

Ze studie Financial Industry Regulatory Authority z roku 2012 vyplynulo, že průměrný Američan zodpoví 2,9 z 5 základních finančních otázek v rámci okruhů, jako jsou riziko, inflace, úrokové sazby nebo hypotéky (jen 14 % zodpovědělo všech 5 otázek správně).

Průměrný drobný investor nesleduje tržní zpravodajství. Ve chvíli, kdy neví, co se na trhu děje, se ale může jen těžko správně rozhodovat ohledně peněz. V roce 2013 vrostl index S&P 500 o 30 %. Když agentura Gallup mezi respondenty zjišťovala, jaký názor mají na aktuální výkonnost trhu, jen 7 % vědělo o rally, ke které na trhu dochází, a 30 % odhadovalo, že jde trh do strany nebo padá.

2. Přehnaná aktivita

Za posledních 30 let dosáhly akcie z S&P 500 podle průzkumu Dalbar celkového výnosu 11,1 % ročně. Průměrný investor do amerických akciových fondů ale ve stejném období vydělal jen 3,69 % ročně. Proč fondoví investoři nedosáhli lepších výsledků? Jejich výnosy jim "žraly" poplatky. U amerických fondů byla podle Morningstar průměrná nákladovost 1,23 % (u akciových fondů to bylo 1,21 %, u alternativních výše 1,92 %).

Nedostatečný výkon lze také připisovat chování investorů, kteří nakupují a prodávají zbytečně často ve snaze "chytit" módní akcie nebo fondy. Je ale potřeba mít na paměti, že pokaždé, když nakupujete nebo prodáváte akcii, platíte poplatky. Tyto náklady postupně ukrajují z výnosů.

Transakční poplatky už v současnosti zdaleka nemusejí být tak vysoké jako dříve. Mnohé renomované společnosti poskytující finanční služby, například Fidelity Investments, dnes představují aplikace, které obchodování zjednodušují na úroveň zasílání textových zpráv. Někdy dokonce poskytují tyto služby zdarma.

Studie však dokazují, že časté obchodování i přes nižší poplatky stále koreluje se špatnou výkonností. Proč tedy zbytečně hazardovat se svým majetkem? Usnadnění investování znamená další problém - když provedení obchodu obnáší jen několik snadných úkonů (otevřít aplikaci a zmáčknout tlačítko), mají investoři tendenci nakupovat a prodávat na základě momentálních pohnutek, ne promyšlené strategie.

3. Pečlivě ukryté poplatky

S penzijním a životním pojištěním, prostřednictvím nichž si lidé spoří na penzi, je spojeno mnoho poplatků. Investoři si jich většinou ani nejsou vědomi, protože jsou poplatky a provize komplikovaně skryté. Někteří investoři se snaží omezit své náklady volbou on-line produktů nebo pasivní strategie s automatickými brokery. Další výhodou světa internetu je možnost porovnat si nákladovost jednotlivých fondů přes různé internetové srovnávače a kalkulačky.

4. Bezmezná důvěra

Téměř 75 % investorů prozradilo v průzkumu Gallup, že při tvorbě finančního plánu vyhledávají profesionální radu. Obracejí se nejčastěji na investiční poradce nebo bankéře. Pozor na střet zájmů! Hledejte pouze důvěryhodné, certifikované osoby, které kladou na první místo zájmy klientů, ne ty své.

Makléři, kteří nakupují nebo prodávají cenné papíry, často sami sebe nazývají finančními poradci, i když podnikají podle jiných zákonů. Mohou to být "prachsprostí salesmani", kteří potřebují klientům vnutit produkty, z nichž mají nejvyšší provizi.

Investoři vyhledávající profesionální pomoc by se nejprve měli poradců a brokerů zeptat, jakým způsobem jsou placeni, a zamyslet se nad tím, jestli tento systém nemůže ovlivňovat jejich doporučení. Také stojí za to zeptat se jich, jaký je profil jejich typického klienta. Podobá se vám?

Ujistěte se, zda poradce nemá stinnou minulost, třeba podle referencí na internetu. Informace lze hledat třeba také u regulátora.

5. Podvody na investorech

Kolem 40 % problémů, které řešila americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), byly podvody na drobných investorech. V mnoha z těchto případů se lidé nechali nalákat na nerealistické výnosy s minimem rizika. To je nejobvyklejší znak podvodu.

Jedna rada nad zlato od Jasona Dosse z asociace Public Investors Arbitration: "Nenakupujte všechno, co se prodává." Pokud nabídka zní až podezřele zajímavě, měl by se investor pídit po pověsti prodejce a žádat o více informací o produktu nebo je získat u regulátora.

6. Staří nerovná se automaticky moudrost

Když přijde na správu peněz, starší investoři mají jednu nevýhodu. Dokonce i zdraví lidé ve věku nad 65 let vykazují podle psychologů pokles "kognitivní funkce", která ovlivňuje finanční rozhodování. Odhalila to studie Proceedings of the National Academy of Sciences z roku 2013. Starší dospělí podle ní provádějí riskantnější a horší rozhodnutí než dospělí ve středním věku. Starší investoři také podle zjištění Finra o 34 % častěji přicházejí o peníze v investičních podvodech.

7. Strach investovat více

Akcie loni překonávaly historická maxima jako na běžícím pásu. Dow posílil o 7,5 % a S&P 500 se vyšplhal o 11,4 % výše. Mnoho Američanů ale na těchto ziscích neparticipovalo. Jen 54 % z nich podle dat Gallup vlastnilo loni akcie ve srovnání s 67 % na konci internetové bubliny v roce 2000.

Strach si investoři vypěstovali během dvou krachů akciového trhu od roku 2000. Po poslední finanční krizi mnoho investorů vyprodalo akcie a zmeškalo léta býčího trhu.

Přes 80 % investorů v průzkumu Gallup přiznalo, že jsou z investování do akcií nervózní. 36 % respondentů odpovědělo, že kdyby jim dal někdo dodatečných 10 tisíc USD, drželi by je v hotovosti. 41 % by dodatečné peníze nějak investovalo.

8. Příliš brzké čerpání peněz na důchod

Když investoři vyberou své penzijní úspory brzy, musejí se připravit na nevýhodné zdanění a další sankce. To platí v USA, i u nás se ale takový střadatel připraví o výhody složeného úročení. Někteří lidé dělají tu nejhorší chybu, že vybírají dlouhodobé úspory pro uspokojení bezprostředních potřeb.

9. Investování místo soutěže popularity na střední

Finanční média, sociální sítě a on-line fóra usnadňují investorům sdílet nápady ohledně skladby portfolia. Odborníci věří, že tato transparentnost přispívá ke zvýšené davové mentalitě investování, protože lidé nakupují a prodávají na základě obchodů svých známých. Například v roce 2008 vědci odhalili, že lidé ze stejné komunity společně synchronizovali akciové obchody.

Problém je, že davové investování může vést k nízkým výnosům. "Jsou situace, kdy slepý vede slepé," tvrdí Meir Statman, finanční profesor ze Santa Clara University, který dlouhodobě studuje investorské chování a je autorem knihy "Co investoři ve skutečnosti chtějí".

Někdy také přicházejí pochybné rady od celebrit ve finančních médiích. V jedné studii vědci zkoumali vývoj cen akcií téměř 7 tisíc firem poté, co se jejich šéfové objevili na CNBC. Zjistili, že investoři nakupovali akcie v den rozhovoru, což vytáhlo ceny rychle nahoru, ale v dalších obchodních dnech následoval většinou opětovný propad.

10. Boj o peníze

Když investice klesají na hodnotě, vede to ke ztrátám. Investoři pak musejí zatnout zuby a těžké období překonat. Takové je riziko investování. Nicméně investoři, kteří mají pocit, že se stali obětí podvodu, nejsou bezmocní. Pomocí stížnosti k regulátorovi či soudní žaloby lze zpravidla alespoň část ukradených prostředků vydobýt zpět. Nebojte se o své peníze nahlas přihlásit a vytrvale bojovat.

Zdroj: MarketWatch
Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice
14:00

Ze světa investičních doporučení (27. března)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:39

Britské domácnosti jsou ohledně brexitu pesimističtější než dříve

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž oficiálně zahájí proces...
Spojené království Evropská unie
13:22

Rychle rostoucí trh fintech v Česku dosahuje 5,1 miliardy Kč

Rychle rostoucí trh finančně-technologických společností (fintech), které využívají technologie jako sociální sítě,...
Česká republika Fintech Technologie
13:02

Objem spotřebitelských úvěrů v eurozóně v únoru vzrostl nejvíce za šest let

Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny rostl v únoru nejrychlejším tempem za více než šest let....
Eurozóna Úvěry Evropská ekonomika
11:59

Dubajská Emaar chce koupit internetového prodejce Souq

Dubajský provozovatel luxusních nákupních center Emaar Malls podal nabídku na převzetí předního arabského...
Blízký a Střední východ Internet Fúze a akvizice
11:39

Americké akcie rostou, malé firmy však příliš důvodů k radosti nemají

Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu nespočetněkrát stouply na nové rekordy, ne všechny...
Americké akcie Donald Trump Spojené státy americké (USA)
11:14

Hyundai zavřela továrnu v Číně, vládne politické napětí

Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela jednu ze svých továren v Číně, uvedla to ve svém pondělním...
Jižní Korea Asijské akcie Auta
Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace
10:51

Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace

Prezident Donald Trump v pondělí oznámí vytvoření nového úřadu s rozsáhlými pravomocemi, jehož úkolem bude reforma...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika