Jak letos ušetřit? Musíte ošálit sami sebe
|

Jak letos ušetřit? Musíte ošálit sami sebe

Tyto jednoduché strategie vám pomohou odbourat z rozpočtu zbytečné náklady a zajistit více peněz na spořicím účtu.

Psychologie Spoření Finanční gramotnost Finanční plánování

Pokud vaše novoroční předsevzetí znělo více šetřit, ale stále se vám nedaří, zkuste několik následujících triků.

1. Využijte setrvačnost ve svůj prospěch

Průzkum Thaler a mnohé další prokázaly, že jsou lidé obětí setrvačnosti. Nejste-li zvyklí spořit pravidelně, může se stát, že s velkým úsilím začnete, ale skončíte u jednoho bankovního převodu. Když naproti tomu spoříte automaticky, působí setrvačnost ve váš prospěch. Větší sebezapření pak pro vás bude přestat spořit než trvalý příkaz nechat beze změny.

Většina poradců zabývajících se finančním plánováním doporučuje stanovit si dlouhodobý plán a spořit minimálně 10 % z příjmů. Trvalý příkaz byste měli mít nastaven na den v měsíci záhy poté, co vám přichází výplata (když peníze ani neuvidíte, nebudou vám chybět).

2. Soustřeďte se na jeden cíl

Automatické spoření funguje skvěle v případě, že máte predikovatelné příjmy a výdaje. Ale co když tomu tak není? Můžete šetřit sebevíce, ale když máte přehnané cíle, je to marné.

Průzkum University of Toronto odhalil, že to střadatelé s cíli často přehánějí. Vede je to ke kompromisům a nekonečnému přemítání o tom, jaký z cílů je důležitější, až skončí s tím, že nešetří dost ani na jeden.

Řešení? Přidělit cílům priority a některé zcela vynechat. Je-li prioritou přispívat určitou sumou peněz na penzijní spoření, zaměřit se hlavně na splnění tohoto cíle. Jakmile bude míra příspěvku na tento cíl jasně vymezena a peníze budou ještě zbývat, přišel čas začít šetřit na dům snů.

Další vhodnou strategií je přemýšlet o cílech odděleně a pro každý cíl vymezit jeden rezervní fond.

3. Budoucnost na prvním místě

Od spoření často lidi odrazuje odtržení budoucích cílů od přítomnosti (například představa života v penzi). K výpočtu očekávaných příjmů v penzi můžete využít i kalkulačku. Když účastníci studie National Bureau of Economic Research zjistili přesná čísla, jak se příspěvky na penzijní úspory přelévaly do příjmů v penzi, raději každý ročně tyto příspěvky navýšil v průměru o 1 000 USD.

4. Bonusy a zvyšování platu? Jako kdyby nebyly!

Profesor z Harvardu Sendhil Mullainathan tvrdí, že největším problémem s různými odměnami je to, že lidé mají zpravidla tendenci přidělení odměn oslavovat, v důsledku čehož utratí více, než na bonusech dostali. Nejjednodušším řešením tohoto problému je jednat, jako kdyby žádný bonus nepřišel a směřovat ho celý rovnou na spoření. Čím dříve zapomenete na to, že ho lze utratit, tím lépe.

5. Sázka

V jedné studii požádali kuřáky, kteří se snažili skončit s kouřením, aby půl roku šetřili na odděleném účtu. Zkouška měla přijít na konci tohoto období - u těch, jimž test ukáže nulovou hladinu nikotinu, budou peníze jejich, a u ostatních peníze propadnou do banku a odejdou na charitu.

U lidí, kteří se zúčastnili zkoušky se spořicími účty, byla mnohem vyšší úspěšnost než v případě kontrolní skupiny. Pokud jste tedy ten typ, na nějž funguje negativní motivace, najděte si přátele, kteří půjdou do sázky s vámi a dohlédnou na to, abyste se potrestali za případné nesplnění cílů.

6. Čas na rozmyšlenou

Dávat si stranou hotovost je jen jedna polovina rovnice. Když ale přijde na větší úspory, stejně důležité je držet pod kontrolou výdaje. Nechte si dost času na analýzu toho, co chcete koupit, a vždy choďte do obchodu s nákupním seznamem. Zabráníte tak impulzivním nákupům.

Když uvidíte něco, co vás bude nutit odchýlit se od seznamu, dejte si 24 hodin čas na rozmyšlenou. Poproste o rezervaci nebo vzneste v internetovém obchodě ke zboží nějaký dotaz - položku tím zablokujete a vše si do druhého dne, než se obchodník ozve, budete moci v klidu rozmyslet.

7. Relativní hodnota

Zkuste malý trik. Přepočítávejte si sporné nákupy na něco, co máte v oblibě a může se stát snadno měrnou jednotkou. Například jako správný Čech určitě rádi zajdete s přáteli do hospody na pivo. Nyní vidíte v obchodě úžasné značkové tričko. Zamyslete se, kolik piv s přáteli byste si kvůli němu museli odepřít. Ještě je to pro vás tak lákavá nabídka? Opravdu má hodnotu 30 piv? Nebo můžete měřit náklady zboží v podmínkách toho, jak dlouho byste na něj vydělávali.

8. Kotvení cen

Když nakupujete produkt, kde je cenové pásmo široké (jako například u oblečení nebo aut), prohlédněte si nejdříve pečlivě nejlevnější položky, teprve poté se začněte dívat na nákladnější varianty. Váš mozek bude zakotven na nízkých cenách a bude přistupovat k dražším produktům obezřetně.

9. Naučte se mít za útraty pocit viny

Podle průzkumů třetina lidí nekontroluje každý měsíc výpisy z účtu. Problém je to nejen kvůli tomu, že ostražitost je nejlepší obranou proti podvodům, pochybným poplatkům a zneužití karty. Díky kontrole účtů můžete odhalit zbytečné měsíční výdaje, třeba různé nesmyslné poplatky. Měsíční poplatek na vás může působit, jako by šlo o pár korun. Vynásobte si částku 12krát a věřte, že budete udiveni, kolik ročně jeho zrušením ušetříte. To by bylo piv!

Zdroj: Time
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice