Orbánovské Maďarsko a spol.: Stanou se některé země EU pátou kolonou Ruska?
|

Orbánovské Maďarsko a spol.: Stanou se některé země EU pátou kolonou Ruska?

Vladimir Putin v Maďarsku? Pro většinu byla první státní návštěva ruského prezidenta v zemi EU od uvalení sankcí jen další provokací premiéra Orbána. Část expertů ale tvrdí, že Maďarsko a další země s nadstandardními vazbami na Kreml mohou ochromit akceschopnost a zájmy unie. Putinův výlet do Budapešti byl jen dalším varováním. Které země EU mají nyní k Rusku blízko a proč? Nad tím se v pořadu Alter Eko na Rádiu BBC zamyslel vedoucí Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně Vít Hloušek.

Rusko Řecko Maďarsko Rakousko Politika

Maďarsko

Maďarsko má z politických i ekonomických důvodů k putinovskému Rusku skutečně blízko. Je otázkou, jak bude tuto blízkost ventilovat v rámci institucí Evropské unie. Je pravda, že by Maďarsko mohlo teoreticky sehrát roli nějakého blokačního činitele, který víceméně hájí ruské zájmy (dlouhodobě se taková strategie připisovala Řecku a po roce 2004 i Kypru), nicméně možnost těchto zemí manévrovat v rámci například Rady Evropské unie je relativně omezená, takže bych tuto možnost úplně nepřeceňoval. Ale současné orbánovské Maďarsko je určitě stát, který nejen symbolicky návštěvou Vladimíra Putina, ale i reálně s Ruskem dost intenzivně spolupracuje a vyjadřuje postoje, které nejsou úplně kompatibilní s mainstreamovým přístupem Evropské unie k Rusku.

Na jednu stranu jsou tu příčiny politické, na druhou stranu ekonomické. Některá zajímavá odvětví maďarského průmyslu, například průmysl zpracování ropy, jsou na Rusko napojená. Společnost MOL, která má rozsáhlé aktivity v ostatních zemích střední Evropy, je kupříkladu dominantně kontrolována ruským kapitálem. Svou roli sehrávají i další faktory. Orbánova vláda se jednoznačně postavila mimo hlavní proud vývoje v rámci evropské integrace a snaží se trochu specifickým způsobem měnit maďarský politický systém, přičemž nemíří úplně na západ. A pokud Viktor Orbán otevřeně mluví o tom, že je jeho cílem vybudovat neliberální politický režim, tak se obávám, že mu vlastně nic jiného než hledání východních partnerů nezbývá.

V maďarské společnosti je přitom vzhledem k historickým zkušenostem poměrně silně zakořeněn protiruský sentiment. Orbán tak hraje trochu riskantní hru, ale zároveň tím ukazuje na malý význam, který pro středoevropské státy a jejich občany zahraniční politika má. Kdyby byla zahraniční politika Maďary vnímána jako něco důležitého, vedlo by to k silnějším protestům proti Orbánovu režimu. Maďarsko ale řeší z pohledu svých občanů významnější problémy – ekonomické, sociální, ale také problémy spojené s vnitropolitickou transformací, tedy se zákony nově regulujícími média, zákony týkajícími se politických stran a podobně. V případě Orbána navíc nevím – a neví to možná už ani on sám –, co je taktika a co přesvědčení, že se západní model vyčerpal a je potřeba hledat něco jiného.

Rakousko

V případě Rakouska je současný postoj k Rusku pokračováním svérázné tradice datující se od roku 1955. Rakušané jsou skutečně k Rusku dlouhodobě vstřícnější, daleko intenzivněji s ním spolupracují na poli ekonomickém a někdy i politickém, ale – když použiji hyperbolu – úplně za to nemohou. Oni se do této pozice dostali, když skončila okupace východní části Rakouska sovětskými vojsky. Tehdy Rakousko výměnou za ukončení okupačního statutu formálně ze své vůle, ale fakticky pod tlakem velmocí deklarovalo neutralitu. Tu v průběhu studené války rozvíjelo a začalo si ji docela užívat. To mělo, podobně jako v případě Finska, docela zajímavé ekonomické implikace.

Rakouská ekonomika tedy s Ruskem už desítky let v porovnání se zbytkem západní Evropy mnohem blíže spolupracuje a vydělává na tom. V případě Rakouska bych i proto vyzdvihoval v souvislosti s postojem k Moskvě vliv ekonomický. Je potřeba brát v potaz vliv různých ruských firem v Rakousku, ale zároveň i angažmá rakouských bank a společností na východě, tedy na Ukrajině, v Bělorusku a v Rusku. Ten je z hlediska západních zvyklostí naprosto nadstandardní. Snaha zachovat co nejužší vztahy s Ruskem má pro Vídeň nepochybně ekonomický smysl. K tomu je potřeba přičíst politickou zkušenost ze studené války s tím, že je Rusko zkrátka jiné a nemá příliš cenu se tím trápit.

Určitě pak existuje ještě třetí rozměr. Část rakouské politické scény, konkrétně rakouští Svobodní a v menší míře někdejší Haiderův Svaz pro budoucnost Rakouska (tedy strany, které jsou někdy označované za extremistické, což je trochu přehnané, ale jde o rakouskou krajní pravici), byla v minulosti docela zajímavě subvencována penězi různých ruských společností, oligarchů a tak dále. Rusko prostřednictvím polostátních a státem ovládaných firem posílá poměrně pravidelně finanční injekce různým stranám evropské krajní a extrémní pravice a ta rakouská nebyla v tomto směru výjimkou. Při snaze pochopit postoj Rakouska a rakouských politiků k Rusku je i toto potřeba brát v úvahu.

Řecko

Nová řecká vláda prohlásila, že pokud jí nedá peníze Evropská unie nebo eurozóna, obrátí se s žádostí o pomoc na Rusko. O tom, že by Rusko mohlo dlouhodobě poskytovat jedné ze zemí ve své sféře vlivu nějaké významné finanční prostředky, lze ovšem pochybovat. Rusko sází na politickou kartu. Pokud se ale zaměříme na objem peněz, který by potřebovalo, aby mohlo reálně nahradit výpadek evropských příjmů do řecké pokladnice, tak nám vyjde, že Rusko nyní jednoznačně není v situaci, kdy by si něco podobného mohlo dovolit. Jde jen o politickou hru ze strany Ruska i Řecka.

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika