Hledá se opravdové řešení krize eurozóny: Řecko z kola ven a společný jazyk, radí ekonomové v exkluzivním rozhovoru
|

Hledá se opravdové řešení krize eurozóny: Řecko z kola ven a společný jazyk, radí ekonomové v exkluzivním rozhovoru

Namísto složitých protikrizových vzorců je potřeba se soustředit na jednoduché základní principy a jejich dodržování. Jen tak se podaří rozkolísanou bárku evropské měnové unie brzy uklidnit. V unikátním rozhovoru se na tom shodli hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová a analytik z ČSOB Petr Dufek. Oba nicméně v této otázce vyjádřili jistou skepsi, v Evropě totiž podle nich chybí potřebná odpovědnost a státníci.

Eurozóna Řecko Politika Evropská unie Euro

Obnovené potíže s Řeckem a hrozba dominového efektu, který by mohly na periferii Evropy spustit, připomněly, že eurozóna stále nepluje v klidných vodách. Většina trhu se přitom shoduje na tom, že zánik eura v dohledné době nehrozí. Turbulencím ale kvůli přehmatům na samém začátku své cesty asi neunikne. Souhlasíte?

Petr Dufek: Samotné euro jako myšlenka vznikalo v 60. letech. Mělo být cestou i výsledkem; výsledkem konvergence, díky které si budou všichni tak podobní, že přijmout a mít stejné peníze bude logický poslední krok. V případě cesty pak mělo jít o to, že euro přinese stejné ekonomické chování, modely a racionalitu v zemích, které ho přijmou. Všichni se přiblíží stejné úrovni a budou se mít dobře. Nyní jsme v situaci – i když cítím, že už není tak populární, že není v mainstreamu tak silně ukotvené –, že současné problémy překleneme tím, že něco zintegrujeme. Zintegrujeme bankovnictví, finanční trhy, možná státní rozpočty, vytvoříme transferovou unii a budeme posílat peníze tam, kde se nevybírají daně. A završíme to politickou unií, což si na evropské úrovni nedokážu představit.

Eva Zamrazilová: Přesně tak, politici by pak museli být úplně odtržení od svých voličů. Diskrepance mezi politikem a jeho voličem by se musela prohlubovat. Vrátila bych se ale k tomu, co jsi zmínil na začátku. Názor, že napřed je potřeba dosáhnout konvergence, a teprve poté je možné přijmout společnou měnu, tehdy zastávaly Německo, Rakousko nebo Nizozemsko. Ten druhý postoj, tedy že po zavedení společné měny hospodářská konvergence přijde tak nějak sama, zastávaly jižní země současné eurozóny. Ukázalo se, kdo měl tehdy pravdu – zvolená cesta vedla do slepé uličky, ze které se nedá dobře vycouvat, špatně se v ní parkuje a tak dále.

Petr Dufek: Ale byla to hezká cesta. Cesta nízkých úrokových sazeb, cesta, na níž neexistoval rozdíl mezi dlužníkem z Řecka a z Německa. Bylo to necelých deset let, která skončila velkou dluhovou krizí. Bylo to hezké, ale ne zadarmo. Někdy mám pak pocit, že chceme v Evropě jít touto cestou znovu. Prošlapat ji třeba k fiskální unii.

Eva Zamrazilová: Mám pocit, že je potřeba, aby se ekonomové, politici a vlastně všichni zodpovědní činitelé posadili k jednomu stolu, upřímně nastínili problémy a snažili se nalézat poctivá řešení, ne jen dočasně zametat starosti pod koberec. Ono je to samozřejmě dáno krátkodobostí politického cyklu, který trvá čtyři roky, zatímco ekonomický cyklus a finanční cyklus jsou mnohem delší. Stejně tak je podle mě součástí problému to, že chybějí státníci; jsou tu jen krátkodobě volení úředníci, kteří nemají odvahu nazývat problémy pravými jmény. Jediné, co jsou schopni říci, je to, že nás vyléčí stále více integrace. Za jakoukoli cenu.

Zapomeňme na chvíli na to, že každé řešení v Evropě musí projít nějakým politickým, možná přepolitizovaným a přebujelým aparátem, a pokusme se navrhnout to nejlepší, nejčistší řešení z pohledu ekonomů. Co by nyní Evropa měla dělat?

Petr Dufek: Podle mě je ekonomický fakt to, že si v Evropě může euro dovolit jen několik států, které jsou úzce navázány na Německo. Bránit Řecku v tom, aby začalo být konkurenceschopnější, aby se mu začalo dařit lépe prostřednictvím vlastní znehodnocené měny, je zbytečné. Rozpouštět euro se ale fakticky nedá, a pokud bychom se dostali do situace, že by od něj odešly Řecko a například další čtyři země, tak by to již byla celkem nebezpečná hra. To už by hrozilo třeba vznikem dominového efektu v bankovním sektoru v západní Evropě, což je pro mě nepředstavitelná varianta. Těší mě proto, že země jako Španělsko, Irsko a nakonec i Portugalsko dokázaly s určitou pomocí začít řešit své problémy. Neopakuje se v nich každých pár měsíců to co v Řecku. Ale všechno je relativní, další volby ve Španělsku to mohou změnit.

Rozpouštět euro, odcházet od něj, to bych neradil, až na onu jednu výjimku. Namísto toho bych se snažil odstraňovat problémy, které eurozóna má. Těmi jsou nesoulad v disciplíně a nedodržování pravidel. Místo toho se vymýšlejí složité vzorce pro výpočet rizik a pravidel, které mají zabránit tomu, aby se Evropa dostala do další krize. K vyřešení současných problémů je potřeba odpovědnost kterou ovšem ne všichni sdílejí.

Eva Zamrazilová: Souhlasím. Složité vzorce na to, kdo kolik zaplatí do toho kterého záchranného fondu nebo jak se bude hodnotit konkrétní aktivum, jsou prostě špatnou cestou. Pojďme se soustředit na jednoduché základní principy a jejich dodržování. Stejně tak souhlasím s tím, že je nyní klíčová odpovědnost.

Ještě bych se vrátila k integraci. Pokud tu taková vize je, musejí se začít odspoda budovat společné evropské hodnoty. Začala bych u základního školství, výukou jazyků a souvislostí evropské historie. Je potřeba, abychom věděli, kdo jsme, jak se evropská historie proplétala, k jakým konfliktům a spojenectvím docházelo a tak dále. Děti to pořádně neznají, takže to samozřejmě nevědí ani jako dospělí. Pak se jakákoli společná evropská hodnota a společný prostor těžko budují.

Dodám ještě, že podle teorie optimálních měnových zón má být flexibilní kurz nahrazen flexibilitou pracovní síly. To funguje v Americe, a proto tam funguje měnová unie. V praxi to znamená, že lidé, kteří fungují v rámci nějaké zóny, jsou schopní se stěhovat za prací tam, kde je k dispozici, kde je to výhodné. Dokud je ale v Evropě jazyková bariéra a ta se nebude odstraňovat – třeba tak, aby byly tři, čtyři základní jazyky, kterými bude mluvit každý Evropan –, tak to tu fungovat prostě nemůže.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod