Ztrácejí snad americké akcie po 6leté rally pevnou půdu pod nohama?
|

Ztrácejí snad americké akcie po 6leté rally pevnou půdu pod nohama?

Po šestileté rally amerických akcií se investoři stále častěji ptají, kdy se růst na burzách zastaví. Přesvědčivé argumenty si najdou jak zastánci dalšího zpevňování akcií, tak skeptici očekávající příchod medvědů.

Rally Býčí trh Americké akcie S&P 500

Index S&P 500 již ze svého lokálního minima, na které narazil na začátku března 2009, posílil o více než 200 %, což je nejlepší šestiletý výsledek od technologické bubliny z přelomu tisíciletí. Průměrná míra zpevnění akcií za šest let dosahuje jinak 85 %.

V 6letém horizontu americké akcie posílily o více než 200 % celkem čtyřiapadesátkrát. Průměrný zisk akcií po těchto obdobích růstu činil v horizontu následujících tří let 9 % (medián 20 %), zatímco průměrný historický zisk za tři roky činí 38 %. Pokud tedy akcie budou ve zdražování pokračovat, již by nemělo být tak silné.

Současně ovšem po takto silné 6leté rally existuje riziko, že akcie projdou korekcí. V 3letém horizontu americké akcie po předchozím posílení o 200 a více procent skončily pod nulou v 35 % případů, zatímco historicky v 3letém horizontu klesají jen v 17 % případů.

Vývoj cen amerických akcií v 6letém horizontu

Výrazné zdražení amerických akcií za posledních šest let naznačuje, že by investoři měli být přinejmenším ostražití. Prodloužení horizontu vývoje na deset let však ukazuje, že rally ještě nemusí být u konce. Za posledních deset let americké akcie přidaly 115 %, zatímco historický průměrný nárůst jejich ceny za takto dlouhé období činí 192 %.

Podle posledního průzkumu Americké asociace individuálních investorů (AAII) aktuálně 27 % obchodníků očekává další růst cen akcií, 31,5 % investorů počítá s poklesem a stagnaci předpokládá zbylých 41,5 % obchodníků. Podíl mezi býky a medvědy je tak poměrně vyrovnaný.

Vývoj cen amerických akcií v 10letém horizontu
Zdroj: The Irrelevant Investor
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice